Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.05.09 - 15:31     Czytano: [2993]

Skok na media publiczne

Sejm uchwalił (głosami PO-Lewica-PSL) ustawę medialną, która znosi abonament rtv na rzecz finansowania mediów z budżetu państwa. Przewiduje ona również rozszerzenie składu KRRiT z pięciu do siedmiu członków. Posłowie zdecydowali też o przyjęciu tzw. klauzuli sumienia, która ma zapewnić wolność wypowiedzi. Głosowania poprzedziła burzliwa debata. (…)

Dr Karol Jakubowicz, medioznawca, gość programu Minęła Dwudziesta w TVP Info ocenił, że prezydent prawdopodobnie nie będzie wetował ustawy medialnej, ale wyśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. – Trybunał jest bardzo przywiązany do niezależności mediów publicznych – zaznaczył i dodał, że TK „na pewno będzie miał podstawy” do zakwestionowania nowych przepisów.

Według niego, wątpliwości może mieć także Komisja Europejska, która będzie musiała wyrazić zgodę na publiczne finansowanie TVP. – Ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2010 r. teoretycznie można starać się w ciągu tych sześciu miesięcy o uzyskanie zgody. Moim zdaniem czasu nie wystarczy – mówił. Przypomniał, że KE ma już dwie skargi na finansowanie mediów publicznych w Polsce i na pewno wykorzysta zmiany w prawie, by się temu dokładnie przyjrzeć.

Medioznawcy zastanawiali się także, co nowa ustawa oznacza dla kanału TVP Info i ośrodków regionalnych. Prof. Wiesław Godzic zaznaczył, że wiele rzeczy jest ciągle niejasnych, m.in. to jak będą działać ośrodki regionalne. – Mówi się, że będą robić więcej materiałów, ale więcej pieniędzy nie dostaną – zaznaczył.

Projekt ustawy przewiduje likwidację abonamentu. Media publiczne mają być finansowane z Funduszu Misji Publicznej, którym zarządzać ma Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. KRRiT przyznawać będzie licencje programowe, adresowane głównie do nadawców publicznych, ale starać o nie będą mogli także nadawcy prywatni. Oddziały regionalne TVP mają zostać przekształcone w nowe spółki (w sumie będzie ich 16). Na ich czele staną jednoosobowe zarządy oraz rady nadzorcze liczące od 3 do 5 członków. Ośrodków radiowych ma być 17.

W projekcie nie znalazł się zapis przewidujący ciągłość działania kanału TVP Info. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie liczyła 7 osób (obecnie 5). Trzech przedstawicieli rekomendowanych przez Sejm, dwóch - przez Senat, i dwóch - przez prezydenta.

www.tvp.info

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


Zobacz więcej