Piątek 23 Października 2020r. - 297 dz. roku,  Imieniny: Edwarda, Marleny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.11.08 - 18:41     Czytano: [6881]

Czołgi na Sadybie

Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski.
W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych.

W muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków metalu, drewna, malarstwa, skóry i tkanin. Muzeum jest doskonałym zapleczem do pracy naukowej i konserwatorskiej. Liczne opracowania autorstwa jego pracowników i innych badaczy, poświęcone dziejom oręża i zagadnieniom konserwacji militariów, publikowane są w wydawanym przez muzeum periodyku "Muzealnictwo Wojskowe".
Charakter zbiorów oraz wyspecjalizowana kadra pracowników, czyni z tej placówki także ważny ośrodek informacyjno-konsultacyjny. Do grona jego współpracowników należą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

Muzeum utrzymuje kontakty z pokrewnymi placówkami w kraju i poza jego granicami m.in. za pośrednictwem Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzeów Broni i Historii Wojskowości (IAMAM). Jest także członkiem Polskiego Narodowego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM działającego pod patronatem UNESCO.

Warto dodać, iż Muzeum Wojska Polskiego od wiosny 1997r. posiada swoją filię, na terenie Fortu Czerniakowskiego (1), na warszawskiej Sadybie, gdzie wyeksponowana jest cała masa sprzętu. Czołgi, samoloty, śmigłowce, artyleria, itp. Każdy znajdzie coś fajnego dla siebie. Wewnątrz fortu wystawa katyńska i zbiory polskiej techniki wojskowej oraz inne ekspozycje nawiązujące do historii naszej wojskowości. Teren zwiedzania dość rozległy – jest co oglądać.

(1) - Fort Czerniakowski, zwany też fortem "Sadyba" lub fortem "Dąbrowskiego". W systemie obronnym twierdzy oznaczony jako fort nr IX. Po decyzji o likwidacji twierdzy był częściowo wysadzony w powietrze. W sąsiedztwie fortu powstało w 1924 roku osiedle oficerskie, które dało początek dzisiejszej Sadybie.
Obrońcy fortu we wrześniu 1939 zapisali niezwykle chwalebną kartę walcząc do ostatniego naboju, część z nich została żywcem pogrzebana w wysadzonych kazamatach. Były to pododdziały 2 batalionu 360 pułku piechoty i ochotnicy z batalionu im. Ordona oraz batalionu robotniczego.

Opracowanie: Zbigniew Skowroński
Korzystanie z materiałów www.muzeumwp.pl www.opencaching.pl
Warszawa listopad 2008r.(foto - KWORUM)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Października 2005 roku
Odbyła się II tura w wyborów prezydenckich, w której Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska.


23 Października 2002 roku
Terroryści czeczeńscy zajęli moskiewski teatr na Dubrowce, biorąc około 700 zakładników.


Zobacz więcej