Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.05.08 - 17:40     Czytano: [5491]

Dział: Głos Polonii

Wizyta w KPA

Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej Wydział New Jersey i innych organizacji polonijnych

W ostatnim czasie gościli w Stanach Zjednoczonych prominentni politycy oraz działacze organizacji charytatywnych w osobach:

Adam Lipiński – polityk, działacz Prawa i Sprawiedliwości, poseł na Sejm I, IV, V i VI kadencji, były minister w KPRM. W listopadzie 2005 roku, został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był odpowiedzialny za współpracę rządu z parlamentem.

Anna Dębecka – pełniła funkcję Asystenta Politycznego Sekretarza Stanu w KPRM.

Michał Dworczyk – był Głównym Doradcą Premiera d/s Polonii i Polaków za granicą. Jest autorem Karty Polaka i szeregu innych inicjatyw współpracy z Polonią oraz pomocy Polakom na Wschodzie. Jest znawcą tematyki wschodniej i tamtejszych układów, jest prezesem fundacji Wileńszczyzna, oraz członkiem Zarządu fundacji Wolność i Demokracja.

Tomasz Pisula – Doktorant w szkole nauk społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, współpracownik Fundacji obrony Praw Człowieka. Wieloletni współpracownik Zofii i Zbigniewa Romaszewskich. Uczestniczył w uruchamianiu Radia Białoruś. Prezes fundacji Wolność i Demokracja.

Goście z Polski, odbyli wiele spotkań z Polonią i działaczami Polonijnymi, gdzie szczerze opowiadali o aktualnej sytuacji w Polsce a także odpowiadali na pytania zadawane przez mieszkających tutaj Polaków.

W piątek dnia 25 kwietnia 2008 roku, w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, licznie zgromadzona Polonia miała okazję spotkać się z gośćmi, zadawać pytania oraz wysłuchać wyczerpujących odpowiedzi.

Kolejne spotkanie, gdzie goście z Polski spotkali się już w ścisłym gronie z przedstawicielami KPA i działaczami Polonijnymi, odbyło się w prywatnej posiadłości Pana Adama Bąka, który pełnił role gospodarza spotkania.

Na spotkaniu tym organizacje Polonijne reprezentowali:

Ludwik Wnękowicz – Prezes KPA NJ Division
Andrzej Burghardt – Były prezes KPA NJ North Division
Dr Stanisław Śliwowski – v- Prezes KPA NJ Division
Adam Bąk i Ava Polansky–Bąk – gospodarze spotkania
Jan Rutkowski – skarbnik KPA NJ Division
Jacek Moszczyński – Webmaster KPA NJ Division http://www.polishamericancongressnj.org
Grzegorz Michalski – Przedstawiciel Stowarzyszenia Internowani.pl w USA i Kanadzie http://www.internowani.pl
Jerzy Prus – moderator Klubu Jagiellońskiego przy parafii Św. Kazimierza w Newarku prusjerzy@optonline.net

Uczestnicy spotkania nakreślili wstępny program współpracy:

Po pierwsze – zgodzono się na ufundowanie wakacyjnego pobytu na koloniach w Polsce dla dzieci z domu Dziecka na Białorusi. Będzie to w ramach współpracy KPA NJ Division z Fundacją Wolność i Demokracja.

Po drugie - powołany będzie Komitet dla przygotowania zasad współpracy z organizacjami działającymi w Polsce.

We wtorek, 29 kwietnia 2008 roku w Fundacji Kościuszkowskiej, New York, goście spotkali się z przedstawicielami polonijnych firm biznesowych.

Ludwik Wnękowicz –prezes KPA NJ Division, ludwik@domaexport.com
New Jersey, 29 kwiecień 2008 rok.

Wersja do druku

Adam Odrowaz-Pieniazek - 04.08.08 20:45
Kim jest Edward Dusza?

Pozwalam sobie dorzucić kilka słów do tematu "Edward Dusza", gdyż wymaga on pewnego uzupełnienia.

Edward Dusza jest obecnie jednym z ważnych autorytetów literackich, wydawcą czołowych pisarzy emigracyjnych, dwukrotnie odznaczonym Krzyżami Zasługi przez Prezydentów RP na Uchodźstwie (Londyn) i zaprzyjaźnionym przez lata z największymi polskimi twórcami. Jest on ostatnim, prawdziwym i naocznym świadkiem życia emigracji niepodległościowej – traktowanym z najwiekszą powagą, tak w kraju, jak i poza krajem.
Edward Dusza był przy narodzinach wielu inicjatyw emigracji patriotycznej, m.in. był świadkiem początków „Nowego Dziennika”, a początki te wyglądały zupełnie inaczej niż to Wierzbiański i jego ludzie później opisywali. Dusza był silnie związany z Instytutem Piłsudskiego, Fundacją Kościuszkowską i blisko zaprzyjaźniony z takimi tuzami polskiej dyplomacji przedwojennej, jak: senator II Rzeczypospolitej, Tadeusz Katelbach (ojciec Niny Polan), Jan Fryling (dyplomata w Japonii), prof. Wacław Jędrzejewicz (minister oświecenia publicznego II Rzeczpospolitej). Przyjaźnił się także z dr. Aleksandrem Korczyńskim, historykiem i działaczem niepodległościowym.
Serdecznymi przyjaciółmi Edwarda Duszy byli m.in.: Aleksander Janta, Tymon Terlecki, Tadeusz Siuta, Tymoteusz Karpowicz, Stefan i Irena Mrożewscy, ks. Zdzisław Peszkowski, Jerzy Niemojowski, Zbigniew Chałko, Wacław Iwaniuk, Adam Tomaszewski, jak również wielomiesięczny gość E. Duszy w ramach „samopomocy dla bezdomnych literatów” – Wiesław Kuniczak, o Jerzym Kosińskim nie wspominając.

(c.d. ponizej)

Adam Odrowaz-Pieniazek - 04.08.08 20:43
c.d.
"Kim jest Edward Dusza?"

Pomagał też Edward Dusza finansowo Józefowi Mackiewiczowi, a przyjaźń z tym Wielkim Polskim Pisarzem nie była nigdy rzeczą bezpieczną ze względu na jego konsekwentny antysowietyzm. Jeszcze dzisiaj Dusza jest szykanowany, przez wiadome koła, za przyjaźń z Mackiewiczem, jak również za włączenie się do walki o odzyskanie praw autorskich tego Pisarza, zagarniętych przez oszustkę Ninę Karsov-Szechter, bliską krewną Adama Michnika vel Aarona Szechtera.
Warto przypomnieć, że Edward Dusza był bezinteresownym współpracownikiem wysoce patriotycznego pisma Czesława Maliszewskiego – „Listy do Polaków”, znienawidzonego przez reżim warszawski, które to pismo Dusza wspierał finansowo.
Edward Dusza, to jedna z najcenniejszych i najciekawszych osobowości i talentów emigracji niepodległościowej, ostatni bard polskiej emigracji żołnierskiej, skromny, wielki człowiek, szlachetny patriota. I jeśli można mu pomóc, to trzeba o to głośno apelować.
Edward Dusza miał zawał serca w roku 2001. Następnie, w czasie operacji na otwartym sercu (wymiana zastawki), umarł na stole operacyjnym. Odratowano go, lecz nawet to krótkie niedotlenienie mózgu pozostawiło trwały ślad, tzw. short memory lost. Niedługo po tej operacji nastąpił drugi zawał serca.
Dzisiaj Edward Dusza jest inwalidą, wegetującym na bardzo skromnej rencie (disability), która w dodatku uniemożliwia mu inne formy zarobkowania. Nie może mieć dodatkowych dochodów pod groźbą utraty renty.

Nigdy nie zwracał się do nikogo o pomoc.

Z poważaniem!

Adam Odrowąż Pieniążek
(New York)

Miroslawa Kruszewska - 01.08.08 10:17
POST SCRIPTUM

Kiedys wozilam pieniadze do Monachium dla glodujacego Jozefa Mackiewicza. Przerzuty te z USA organizowal poeta emigracyjny Edward Dusza.

Pamietam, jak u Mackiewicza i Toporskiej jadlo sie trzy razy dziennie barszcz z ziemniakami, bo na nic innego nie starczalo pieniedzy, Rano barszcz, w poludnie barszcz, wieczorem barszcz...

Dzis pan Edward Dusza sam gloduje, ale nikt sie tym nie przejmuje. Nie ma juz hojnego Mariana Swiecickiego, Wiktora Wegrzyna, Basi ksieznej Koczubej-Szubskiej. Nie ma Towarzystwa Krzewienia Nadziei. No i nadziei tez nie ma, niestety...

Miroslawa Kruszewska
dziennikarz niezalezny
(Seattle)

Miroslawa Kruszewska - 01.08.08 9:42
..."Zgodzono się na ufundowanie wakacyjnego pobytu na koloniach w Polsce dla dzieci z domu Dziecka na Białorusi. Będzie to w ramach współpracy KPA NJ..."...
Bardzo to piekna inicjatywa ze strony KPA NJ. Chodzi przeciez o polskie dzieci. Brawo!!!
Zwazywszy jednak, iz obecny rzad polski asygnuje kazdego roku (!) z budzetu Najjasniejszej 50 milionow zlotych (slownie: piecdziesiat) na wsparcie Polakow na wschodzie, a glownie na Bialorusi, to mamy kolejna inicjatywe KPA, ktora trafila kula w plot.
Ilez taki oddzial KPA w New Jersey moze uzbierac na niedzielnym pikniku na te kolonie dla dzieci? Kilka setek? Nie czarujmy sie.
Niedawno zwracalam sie do tychze dzialaczy z KPA NJ o pomoc w zakupie skromnego laptopa dla ubogiego poety emigracyjnego, po dwoch zawalach, odcietego od swiata, ktory nie moze kontynuowac pracy literacko-dziennikarskiej z braku kontaktu internetowego z redakcjami pism polskich. Nawiasem mowiac, poeta ten jest od dawna zaprzyjazniony z panem Adamem Bakiem (obecnym milionerem i wlascicielem "Adamby"), ktorego kiedys wyciagal z biedy emigracyjnej, dozywial i nocowal u siebie w domu. Inni dzialacze KPA NJ tez sa z poeta serdecznie zaprzyjaznieni i znaja jego niewesola sytuacje. Kilka osob nawet obiecalo pomoc. Deklarowalo sie. Czas mija i nic.
Panie Adamie, moze Pan zapakuje troche jedzenia z "Adamby" i wysle paczke do starego przyjaciela, ktory dzis gloduje? Chociaz troche suchych zupek i troche suchej kielbasy? Adres Pan zna przeciez.
Bialorus daleko, za oceanem, a blisko nas sa ludzie, ktorzy potrzebuja pomocy tu i teraz.

Z powazaniem!

Miroslawa Kruszewska
dziennikarz niezalezny
(Seattle)

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


28 Marca 1943 roku
Zmarł w Kaliforni Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent (ur. 1873)


Zobacz więcej