Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.11.07 - 7:52     Czytano: [1617]

Dział: Godne uwagi

Stopień wyżej

Podczas uroczystości katyńskich "Katyń – Pamiętamy", w piątek i sobotę, na pl. Piłsudskiego w Warszawie, zostanie awansowanych około 14 tys. ofiar zbrodni katyńskiej. Odczytywanie ich nazwisk rozpocznie i zakończy prezydent Lech Kaczyński. Uroczystości zakończy apel pamięci i Msza Święta.

Jak informuje Nasz Dziennik, awansowanych o jeden stopień zostanie około 8 tys. żołnierzy, ponad 5 tys. funkcjonariuszy Policji Państwowej, 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej i około 400 ze Służby Więziennej.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas których będą odczytywane nazwiska awansowanych, rozpoczną się w piątek o godz. 17.00 i potrwają do północy. Potem nastąpi przerwa do godz. 6.00 w sobotę. Uroczystości zakończą o godz. 18.00 apel poległych i Msza Święta. Na koniec zabrzmi 12 salw armatnich.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, podczas konferencji prasowej powiedziała m.in.. że to przeświadczenie na temat tego, że mamy już całą wiedzę na temat zbrodni katyńskiej oczywiście jest złudne. Nie wiemy wciąż wszystkiego. To pojęcie „Katyń” historycy rozumieją trochę symbolicznie jako synonim wszystkich miejsc, w których zamordowano polskich oficerów, żołnierzy i przedstawicieli innych służb. Wielu miejsc pochówku i list zabitych polskich oficerów nadal nie znamy. Stosunkowo najwięcej wiemy o Katyniu, o Miednoje pod Twerem i Piatichatkach pod Charkowem.

Szacuje się, że w sumie tych ofiar było około 22 tysiące, a te pełne informacje dotyczą około 14 tysięcy osób. Ciągle bardzo mało historycy wiedzą o tych, którzy zginęli w obozach w Riazaniu, Dzierżyńsku, Jełszance, Stalinogorsku, Astrachaniu, Kuropatach i wielu, wielu innych miejscach. Skala tego morderstwa jest bardzo trudna jeszcze wciąż do wyobrażenia, ponieważ w błąd wprowadzają nawet oryginalne dokumenty NKWD, bo jedni starali się ukryć rozmiar tej zbrodni a inni starali się tym chwalić, a więc zawyżali w dokumentach liczby. Jedni ją obniżali, drudzy ją zawyżali. W związku z tym zapewne nie wszyscy usłyszą nazwiska swoich krewnych. Natomiast, to czym się kierowały instytucje i organizacje, które zaproponowały listę tą czternastotysięczną ofiar listy katyńskiej, kierowano się przede wszystkim całkowitą pewnością co do danych. Jest pewne imię, nazwisko, data urodzenia, data śmierci, a także stopień wojskowy lub służbowy.

(Opr. ZS)

Wersja do druku

niedźwiadek - 09.11.07 10:03
Zatrzymując proces weryfikacji dokumentów, Kreml ograniczył liczbę ofiar Katynia z 22 do 14 tysięcy. Stanęło na wersji katów. Dlaczego nie znaleziono formuły uwazględniającej faktyczną liczbę ofiar?!!??!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


Zobacz więcej