Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.09.08 - 18:34     Czytano: [2728]

Dział: Głos Polonii

Odsłonięcie Niki Śląskiej



Dnia 7. czerwca 2008r został uroczyście odsłonięty POMNIK LEGIONISTÓW - Niki Śląskiej.

Na temat Niki, stojącej na wysokiej kolumnie w Cieszynie nad Olzą, przed zamkiem , pisano już kilka razy. Pomnik ten postawiono w roku 1934 na pamiątkę i z wdzięczności polskim legionistom – powstańcom, którzy w roku 1914 w ilości około 500-set młodych polskich patriotów ze Śląska Cieszyńskiego, poszli walczyć za odrodzenie Polski z niewoli rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej.
Jednak już w pierwszych dniach niemieckiej agresji na naszą Ojczyznę, bojówkarze z piątej kolumny razem z Wehrmachtem zburzyli pomnik, będący symbolem polskości Śląska.

Po zakończeniu II. Wojny światowej, Pomnika Legionistów nie odbudowano a władza ludowa na jego miejscu postawiła pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, który zarząd miasta usunął dopiero po upadku komunizmu. Nowa, polityczna, polskości nieprzychylna władza, miasta Cieszyn, niechętna prawdzie historycznej i polskiej tradycji, Pomnika Legionistów nie odbudowała.

W marcu 2003 roku został założony Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, który podjął się bardzo trudnego zadania. Tak wielkie przedsięwzięcie było uzależnione od wysokich kosztów i pomocy społecznej oraz od pomocy samego Cieszyna, której Komitet niestety się nie doczekał. Ratusz nie chciał wierzyć w powodzenie, i pomocy nie udzielił. Jednak silna wola, wiara i niestrudzona praca, szczególnie przewodniczącego pana Cichomskiego, panów Zbigniewa Tomanka, Antoniego Tomicy i innych członków Komitetu, którzy „mierzyli siły na zamiary”, w ciągu trzech lat, dokonali cudu. To wielkie dzieło nie doszłoby do skutku bez pomocy i ofiarności licznych patriotów i życzliwych przedsiębiorstw oraz organizacji, które w duchu narodowym nie szczędziły środków i wspólnego wysiłku.

Nike jest dziełem Zaolziaka, profesora Raszki. Pomnik został umieszczony na kilkumetrowej wysokiej granitowej kolumnie. Cieszynianka - tak właśnie nazwano Nike, kroczy odważnie zdecydowanym krokiem do przodu, zaś w górę wzniesiona szabla jest wymowna, zwrócona w kierunku Olzy – Zaolzia. Cieszynianka jest Matką wszystkich legionistów, szczególnie tych osiemdziesięciu, którzy oddali swe życie za wolność Polski na Podolu, w powstaniach śląskich oraz w styczniu l9l9 roku na ziemi cieszyńskiej przeciw czeskiej agresji - w Stonawie, Karwinie, Ustroniu i innych miejscach, broniąc polskiej ziemi.

Uroczystości odsłonięcia Pomnika Legionistów miały bardzo uroczysty i wzniosły przebieg. Prócz Cieszyniaków wzięli w nich udział liczni goście ze Śląska, Zaolzia i z zagranicy. Pomnik poświęcili księża z Kościoła ewangelickiego i katolickiego, zaś chóry z obu stron Olzy upiększały wzniosłe uroczystości odsłonięcia Niki Śląskiej, która stała się symbolem i reprezentantem miasta Cieszyna oraz Śląska po obu stronach Olzy – Przedolzia i Zaolzia. Tak, po prawie 70-ciu latach spełnił się długo oczekiwany sen Cieszyniaków i Ślązaków.

Dr hab.med. Jan Pyszko DPh.
Prezes Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii
Binningen/ Bazylea, dnia 25 września 2008 r.

Wersja do druku

Kant - 11.10.08 21:07
Jak sie okazuje upor w dobrej sprawie poplaca.
Chwala tym co chca pamietac i tym co o tym pisza
- dziekujemy Panie Doktorze
Kant, Bazylea 11.10.2008

Mariusz - 05.10.08 20:35
Dlaczego Pmnik Niki zamiast Nike ? Brzmi dziwacznie i zasciankowo.

Lubomir - 29.09.08 20:52
Cieszy gdy rodzi się nowa jakość w relacjach polsko-czeskich, np partnerstwo miast - polskich Piekar Śląskich i Kromieryża, miasta położonego w Kraju Południowomorawskim nad Morawą. Szkoda tylko, że tak wątłe są relacje artystyczne, kulturalne i naukowe na linii np Kraków - Praga Czeska, czy relacje gospodarcze i wojskowe pomiędzy Mlada Boleslav a Tychami, albo Brnem i Siemianowicami Śląskimi. Egzotyczni partnerzy w polityce, to najczęsciej droga donikąd.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej