Piątek 18 Października 2019r. - 291 dz. roku,  Imieniny: Hanny, Łukasza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.01.10 - 14:28     Czytano: [2247]

Dział: Interwencje

W sprawie cenzury Internetu
Szanowny Panie Prezydencie!

Piszemy do Pana w sprawie bardzo istotnej dla każdego Polaka korzystającego z Internetu. Rząd Donalda Tuska, forsując tzw. "ustawę hazardową", proponuje w imię walki z hazardem nadać sobie prawo do filtrowania wszystkich treści znajdujących się w sieci. Ma za to odpowiadać art 179a w Prawie telekomunikacyjnym, wprowadzający "Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych".

To pomysł bardzo niebezpieczny i sprzeczny z interesem obywateli. O ile słusznym jest założenie, że w Internecie powinno obowiązywać takie samo prawo jak w innych rejonach przestrzeni publicznej, to realizacja tego postulatu przez rząd nijak ma się do zasad takich jak gwarantowana konstytucyjnie wolność wypowiedzi. To, co planuje się wprowadzić jest po prostu nową formą cenzury, znanej Panu dobrze z poprzedniego ustroju. Podobne przepisy, umożliwiające rządom nieskrępowane filtrowanie treści, z jakich mogą korzystać obywatele działają obecnie tylko w kilku krajach świata. Zaliczają się do nich m.in. Iran i Chiny. Czy na pewno chcemy, żeby Polska dołączyła do tego grona?

Internet to przestrzeń publiczna, miejsce umożliwiające głoszenie i wymianę poglądów. Odgórne filtrowanie sieci porównać można więc do zamykania ust obywatelom jeszcze przed rozpoczęciem wypowiedzi. To coś, czego nie wyobrażał sobie nawet George Orwell w swojej sławnej powieści "1984" o wizji państwa totalitarnego.

Co zatem należy zrobić, żeby prawo w Internecie było przestrzegane? Dokładnie to samo co w przypadku naruszenia prawa na inne sposoby! Po prostu należy ścigać osoby łamiące prawo. Jeśli na stronie internetowej znajdują się materiały przez prawo zakazane (w tym tak perfidne jak dziecięca pornografia, czy treści propagujące nazizm lub wzywające do nienawiści), mamy odpowiednie mechanizmy aby pociągnąć autorów do odpowiedzialności karnej. To trudniejsze niż odgórne filtrowanie, bo wymaga analizowania każdego przypadku z osobna. Ale czy to oznacza, że powinniśmy poświęcić z tego powodu wolność wypowiedzi?

W maju na stronie http://stopcenzurze.wikidot.com zebraliśmy ponad 75 tysięcy potwierdzonych podpisów przeciw możliwości cenzurowaniu Internetu w Unii Europejskiej. Nikt nie spodziewał się wtedy, że już niedługo podobny problem może dotknąć nas w rodzimym kraju.

Liczymy, że mając na uwadze wolność jako podstawową wartość w demokratycznym państwie prawa, zdecyduje się Pan na zawetowanie tej niekorzystnej dla obywateli ustawy.

Z poważaniem,
Borys Musielak, twórca Grupy Jakilinux autor listu

Więcej na: List do Pana Prezydenta
http://blogmedia24.pl/node/23964

Wersja do druku

Etan - 25.02.10 11:44
Część kochanej młodzieży zaczyna co kumać: http://newworldorder.com.pl/.
Ciekaw jestem czego dotyczył patent tego niezwykle naiwnego człowieka- chyba był naiwny myśląc, że w Polsce można coś zdziałać oficjalnie- sam mam parę pomysłów na patent.

orzeł biały - 23.02.10 17:20
Temat aż skwierczy. Adresat jedyny możliwy, choć równie niekompeteny jak każdy inny, dowolny. Należycie do jednej z dwu częsci naszego społeczeństwa, z których jedna nie bardzo wie, gdzie, w cale nie przypadkiem przebywa, a druga liczy na "cud Tuska", w kancelarii Prezydenta. Jako spece od Netu, choć zdajecie sobie sprawę z zagrożenia, o którym piszecie, nie bierzecie pod uwagę dzisiejszej, Polskiej , zafajdanej rzeczywistości, albo mocno tkwiąc głowami w fantastycznym wirtualnym świecie, po prostu jej nie dostrzegacie. Do manipulowania ludzkim umysłem, w czym obeca, niepolska w Polsce zgraja rządowo parlamentarna się wyspecjalizowała niezbędne są media, za pomocą których to robią.
Jak myślicie, czy mogliby to czynić przy pomocy Polskich mediów ? (Pytanie ze zbioru retorycznych). Na drodze stoi im tylko jedna przeszkoda. Możecie
być niepokornie spokoini. Dla tej zgrai nie ma przeszkód, żadnych i za żadną cenę. Łącznie z ceną życia. Prubójcie, - większość wynik już zna !!!.
Spraw Panie Boże byśmy byli w błędzie. A tak na marginesie, możecie mi wierzyc albo nie, to przecierz niczego nie zmieni. Jest w naszym kraju człowiek, Polak z krwi i kości, który dwadzieścia lat swego życia i dzięć milonów polskich złotówek wyrzucił w błoto ze swego prywatnego portwela, doprowadzając tym do upadku swą świetnie prosperującą firmę, na stworzenie światowego progrmu gospodarczego, którego wdrożenie każdej gospodarce świata przyniesie miliardy gotówkowej oszczędności rocznie. Dla Polski byłaby to kwota ok. 20-tu miliardów samej oszczędności i setki miliardów wdrożeniowych kosztów patentowych dla nas, za umożliwienie wrożenia tego systemu do innych gospodarek całego świata. Od 10 ciu ok lat, stojąc na skraju ruiny finansowej na własne skąd innąd życzenie, puka do wszystkich możliwych drzwi rządowo parlamentarnych, nie chcąc sprzedawać patentu innym państwom. Bez najmniejszego skutku !!!!!., ja wiem nawet dlaczego, ale jemu nie powiem bo szkoda tak poczciwego człowieka Disiaj pożycza na telefony, bo na przejazdy już nie ma. Nie takie rzeczy w Polsce się dzieją, a dziura budżetowa rośnie, nie długo juz pochłonie nas wszystkich ! Jak myślicie kochana nasza Młodzieży ?
dlaczego tak jest ?.
Pozdrawiam orzeł biały

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Października 1931 roku
Zmarł Thomas Alva Edison, amerykański wynalazca.


18 Października 2001 roku
Jan Chrapek, polski duchowny katolicki, biskup radomski, zginął w wypadku samochodowym (ur. 1948)


Zobacz więcej