Wtorek 16 Kwietnia 2024r. - 107 dz. roku,  Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.07.07 - 19:58     Czytano: [1410]

Dział: Godne uwagi

Walczy o euro dla Polski

Polski (?) eurodeputowany, Dariusz Rosati, zamartwia się, że szczególnie niektóre państwa bałtyckie, w wyniku ostrego kryterium inflacyjnego, zawartego w Traktacie z Maastricht, mogą nie wejść do strefy euro.
Jego zdaniem, korzyści ekonomiczne, z przyjęcia euro, odczują nowi, a także starsi członkowie tej strefy.

Jakie korzyści i kto je odczuje?

Pan Rosati popełnił specjalny raport w tej sprawie, w którym apeluje do swych kolegów posłów, aby „ponownie rozważyć kryteria konwergencji”, bowiem kryterium inflacyjne może, na wiele lat, skutecznie zablokować drogę do euro „dobrym gospodarkom”.
Jego zdaniem te kryteria trzeba „dostosować do nowej rzeczywistości”.

A polska gospodarka, według polskich, obowiązujących opinii, i oficjalnych unijnych, ma się świetnie!

Pomysł Rosatiego został prawie jednogłośnie zaakceptowany przez Komisję Gospodarczo-Walutową Parlamentu Europejskiego, zaś sam autor powtórzył go w trakcie debaty w Strasburgu, z udziałem premiera Luksemburga i prezesa Europejskiego banku Centralnego.
Premier Luksemburga, Juncker, stwierdził, że „strefa euro jest otwarta dla wszystkich i nie jest to zamknięty klub państw”, czym oficjalnie poparł Rosatiego, co bardzo go ucieszyło.

Z podobnym apelem, już miesiąc temu, wraz z innymi, ośmioma swoimi kolegami z nowych państw członkowskich, zwrócił się do liderów UE podczas ostatniego, głośnego już szczytu, w tym do pani Zyty Gilowskiej, nieagentki, oczywiście.

Najwyraźniej, takie ma hobby, bo trudno go podejrzewać o narodowy interes polski.

CARL

Wersja do druku

Jan Pyszko - 13.07.07 20:44
Francuzi i Niemcy narzekają, że wymiaia ich walut na Euro kosztowała ich 1o procent straty siły nabywczej i chętnie powrócili by do swych narodowych walut. Aczkolwiek Polska przeżywa obecnie dobrą konjunkturę , to jednak w całości jesteśmy krajem gospodarczo słabym o olbrzymim zadłużeniu, niskiej stopie życiowej i nędzy 1/3 obywatelstwa. Przyjęcie w tej sytuacji Euro pogłębiło by biedę co najmniej o następnych 15 procent. Akceptacja europejskiej waluty musi zostać poddana referendum. W Polsce nie brakuje takich, którzy by na wymianie zarobili setki milionów do własnej kieszeni. Jan Pyszko

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Kwietnia 1943 roku
Rząd RP na Wychodźstwie zwrócił się do Czerwonego Krzyża o zbadanie okoliczności Zbrodni Katyńskiej


16 Kwietnia 1923 roku
Urodziła się Alina Janowska, aktorka filmowa i teatralna. Łączniczka w Powstaniu Warszawskim (batalion "Kiliński") Zmarła w 2017 roku


Zobacz więcej