Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.03.08 - 10:37     Czytano: [2047]

Dział: Godne uwagi

Znak naszej wiary

Krzyż jest znakiem naszej wiary. To najdroższa relikwia naszego Zbawiciela. Od tego Krzyża zaczął się nowy czas w dziejach ludzkości – czas łaski i czas zbawienia.
My, chrześcijanie, dobrze wiemy, że bez krzyża Chrystusowego nie powstałby nasz Kościół, nie byłoby sakramentów ani całej ekonomii zbawienia człowieka. Znajdujemy w nim oparcie podczas naszej trudnej ziemskiej wędrówki. Dzięki niemu potrafimy pojąć sens życia i sens cierpienia nieodłącznego od ludzkiego losu. Poprzez krzyż człowiek zobaczył na mowo perspektywę swego na ziemi bytowania. Zobaczył, jak bardzo umiłował go Bóg. Dostrzegł i stale widzi w świetle wiary, jak wielka jest jego własna wartość.

Przed laty obok przydrożnego krzyża w Tarnowie wielokrotnie przechodził Roman Brandstaetter, polski pisarz żydowskiego pochodzenia. W jednej ze swoich książek napisał, że przechodząc tamtędy, „ukradkiem uchylał czapkę”, „zawstydzony przyspieszał kroku”, a ten „rozpięty na krzyżu Człowiek, sczerniały od dreszczów i wiatrów” napełniał go „coraz większym niepokojem”. To był dobry niepokój. Brandstaetter później, całkowicie nawrócił się na katolicyzm.

Na krzyżu nic się nie kończy, od niego raczej wszystko się zaczyna, bo przez krzyż idzie się do zmartwychwstania.(…)

Zmieniają się systemy polityczne, struktury społeczne, zmieniają się rządzący państwami, a krzyż Chrystusa stoi i nie milknie pieśń pierwszych chrześcijan, śpiewana także wówczas, kiedy ich mordowano na arenach cyrkowych: Christus vincit, Cristus regnat, Christus imperat.
Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że dotarła już Dobra Nowina o zbawieniu człowieka przez Miłość, że rozpoczęła się i trwa ewangelizacja. Przed tysiącem lat ten znak znalazł się na polskiej ziemi i pod znakiem Krzyża tworzyła się państwowość polska oraz kształtowała się kultura i obyczajowość naszego narodu.

Adam Mickiewicz pisał:
Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem,
Polska jest Polską, a Polak Polakiem.


Warto uświadomić sobie, że „Polskę krzyżami się mierzy”: od krzyża Mieszkowego w Gnieźnie aż po krzyż, który czynimy na czole dziecka, od krzyży w Gdańsku aż po krzyż na Giewoncie. To powód do dumy, ale i zobowiązanie. Krzyże naszej ojczyzny, krzyże nasze osobiste, naszych rodzin mamy łączyć z krzyżem Chrystusa i postrzegać je w świetle zmartwychwstania naszego Pana. W nim bowiem zawarta jest moc miłości silniejszej od śmierci.
Pod krzyżem klęczą dzieci i starcy, bezdomni i samotni, wdowy i matki, które straciły dzieci, uczeni i mędrcy tego świata pragnący zrozumieć, że logika krzyża jest Bożą mądrością i Bożą mocą, ponieważ spodobało się Bogu ocalić świat przez głupstwo krzyża.

Wybitny polski filozof Tadeusz Kotarbiński wyznał z przejmującą szczerością: „To jest wielka rzecz wierzyć w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. Wierzyć w to, że kiedyś zmartwychwstaniemy. Niestety, wkrótce i ja popadłem w gehennę nieszczęścia niewiary. To jest piekło. Do takich ludzi trzeba wyciągnąć rękę, trzeba im pokazać niebo i najkrótszą do niego drogę. To jest nieszczęście nie móc nigdy się modlić i nie móc dziękować Bogu”.

Pod krzyżem klęka każdy z nas, bo jeśli nasz los jest przed nami zakryty, jeśli czujemy lęk przed samymi sobą i przed otchłaniami naszych serc, to gdzież mamy przystanąć, jak nie u stóp krzyża? Klękamy przed Chrystusem ukrzyżowanym i milczymy, bo co innego możemy uczynić, jak tylko w milczeniu oddać Mu miłość…

Z kapłańskim błogosławieństwem
o. Kazimierz Lorek
Proboszcz Parafii w warszawskim Wilanowie
WIELKANOC 2008

Wersja do druku

Janusz - 21.03.08 18:08
...dziekujemy za blogoslawienstwo i slowa...

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1899 roku
Zmarł Stanisław Kierbedź, konstruktor mostów (ur. 1810)


Zobacz więcej