Piątek 23 Października 2020r. - 297 dz. roku,  Imieniny: Edwarda, Marleny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.03.09 - 11:08     Czytano: [4747]

Przedwiośnie w Łazienkach

Łazienki Królewskie w Warszawie to jeden z najpiękniejszych kompleksów ogrodowych Europy, z licznymi zabytkami, o powierzchni około 80 hektarów!

Park spełnia dziś swoje zadania, podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny.

Pałac Łazienkowski został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1772–1793 na bazie tzw. Łazienki Lubomirskiego, zaprojektowanej i zbudowanej w latach 1680–1690 przez Tylmana van Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Nowo powstały pałac był od 1775 letnią rezydencją króla. Tu w lecie odbywały się organizowane przez władcę obiady czwartkowe. W latach 1788–1793 pałac rozbudowano w stylu klasycystycznym wg projektu Dominika Merliniego. Autorami dekoracji malarskiej i rzeźbiarskiej byli m.in. Marcello Bacciarelli i Jan Bogumił Plersch. Leży na sztucznej wyspie, wokół której rozciąga się jeziorko. Jest połączony z lądem dwoma mostami zwieńczonymi klasycystycznymi kolumnami.
Przy jeziorze znajduje się również Teatr na Wyspie, a przed budową pałacu (w roku 1767) utworzono ogród francuski.

Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego był własnością kolejno ks. Józefa Poniatowskiego i księżnej Marii Poniatowskiej. Od 1817 był rezydencją cesarską. W 20-leciu międzywojennym był, wraz z parkiem, własnością Państwowych Zbiorów Sztuki. Jesienią 1944 roku sprzęty znajdujące się w pałacu zostały wywiezione przez stacjonujących w nim hitlerowców do III Rzeszy, a sam pałac spalono. Odbudowę pałacu, pod kierownictwem architekta Jana Dąbrowskiego rozpoczęto w roku 1945 a zakończono w 1960. Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. Pałac został włączony w charakterze oddziału do Muzeum Narodowego, a od roku 1995 jest samodzielną instytucją.

O każdej porze roku jest tu pięknie, nawet na chwilę przed przyjściem wiosny. Poniżej efekt krótkiej wędrówki po Parku.

(na podst. Wikipedii, red.)(foto - KWORUM)

Wersja do druku

Grażyna - 13.03.09 12:21
Miłość Ojczyzny wyraża się, właśnie, m.in. poprzez dzielenie się z Rodakami pięknem Miejsc Umiłowanych, wrażliwością na każde zmiany tam zachodzące, w tym w sferze klimatycznej.
Reagujmy uczuciem, zachwytem na to, czym przedwiośnie ubogaca naszą polska glebę i przyrodę. Wydatnie w tym pomagają mądre i ciepłe felietony prof. Piotra Jaroszyńskiego.- Jak najwięcej takich Profesorów- Mistrzów!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Października 1983 roku
W Bejrucie eksplodowały dwie ciężarówki wypełnione trotylem, zabijając 269 żołnierzy amerykańskich i francuskich.


23 Października 1947 roku
Urodził się Kazimierz Deyna, czołowy piłkarz polskiej reprezentacji. Zmarł tragicznie w 1989 roku.


Zobacz więcej