Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.09.07 - 21:50     Czytano: [1671]

Dział: Godne uwagi

"Nieśmiertelnik" w Bykowni

W podkijowskiej Bykowni na cmentarzysku ofiar zbrodni komunistycznych odnaleziono tabliczkę identyfikacyjną starszego sierżanta Józefa Naglika, komendanta strażnicy w batalionie Korpusu Ochrony Pogranicza „Skałat”, co jednoznacznie potwierdziło, że spoczywają tam szczątki żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD na terenie Ukrainy wiosną 1940 roku.

Jak przekazała PAP, na liście obywateli polskich więzionych przez NKWD na Ukrainie nazwisko Naglika widnieje pod numerem 2033.

– Jest to pierwszy absolutnie namacalny dowód na to, że w Bykowni pochowani są Polacy z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej (osoby więzione i zamordowane przez NKWD na Ukrainie – red.). Tych dowodów jest mnóstwo, ale „nieśmiertelnik” sierżanta Naglika jest pierwszym dowodem dokumentalnym znalezionym na cmentarzysku – powiedział sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

„Nieśmiertelnik” Naglika to okrągły aluminiowy medalion z wybitym nazwiskiem i imieniem żołnierza, jego numerem identyfikacyjnym (1054/K), stopniem wojskowym oraz z rokiem i miejscem urodzenia (1899, Konin). Na tabliczce widnieje także wyznanie jej właściciela: „Rzym-Katolik” (rzymski katolik).

– Prowadzimy obecnie poszukiwania rodziny sierżanta Naglika – powiedział Przewoźnik.

Ekipa profesora Koli bada zbiorowe mogiły ofiar NKWD w Bykowni od ubiegłego roku we współpracy z ukraińską Państwową Komisją ds. Upamiętnienia Ofiar Represji i Wojny.

Efektem poszukiwań jest 210 zlokalizowanych grobów; w 43 z nich znajdują się szczątki Polaków. Wszyscy oni znaleźli się w aresztach i więzieniach NKWD, które powstały na terenach włączonych do ZSRR po napaści na Polskę 17 września 1939 roku.

Informacje o masowych grobach w Bykowni ujrzały światło dzienne pod koniec lat 80. Badania przeprowadzone tam w latach 2001-2004 wykazały, że jest to największy na Ukrainie cmentarz ofiar komunizmu. Liczbę pochowanych szacuje się na 100-120 tysięcy.

Na podstawie rozkazu ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrientija Berii o rozładowaniu więzień NKWD w zachodnich obwodach obecnej Ukrainy i Białorusi z 22 marca 1940 roku, Polacy zostali przewiezieni do więzień centralnych obwodów ZSRR w Kijowie, Charkowie oraz Chersoniu i tam zamordowani wiosną 1940 roku.

Na tzw. ukraińskiej i białoruskiej liście katyńskiej figuruje ogółem 7,3 tys. Polaków. W Bykowni znajdują się szczątki części z 3435 Polaków – m.in. oficerów, policjantów i urzędników – z listy ukraińskiej. Wśród miejsc, gdzie mogą być szczątki zamordowanych Polaków z listy białoruskiej, wymienia się m.in. Kuropaty pod Mińskiem.

(ZS, źr. PAP)

Wersja do druku

niedźwiadek - 12.09.07 20:52
Cała ta historia to nasz, polski 'nieśmiertelnik'. Nieważmy się zapomieć.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1883 roku
Urodził się Jaroslav Hasek, czeski powieściopisarz, autor popularnych "Przygód dobrego wojaka Szwejka".


24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


Zobacz więcej