Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.07.07 - 12:57     Czytano: [1765]

Dział: EKOInformacje

Upalna Polska

110 osób zasłabło w stolicy w ciągu ostatnich dwóch bardzo upalnych dni. Szkodzi zarówno ciągłe przebywanie na słońcu, jak i gwałtowana zmiana temperatury.

Wczoraj zemdlało w Warszawie 60 osób, w niedzielę – 50. Przyczyna to głównie lejący się z nieba żar. Najlepiej podczas upałów nie wychodzić z domu, a jeśli już trzeba – należy pamiętać o luźnym ubraniu i nakryciu głowy.
Szczególnie na wysokie temperatury muszą uważać osoby starsze, chore na serce, a także dzieci. Lekarz radzi unikać gorąca, ale i nie przesadzać ze schładzaniem organizmu. Powinni o tym pamiętać posiadacze klimatyzatorów. – Wystarczy nastawić je na temperaturę o dwa, trzy stopnie niższą niż na zewnątrz, by odczuć chłód. Kilkunastostopniowa różnica temperatur źle na nas działa – mówi Marek Niemirski, lekarz, koordynator zespołów ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.

Uderzenie ciepłego powietrza po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia lub samochodu może spowodować nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, co prowadzi do omdlenia.
– A jeśli mocno rozgrzany kierowca usiądzie w klimatyzowanym aucie, jego mięśnie się obkurczą, co grozi skurczem – przestrzega lekarz. – Jeżeli puścimy sobie strumień zimnego powietrza na głowę, możemy się nawet nabawić zapalenia nerwu twarzowego.
Choć w upały trzeba pić dużo – nawet trzy, cztery litry wody dziennie, lepiej pić małymi łykami, niż wychylić pół butelki za jednym podejściem.

– Dostarczenie organizmowi dużej ilości płynu w krótkim czasie jest groźne dla osób z kamicą nerkową. Może spowodować kolkę nerkową – mówi Marek Niemirski. Lekarz przestrzega przed piciem alkoholu w upalne dni, bo to prowadzi do odwodnienia. Dlaczego, skoro np. piwo to też jest płyn? – W organizmie zachodzi reakcja chemiczna spalania alkoholu, która pochłania wodę.

Do rozłożenia jednostki alkoholu potrzeba dwóch jednostek wody – wyjaśnia lekarz.
Uważać muszą także osoby pracujące np. na budowie.
To grozi przegrzaniem organizmu. – To, że nie są osłonięte przed słońcem, to jedna sprawa. Inna, że pracując, wytwarzają własne ciepło – zwraca uwagę Niemirski.

(MOL, SZYP)
Życie Warszawy

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1920 roku
Rozpoczęły się VII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii.


20 Kwietnia 2007 roku
Zmarł Jan Kociniak, polski aktor filmowy i teatralny, partner Jana Kobuszewskiego w telewiz. progr. satyr. Wielokropek(ur. 1937)


Zobacz więcej