Sobota 6 Marca 2021r. - 65 dz. roku,  Imieniny: Jordana, Marcina, Róży

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.05.09 - 11:57     Czytano: [3493]

Dział: Nasze zdrowie

W obronie pacjentów

Zbliża się dziesiąty Kongres Stowarzyszenia Primum Non Nocere Stowarzyszenie zwróciło się z zasadniczymi pytaniami, do Komitetów Wyborczych biorących udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zarejestrowały listy ogólnopolskie.

Pytania skierowane są do ugrupowań politycznych w czasie, gdy zabiegają one o społeczne poparcie. Dotyczą planów działań na terenie Polski jak i w Parlamencie Europejskim, dla zapewnienia społeczeństwu dostępu do leczenia , pomocy dla poszkodowanych w wyniku błędów i wypadków medycznych, ewentualnych przekształceń własnościowych, ewentualnego zwiększania wydatków publicznych na ochronę zdrowia i zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Treść wysłanego listu zawierającego pytania, przekazujemy poniżej.
Odpowiedzi, po ich otrzymaniu zostaną także przekazane do publicznej wiadomości.

Po dziesięciu latach działania Kongres Stowarzyszenia Primum Non Nocere będzie obradować dn. 24 maja, na kilkanaście dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kongres spróbuje zdecydować czy i ewentualnie która z koncepcji Komitetów Wyborczych zyska nasze poparcie.


Stowarzyszenie Pacjentów „Primum Non Nocere”
Oddział Terenowy w Łodzi
ul. Więckowskiego 13
90-721 Łódź
Tel. kom.: 601-210-219
sppnn.lodz@free.ngo.pl

............................................................


Komitet Wyborczy XXX
tu adresSzanowni Państwo,

W związku ze zbliżającymi się wyborami, jak i kongresem naszego Stowarzyszenia chcielibyśmy poznać Państwa stanowisko, jak też planowane działania, tak w Polsce jak i na forum Parlamentu Europejskiego w następujących kwestiach:

1. Jakie podejmiecie Państwo działania, by jeśli dojdzie do błędu lekarskiego lub wypadku medycznego, poszkodowany otrzymywał natychmiastową pomoc
i nie był zmuszany do procesowania się latami?

2. Jaki jest stosunek Komitetu Wyborczego do ograniczania świadczeń medycznych, finansowanych ze środków publicznych? Czy wprowadzenie koszyka świadczeń gwarantowanych będzie stanowić takie ograniczenie czy też zwiększy dostęp do leczenia? Czy szeroka prywatyzacja placówek ochrony zdrowia ograniczy czy poprawi dostęp społeczeństwa do leczenia?

3. Jakie należy podjąć działania dla odbudowania prestiżu zawodu lekarza, który jest nadszarpnięty korupcją i ukrywaniem błędów i wypadków medycznych?

4. Czy zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia poprawi dostęp do leczenia czy też zwiększy korupcję, a może jedno i drugie?


Otrzymane od Państwa odpowiedzi i zawarte w nich deklaracje będą dyskutowane przez uczestników naszego Kongresu i zdecydują o udzieleniu poparcia w zbliżających się wyborach.
Prosimy o przesłanie odpowiedzi w formie pisemnej lub elektronicznej (będą one zamieszczone na naszej stronie internetowej) w nieprzekraczalnym terminie do dn. 21 maja br. na podany powyżej adres.

Jednocześnie zapraszamy przedstawicieli komitetu Wyborczego i kandydatów do PE na jubileuszowy 10 Kongres naszego Stowarzyszenia, który odbędzie się dnia 24.05.2009r. w Warszawie, pl. Trzech Krzyży 4 (Instytut Głuchoniemych). Początek obrad o godz. 1100.
Przed Kongresem, o godz. 1000 w kościele pod wezwaniem Św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie, odprawiona będzie Msza Święta w intencji wszystkich chorych i w intencji Stowarzyszenia.

Prezes Zarządu Generalnego
Adam Sandauer

Wiceprezes Zarządu Generalnego
Witold Szmigielski

Łódź, dn. 08.05.2009r.

Wersja do druku

ADMIN - 01.06.09 11:29
W dniu 1 czerwca 2009r. nasza Redakcja otrzymała od Stowarzyszenia Primum Non Nocere następującą informację:

"Zwróciliśmy się ( Stowarzyszenie Primum Non Nocere) do Komitetów Wyborczych, biorących udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego o
informacje dotyczące ich programu dla osób poszkodowanych w następstwie błędów i wypadków medycznych i propozycje reform Systemu Ochrony Zdrowia Te sprawy mają zasadnicze znaczenie z punktu społeczeństwa.

Link do wysłanego pisma jest tutaj:
http://www.sppnn.org.pl/oswiad/osw47.doc

Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi!.

Trudno przypuszczać by Komitety Wyborcze wierzyły, że tymi sprawami nie trzeba się zajmować bo System Ochrony Zdrowia działa w Polsce dobrze.
Trudno przypuszczać by Komitety Wyborcze wierzyły że system jest przyjazny pacjentowi czy że ci, którzy ucierpieli w wyniku błędów i wypadków medycznych mają zapewnioną właściwą pomoc. Mimo to, od nikogo programów działań nie otrzymaliśmy. Potwierdza się powszechne odczucie, że dla polityków nie są istotne problemy, lecz istotne jest pozyskiwanie głosu wyborców tak by nie narazić się silnym i bogatym układam. Łatwiej to zrobić pieniędzmi za pomocą agencji Public Relations niż tworząc program rozwiązujący problemy społeczne. Celem są mandaty parlamentarne i spokój na następne 5 lat. Tym bardziej, że ten spokój jest sowicie wynagradzany…

Z wyborcami, politycy liczą się dopiero wtedy, gdy zaczyna się publiczna awantura, gdy o problemie zechcą mówić media.
Komitety wyborcze pokazały też jak bardzo liczą się z poszkodowanymi i jak bardzo zależy im na poparciu z ich strony.
Wniosek nasuwa się sam: bez powrotu do starych metod rozdawania ulotek, wyklejania plakatów, czy zajmowania budynków publicznych los i problemy poszkodowanych nie są przedmiotem zainteresowania polityków.

Ponieważ tooni stanowią prawo, jeśli chcemy coś uzyskać będzie trzeba robić to czego od nas oczekują.

za Zarząd Generalny Srowarzyszenia
A. Sandauer
W. Szmigielski"

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Marca 1707 roku
Unia realna Anglii i Szkocji - powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii


06 Marca 1475 roku
Urodził się Michał Anioł włoski rzeźbiarz, malarz, architekt i poeta (zm. 1564)


Zobacz więcej