Środa 26 Czerwca 2019r. - 177 dz. roku,  Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.05.09 - 9:37     Czytano: [2758]

Dział: Głos Polonii

Kraj szkodzi sobie i nam

Chciałbym zabrać głos w dwóch sprawach poruszonych ostatnio w portalu PAP „Polonia dla Polonii”. Uważam bowiem, że to tematy, które zainteresują również Czytelników „KWORUM”.

Prof. Andrzej Targowski w swoim felietonie „Polska wojna domowa w 2009 roku” (18.5.2009) poruszył bardzo istotną sprawę. Pisze, że toczona od kilku lat otwarta wojna domowa pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością i którą bardzo żarliwie wspierają krajowe media doprowadziła do tego, że prof. Zbigniew Brzeziński zniesmaczony tym co się dzieje w Polsce i ośmieszaniem się naszego kraju na arenie międzynarodowej, „odcina się od Polski, bowiem zapewne jest mu za nią wstyd”. I dodaje: „ Zresztą nie tylko jemu”.

Tak, za to co się obecnie dzieje w Polsce wstydzi się nie tylko prof. Brzeziński, ale także wielkie rzesze Polaków mieszkających na świecie. Ludzie ci podlegają asymilacji i jeśli polskie partie polityczne i media doprowadzają do tego, że Polacy na świecie zaczynają wstydzić się kraju swego pochodzenia, to proces ten ulega przyśpieszeniu. Bardzo szybkiemu przyśpieszeniu. Bowiem nikt z nas nie chce się identyfikować z warcholstwem krajowym, z „warcholską” ojczyzną.

I – jak to zauważył prof. Targowski – jest to – na równi ze szkodzeniem własnemu krajowi i jego wizerunkowi na świecie - największą porażką obecnych polskich polityków w odniesieniu do Polaków na świecie.

Niezależnie od prof. Targowskiego o tym, że Polacy na świecie odsuwają się od Polski i spraw polskich pisze również w swych uwagach („Powinniśmy mieć swoich posłów do Sejmu RP, czy raczej nie?” 18.5.2009) pan Stan Mach ze Szwajcarii. Jednak podaje na to inny przykład – mianowicie to, że Kraj nie troszczy się o Polonię. On i ja mamy na myśli CAŁĄ Polonię, a nie tylko Polaków na Wschodzie. Polonia na Zachodzie jest wyraźnie ignorowana w działalności chyba wszystkich instytucji krajowych zajmujących się sprawami polonijnymi, ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” na czele.

Od 20 lat mamy wolną i demokratyczną Polskę. Podczas gdy do 1989 roku główną działalnością Polonii była właśnie walka o wolną i demokratyczną Polskę, tak dzisiaj nasza działalność w zasadzie zeszła wyłącznie do pracy kulturalnej, do próby dalszego podtrzymywania polskości wśród Polaków na świecie, w którym dzisiaj w zawrotnym tępie wszystkie mniejszości narodowe (szczególnie jeśli nie są autochtoniczne i nie gwarantuje się im praw narodowościowych) podlegają procesowi asymilacji. Bez wsparcia ze strony Ojczyzny ten proces ulega przyśpieszeniu. Bowiem nawet bogatej emigracji polskiej na Zachodzie nie stać na pokrywanie z własnej kieszeni wszystkich kosztów akcji mających na celu zahamowanie asymilacji. Ale nawet jeśli jakąś grupę w jakimś ośrodku polonijnym stać na to, to oprócz pieniędzy potrzebuje ona kontaktu i współpracy z krajem. Niestety ta współpraca jest zazwyczaj uzależniona od tego, np. w wypadku Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, czy się jest związanym z organizacjami, które ona popiera. Problem polega na tym, że do tych organizacji należy najwyżej połowa zorganizowanej Polonii w danym kraju, jak np. w Australii.

Nigdy i nigdzie żadna grupa etniczna nie była i nie jest zjednoczona, w tym także polska (to wcale nie jest polską specjalnością!). Jeśli kraj tego nie zrozumie, jeśli nadal będzie ograniczać się z pomocą tylko dla Polaków na Wschodzie (nie przeczę, że im się należy więcej niż nam, ale w granicach zdrowego rozsądku) i wybranych przez siebie organizacji polskich na Zachodzie, to niedługo Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przejdzie do historii, gdyż szybciej niż myślimy zniknie nie tylko Polonia na Zachodzie, ale także na Wschodzie, gdyż w przeciwieństwie do nas – do Polonii na Zachodzie – podlega ona brutalnym naciskom asymilacyjnym. A przy tym, tak jak przed 1991 rokiem tak i teraz, nie może ona liczyć na pomoc polityczną ze strony rządu polskiego, zajętego budowaniem strategicznych partnerstw z naszymi wschodnimi sąsiadami i bojkotem Białorusi. Potwierdza to m.in. obecnie toczona w Kraju dyskusja o trudnej sytuacji Polaków na Litwie (np. w dziennikach „Rzeczpospolita” i „Nasz Dziennik”).

Naprawdę jestem pesymistą, bo siedzę w Polonii i ją dobrze znam od 45 lat.

Marian Kałuski, Australia

Wersja do druku

Dobro - 12.05.10 23:22
Marian Kałuski, Australia
Szanowny Panie Marianie trudno Stowarzyszeniom liczyć na pomoc z Kraju, w którym są tylko obce banki. To Kraj potrzebuje Pomocy od Polonii. Demokracja, jaka w ogóle działa na Świecie znajduje się tylko w liczbach kwantowych od 0 do 3,9…….. Zmiksowani ludzie z różnymi poglądami politycznymi mają spójność mokrego piasku. Aby nie zginęła Wspólnota Polska i Państwo polskie podczas wyprzedaży, Polacy powinni dokładnie oczyścić zamydlone pole widzenia i cyfrowym kolorowym porządkiem łączyć się zgodnie z nową techniką współczesną. http://democyfro.blogspot.com

Helena - 21.06.09 21:26
Pewna czesc Poloni w Niemczech "azylantow" " Solidarnosciowcow"
z " polskim obywatelstwem?"
super kocha piekne mosty nad Leba i dziela sztuki w Niemczech, muzyke
A bron Boze podpasc, bo przeciez zyja tu jako tako (....?.....) chocby te male socjalne i mieszkanie /wtedy/. A Konsulat jest czescia rodziny, ktora ich prowadzi za raczke.. I tu pasuje inscenizacja " Zmartwychwstanie" Bogdana Poreby.....
Doradzano, zeby sie wkrecic w zycie tubylcze / ladnie sie usmiechac/ i miec prawo glosu. Nawet to funkcjonuje bo towarzystwo mieszane......
Ale przeciez nie oto chodzi. Tak postepowali Zydzi w Polsce.
Polacy dostali mozliwosc szerokiego oddecu od 1989 roku...i jeszcze
widac sie nie wykurowali.
Teraz, zycie przed nami zrobmy jeszcze rachumki sumienia i idzmy za
jego glosem........Dzieki! Panie Kaluski.....

Polak Polski - 23.05.09 8:32
1."Gorzka prawda" p. Kaluskiego z Australii (czytaj w "Glosie Polonii") jest wlasnie przykladem "WARCHOLSTWA'.
2.To, że Zbigniew Brzezinski wstydzi sie za Polske jest przykladem ogromnej hipokryzji. To wlasnie masoni spod znaku Komisji Trojstronnej i Klubu Bilderbeg, których Brzezinski jest wspolzalozycielem byli doradcami "doradcow" Solidarnosci i czuwali nad "okraglym stolem", aby Polskę ogolocic, ze wszystkiego co chrzescijanskie, polskie i narodowe.
3. Zgadzam sie z poprzednimi wpisami bo widze, ze ludzie mysla zanim cos napisza.
Pozdrawiam!

J.Olkowski - 22.05.09 14:07
Panie Kaluski, wiersz dla Pana do zachety edukowania sie:

„SOLIDARNOŚĆ”


Kto was osądzi - oszuści narodu?!
Zjadacze chleba,
któregoście nie godni!
Wy coście z ludzi na wilki wyrośli,
wy ciągle żywi, i wy ciągle głodni…
Dziś krwawa paszcza historię pożera,
i mlaska głupio, uśmiecha się głupio,
szatan ją wodzi tropem Robespierre’a,
obu ich łączy jedno - nieprzekupność!


Kto was osądzi? Ostrze gilotyny?
Ono bez mocy, dawno zardzewiałe!
Wy już nie znacie skutków ni przyczyny,
wy… wy nieludzie…
W was serca za małe
byście ludźmi byli
...byście się wstydzili!
Wyście zostawili
walczących bez broni,
w nich znów dusza gore!
Im Bóg do nieba wstępu nie zabroni!
Dziś boję się o nich!


To ptaszki szare, proste, zwykłe, czyste,
na skrzydłach niosły jedyne marzenie,
by wolność padła na ziemie ojczyste,
i odrodzenie,
ale to życzenie
im się nie spełniło,
pozostało w grobie,
nigdy nie ożyło.


Ten was osądzi,
i ten was pokona…
Kto w wilczym ślepiu,
dostrzeże Dantona!


Wy to jesteście zdrajcy własnych braci!
Wyście przegrali, wolność, Polskę, wszystko…
Was będą sądzić poeci i kaci.
A wyrok wyda
… polska rzeczywistość!Lusia Ogińska

J.Olkowski - 22.05.09 13:17
Pan Panie Kaluski jest daleko od realiow w Polsce. Polska nie byla i nie jest wolna. To co bylo po okraglym stole nie bylo odzyskaniem wolnosci..... Pan swoim tu wystapieniem obraza Polakow w Polsce. Wyglada Pan jakby "spadl z ksiezyca" i nie czytal KWORUM! a jedynie WYBORCZA!

Eugeniusz N. - 20.05.09 22:41
Drodzy Rodacy, mieszkający poza naszym Krajem, nie możecie mieć pretensji do Polski , rządzonej przez przez obcych "wybrańców" !!! Czy nie wiecie jaka "wybrana rasa" rządzi naszym Państwem ? Polska jest opluwana zniewalana i niszczona przez unię jewropejską , którą rządzą ci sami "wybrańcy" !!! Mamy w Polsce wiele Ugrupowań Narodowych, które nie potrafią się połączyć i wspólnie doprowadzić do odzyskania przez nas Niepodległości naszego Państwa ! Powinniście nawiązywać kontakty z tymi Ugrupowaniami i pouczyć je w jaki sposób (razem z Wami) mają działać abyśmy byli Wolnym Narodem !!! Samo gadanie i pisanie w internecie to za mało ! Ja sam próbuję nawiązywać kontakty z Ligą Polskich Rodzin, ze Stowarzyszeniem Obrony i Rozwoju Polski ( w Rzeszowie) , z Obozem Wielkiej Polski, z Polsko Polonijną Organizacją Narodu Polskiego- Ligą Polską, z Obozem Narodowo Radykalnym, z Narodowym Odrodzeniem Polski, z Organizacją Monarchistów Polskich (z Wrocławia), z Młodzieżą Wszechpolską , a ostatnio z Libertasem ! i nawet z Rodziną Radia Maryja !
Niestety jetem mało znanym człowiekiem ,już ledwo żyjącym 80- letnim staruszkiem emerytem !, więc trudno abym miał jakiś wpływ na to co dzieje się w Polsce !!! Kocham wszystkich Polaków wiernych Bogu i Ojczyźnie !!!
Gdybyśmy odzyskali Wolność- to mógłbym wtedy spokojnie odejść z tego świata będąc pewnym ,że przyszłe nasze Pokolenia nie będą miały do nas żalu , znając nasze Hasło - Bóg Honor i Ojczyzna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeszcze raz Was pozdrawiam, mając nadzieję, że ktoś z Was podobnie myśli jak ja i będzie potrafił coś dobrego zrobić !

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Czerwca 1967 roku
Karol Wojtyła został mianowany przez Pawła VI kardynałem.


26 Czerwca 2005 roku
W wyniku odniesionych ran (wypadek samochodowy - 18 czerwca, zginął ojciec, matka i córka) zmarł polski europoseł Filip Adwent


Zobacz więcej