Czwartek 24 Stycznia 2019r. - 24 dz. roku,  Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.05.09 - 9:37     Czytano: [2732]

Dział: Głos Polonii

Kraj szkodzi sobie i nam

Chciałbym zabrać głos w dwóch sprawach poruszonych ostatnio w portalu PAP „Polonia dla Polonii”. Uważam bowiem, że to tematy, które zainteresują również Czytelników „KWORUM”.

Prof. Andrzej Targowski w swoim felietonie „Polska wojna domowa w 2009 roku” (18.5.2009) poruszył bardzo istotną sprawę. Pisze, że toczona od kilku lat otwarta wojna domowa pomiędzy Platformą Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością i którą bardzo żarliwie wspierają krajowe media doprowadziła do tego, że prof. Zbigniew Brzeziński zniesmaczony tym co się dzieje w Polsce i ośmieszaniem się naszego kraju na arenie międzynarodowej, „odcina się od Polski, bowiem zapewne jest mu za nią wstyd”. I dodaje: „ Zresztą nie tylko jemu”.

Tak, za to co się obecnie dzieje w Polsce wstydzi się nie tylko prof. Brzeziński, ale także wielkie rzesze Polaków mieszkających na świecie. Ludzie ci podlegają asymilacji i jeśli polskie partie polityczne i media doprowadzają do tego, że Polacy na świecie zaczynają wstydzić się kraju swego pochodzenia, to proces ten ulega przyśpieszeniu. Bardzo szybkiemu przyśpieszeniu. Bowiem nikt z nas nie chce się identyfikować z warcholstwem krajowym, z „warcholską” ojczyzną.

I – jak to zauważył prof. Targowski – jest to – na równi ze szkodzeniem własnemu krajowi i jego wizerunkowi na świecie - największą porażką obecnych polskich polityków w odniesieniu do Polaków na świecie.

Niezależnie od prof. Targowskiego o tym, że Polacy na świecie odsuwają się od Polski i spraw polskich pisze również w swych uwagach („Powinniśmy mieć swoich posłów do Sejmu RP, czy raczej nie?” 18.5.2009) pan Stan Mach ze Szwajcarii. Jednak podaje na to inny przykład – mianowicie to, że Kraj nie troszczy się o Polonię. On i ja mamy na myśli CAŁĄ Polonię, a nie tylko Polaków na Wschodzie. Polonia na Zachodzie jest wyraźnie ignorowana w działalności chyba wszystkich instytucji krajowych zajmujących się sprawami polonijnymi, ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” na czele.

Od 20 lat mamy wolną i demokratyczną Polskę. Podczas gdy do 1989 roku główną działalnością Polonii była właśnie walka o wolną i demokratyczną Polskę, tak dzisiaj nasza działalność w zasadzie zeszła wyłącznie do pracy kulturalnej, do próby dalszego podtrzymywania polskości wśród Polaków na świecie, w którym dzisiaj w zawrotnym tępie wszystkie mniejszości narodowe (szczególnie jeśli nie są autochtoniczne i nie gwarantuje się im praw narodowościowych) podlegają procesowi asymilacji. Bez wsparcia ze strony Ojczyzny ten proces ulega przyśpieszeniu. Bowiem nawet bogatej emigracji polskiej na Zachodzie nie stać na pokrywanie z własnej kieszeni wszystkich kosztów akcji mających na celu zahamowanie asymilacji. Ale nawet jeśli jakąś grupę w jakimś ośrodku polonijnym stać na to, to oprócz pieniędzy potrzebuje ona kontaktu i współpracy z krajem. Niestety ta współpraca jest zazwyczaj uzależniona od tego, np. w wypadku Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, czy się jest związanym z organizacjami, które ona popiera. Problem polega na tym, że do tych organizacji należy najwyżej połowa zorganizowanej Polonii w danym kraju, jak np. w Australii.

Nigdy i nigdzie żadna grupa etniczna nie była i nie jest zjednoczona, w tym także polska (to wcale nie jest polską specjalnością!). Jeśli kraj tego nie zrozumie, jeśli nadal będzie ograniczać się z pomocą tylko dla Polaków na Wschodzie (nie przeczę, że im się należy więcej niż nam, ale w granicach zdrowego rozsądku) i wybranych przez siebie organizacji polskich na Zachodzie, to niedługo Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przejdzie do historii, gdyż szybciej niż myślimy zniknie nie tylko Polonia na Zachodzie, ale także na Wschodzie, gdyż w przeciwieństwie do nas – do Polonii na Zachodzie – podlega ona brutalnym naciskom asymilacyjnym. A przy tym, tak jak przed 1991 rokiem tak i teraz, nie może ona liczyć na pomoc polityczną ze strony rządu polskiego, zajętego budowaniem strategicznych partnerstw z naszymi wschodnimi sąsiadami i bojkotem Białorusi. Potwierdza to m.in. obecnie toczona w Kraju dyskusja o trudnej sytuacji Polaków na Litwie (np. w dziennikach „Rzeczpospolita” i „Nasz Dziennik”).

Naprawdę jestem pesymistą, bo siedzę w Polonii i ją dobrze znam od 45 lat.

Marian Kałuski, Australia

Wersja do druku

Dobro - 12.05.10 23:22
Marian Kałuski, Australia
Szanowny Panie Marianie trudno Stowarzyszeniom liczyć na pomoc z Kraju, w którym są tylko obce banki. To Kraj potrzebuje Pomocy od Polonii. Demokracja, jaka w ogóle działa na Świecie znajduje się tylko w liczbach kwantowych od 0 do 3,9…….. Zmiksowani ludzie z różnymi poglądami politycznymi mają spójność mokrego piasku. Aby nie zginęła Wspólnota Polska i Państwo polskie podczas wyprzedaży, Polacy powinni dokładnie oczyścić zamydlone pole widzenia i cyfrowym kolorowym porządkiem łączyć się zgodnie z nową techniką współczesną. http://democyfro.blogspot.com

Helena - 21.06.09 21:26
Pewna czesc Poloni w Niemczech "azylantow" " Solidarnosciowcow"
z " polskim obywatelstwem?"
super kocha piekne mosty nad Leba i dziela sztuki w Niemczech, muzyke
A bron Boze podpasc, bo przeciez zyja tu jako tako (....?.....) chocby te male socjalne i mieszkanie /wtedy/. A Konsulat jest czescia rodziny, ktora ich prowadzi za raczke.. I tu pasuje inscenizacja " Zmartwychwstanie" Bogdana Poreby.....
Doradzano, zeby sie wkrecic w zycie tubylcze / ladnie sie usmiechac/ i miec prawo glosu. Nawet to funkcjonuje bo towarzystwo mieszane......
Ale przeciez nie oto chodzi. Tak postepowali Zydzi w Polsce.
Polacy dostali mozliwosc szerokiego oddecu od 1989 roku...i jeszcze
widac sie nie wykurowali.
Teraz, zycie przed nami zrobmy jeszcze rachumki sumienia i idzmy za
jego glosem........Dzieki! Panie Kaluski.....

Polak Polski - 23.05.09 8:32
1."Gorzka prawda" p. Kaluskiego z Australii (czytaj w "Glosie Polonii") jest wlasnie przykladem "WARCHOLSTWA'.
2.To, że Zbigniew Brzezinski wstydzi sie za Polske jest przykladem ogromnej hipokryzji. To wlasnie masoni spod znaku Komisji Trojstronnej i Klubu Bilderbeg, których Brzezinski jest wspolzalozycielem byli doradcami "doradcow" Solidarnosci i czuwali nad "okraglym stolem", aby Polskę ogolocic, ze wszystkiego co chrzescijanskie, polskie i narodowe.
3. Zgadzam sie z poprzednimi wpisami bo widze, ze ludzie mysla zanim cos napisza.
Pozdrawiam!

J.Olkowski - 22.05.09 14:07
Panie Kaluski, wiersz dla Pana do zachety edukowania sie:

„SOLIDARNOŚĆ”


Kto was osądzi - oszuści narodu?!
Zjadacze chleba,
któregoście nie godni!
Wy coście z ludzi na wilki wyrośli,
wy ciągle żywi, i wy ciągle głodni…
Dziś krwawa paszcza historię pożera,
i mlaska głupio, uśmiecha się głupio,
szatan ją wodzi tropem Robespierre’a,
obu ich łączy jedno - nieprzekupność!


Kto was osądzi? Ostrze gilotyny?
Ono bez mocy, dawno zardzewiałe!
Wy już nie znacie skutków ni przyczyny,
wy… wy nieludzie…
W was serca za małe
byście ludźmi byli
...byście się wstydzili!
Wyście zostawili
walczących bez broni,
w nich znów dusza gore!
Im Bóg do nieba wstępu nie zabroni!
Dziś boję się o nich!


To ptaszki szare, proste, zwykłe, czyste,
na skrzydłach niosły jedyne marzenie,
by wolność padła na ziemie ojczyste,
i odrodzenie,
ale to życzenie
im się nie spełniło,
pozostało w grobie,
nigdy nie ożyło.


Ten was osądzi,
i ten was pokona…
Kto w wilczym ślepiu,
dostrzeże Dantona!


Wy to jesteście zdrajcy własnych braci!
Wyście przegrali, wolność, Polskę, wszystko…
Was będą sądzić poeci i kaci.
A wyrok wyda
… polska rzeczywistość!Lusia Ogińska

J.Olkowski - 22.05.09 13:17
Pan Panie Kaluski jest daleko od realiow w Polsce. Polska nie byla i nie jest wolna. To co bylo po okraglym stole nie bylo odzyskaniem wolnosci..... Pan swoim tu wystapieniem obraza Polakow w Polsce. Wyglada Pan jakby "spadl z ksiezyca" i nie czytal KWORUM! a jedynie WYBORCZA!

Eugeniusz N. - 20.05.09 22:41
Drodzy Rodacy, mieszkający poza naszym Krajem, nie możecie mieć pretensji do Polski , rządzonej przez przez obcych "wybrańców" !!! Czy nie wiecie jaka "wybrana rasa" rządzi naszym Państwem ? Polska jest opluwana zniewalana i niszczona przez unię jewropejską , którą rządzą ci sami "wybrańcy" !!! Mamy w Polsce wiele Ugrupowań Narodowych, które nie potrafią się połączyć i wspólnie doprowadzić do odzyskania przez nas Niepodległości naszego Państwa ! Powinniście nawiązywać kontakty z tymi Ugrupowaniami i pouczyć je w jaki sposób (razem z Wami) mają działać abyśmy byli Wolnym Narodem !!! Samo gadanie i pisanie w internecie to za mało ! Ja sam próbuję nawiązywać kontakty z Ligą Polskich Rodzin, ze Stowarzyszeniem Obrony i Rozwoju Polski ( w Rzeszowie) , z Obozem Wielkiej Polski, z Polsko Polonijną Organizacją Narodu Polskiego- Ligą Polską, z Obozem Narodowo Radykalnym, z Narodowym Odrodzeniem Polski, z Organizacją Monarchistów Polskich (z Wrocławia), z Młodzieżą Wszechpolską , a ostatnio z Libertasem ! i nawet z Rodziną Radia Maryja !
Niestety jetem mało znanym człowiekiem ,już ledwo żyjącym 80- letnim staruszkiem emerytem !, więc trudno abym miał jakiś wpływ na to co dzieje się w Polsce !!! Kocham wszystkich Polaków wiernych Bogu i Ojczyźnie !!!
Gdybyśmy odzyskali Wolność- to mógłbym wtedy spokojnie odejść z tego świata będąc pewnym ,że przyszłe nasze Pokolenia nie będą miały do nas żalu , znając nasze Hasło - Bóg Honor i Ojczyzna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeszcze raz Was pozdrawiam, mając nadzieję, że ktoś z Was podobnie myśli jak ja i będzie potrafił coś dobrego zrobić !

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Stycznia 1507 roku
Koronacja Zygmunta I w katedrze wawelskiej


24 Stycznia 1925 roku
Polski rząd podjął decyzję o budowie pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie


Zobacz więcej