Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.09.08 - 13:59     Czytano: [2520]

Nagroda Mediów Publicznych

Małgorzata Szejnert została laureatką pierwszej edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej. Dziennikarkę uhonorowano za książkę „Czarny ogród” wydawnictwa ZNAK. Wręczenie statuetki i czeku o wartości 200 tys. zł odbyło się 22 września 2008 r. podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Zgodnie z regulaminem nagroda COGITO została przyznana polskiemu autorowi za książkę napisaną i wydaną w języku polskim w 2007 r.

W uzasadnieniu jury pod przewodnictwem Julii Hartwig podkreśliło, że „Czarny ogród” to znakomite dzieło epiki literackiej z wielkiej tradycji polskiego reportażu; bezprecedensowa w literaturze polskiej opowieść o wielojęzycznej i wieloetnicznej śląskiej społeczności lokalnej, o losach indywidualnych, współtworzących jej dzieje wpisane w dramat rozdzierającej narody historii XX wieku oraz zadziwiający ogromem pracy dokumentacyjnej serdeczny hołd pisarski złożony Śląskowi i Ślązakom.

Małgorzata Szejnert powiedziała: - Napisałam książkę „Czarny ogród”, bo bardzo byłam ciekawa tego miejsca. Byłam ciekawa Giszowca. (…) Nie zamierzałam napisać książki, która trafi do szerokiego odbiorcy, ale chciałabym, by „Czarny ogród” miał taki skutek, że któryś z czytelników pojedzie specjalnie Giszowiec i Nikiszowiec zobaczyć. W końcu to niecałe 300 km od Warszawy.

Nagrodę zwyciężczyni wręczyli prezesi Zarządów: Telewizji Polskiej – Andrzej Urbański i Polskiego Radia – Krzysztof Czabański.

Laureatka została wybrana przez jury w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca, poetka, eseistka, tłumaczka), Adam Pomorski (tłumacz i eseista), Janusz Krasiński (pisarz prozaik, dramatopisarz i reportażysta), Jerzy Jastrzębski (krytyk i historyk literatury), Iwona Smolka (pisarka, krytyk literacki), Piotr Wojciechowski (prozaik, reżyser i krytyk filmowy) spośród siedmiu nominacji. Wśród nich znalazły się również książki Andrzeja Bieńkowskiego „Sprzedana muzyka”, Andrzeja Mandaliana „Poemat odjazdu”, Piotra Matywieckiego „Twarz Tuwima”, Franceski Michalskiej „Cała radość życia. Na Wołyniu, w Kazachstanie, w Polsce. Wspomnienia”, Olgi Tokarczuk „Bieguni” i Adama Zagajewskiego „Poeta rozmawia z filozofem”, które jury wskazało 30 czerwca 2008 r.

Podczas poniedziałkowej gali zaprezentowano fragmenty wszystkich nominowanych do nagrody COGITO książek w wykonaniu: Agnieszki Glińskiej, Marii Seweryn, Andrzeja Grabowskiego, Rafała Królikowskiego, Jerzego Radziwiłowicza i Jana Peszka. Galę uświetniły też występy Marii Peszek i Czesława Śpiewa. Uroczystość, która była transmitowana przez TVP1 i PR1, poprowadził Maciej Orłoś.

Tegorocznej edycji nagrody COGITO towarzyszył konkurs internetowy. Internauci w dniach 15 sierpnia – 17 września głosowali na jedną z siedmiu książek nominowanych do nagrody COGITO. Największą liczbę głosów oddano na książkę „Bieguni”. Do wygrania były zaproszenia na galę wręczenia nagrody, nominowane do nagrody książki, spektakle Teatru Telewizji na płytach DVD i antologie reportaży radiowych PR.

..........................................................

Sylwetka laureatki nagrody COGITO

Małgorzata Szejnert jest dziennikarką, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Była reporterką i kierowniczką działu reportażu w tygodniku „Literatura” (1973-81). W sierpniu 1980 r. jako reporterka „Literatury” pojechała do Stoczni im. Warskiego w Szczecinie, gdzie pomagała przy redagowaniu biuletynu strajkowego, który potem przekształcił się w pismo NSZZ “Solidarność” Pomorza Zachodniego. W 1984 r. wraz z Tomaszem Zalewskim wydała jako pierwszy tom Archiwum Solidarności książkę „Szczecin: Grudzień, Sierpień, Grudzień”, wyróżnioną Nagrodą Kulturalną Solidarności. Po 13 grudnia 1981 r. odmówiła pracy w oficjalnych gazetach i w 1984 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w „Nowym Dzienniku”. W 1986 r. wróciła do Polski. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą” i prawie 15 lat prowadziła w niej dział reportażu. Jest autorką m.in. zbiorów reportaży i wyróżnionej w 1989 r. Nagrodą im. Szymona Konarskiego książki „Sława i infamia: rozmowa z prof. Bohdanem Korzeniewskim”. Obecnie pracuje nad książką o polskich emigrantach w Ameryce.

„Czarny ogród” to historia spółki Giesche, historia Niemiec, Śląska i Polski, historia powstawania życia Giszowca i Nikiszowca, a co najważniejsze – historia kilku wybranych rodów z Giszowca, które przewijają się i krzyżują przez paskudny wiek XX.

...........................................................

Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej i współczesnej muzyki poważnej zostały ustanowione 10 kwietnia 2008 r. przez Telewizję Polską i Polskie Radio. Celem nagród COGITO i OPUS jest wspieranie i popularyzowanie polskiej twórczości i uczestnictwa w kulturze. To ze strony nadawców publicznych potwierdzenie woli jak najbliższej współpracy ze wszystkimi środowiskami twórczymi. Kandydatury do nagród mogą zgłaszać między innymi instytucje związane z kulturą, wydawnictwa książkowe i fonograficzne oraz członkowie jury, którzy wyłaniają jednego laureata w każdej z kategorii.

Nagrody Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą przyznawane każdego roku w dwóch kategoriach: 1. nagroda COGITO - dla autora najlepszej książki z dziedziny literatury pięknej, o szczególnych walorach artystycznych, napisanej i wydanej w języku polskim, której pierwsze wydanie nastąpiło w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody; 2. nagroda OPUS - dla kompozytora polskiego za utwór muzyczny, którego pierwsze wykonanie i upowszechnienie nastąpiły w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody. Pierwszego laureata nagrody OPUS, którym został Paweł Mykietyn za II Symfonię, ogłoszono 27 czerwca 2008 r. podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Termin nadsyłania zgłoszeń do drugiej edycji Nagród Mediów Publicznych mija 31 marca 2009 r. Więcej na stronie internetowej: www.nagrody-mediow-publicznych.pl

(TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej