Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.02.10 - 10:37     Czytano: [2630]

Zmarł wybitny polski informatyk



We wrocławskim szpitalu zmarł polski inżynier, elektronik i informatyk, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera K-202 Jacek Karpiński. Miał 83 lata.

- Chorował, od dłuższego czasu był bardzo słaby - powiedział syn zmarłego Daniel Karpiński. Informatyk cierpiał na zanik mięśni.

Jacek Karpiński urodził się w Turynie. W czasie okupacji był żołnierzem batalionu "Zośka", w jednym pododdziale z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Ciężko ranny przeżył powstanie w Warszawie, a za bohaterstwo na polu walki został trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po wojnie studiował elektronikę na politechnikach w Łodzi i Warszawie. Po studiach, z uwagi na swą przeszłość okupacyjną, miał problem ze znalezieniem stałej pracy poza uczelnią. Jako adiunkt w Polskiej Akademii Nauk w 1957 roku zbudował swój pierwszy duży wynalazek - maszynę elektronową AAH do automatycznego prognozowania pogody w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym.

W 1960 roku Karpiński znalazł się wśród sześciu finalistów światowego konkursu UNESCO, co zapewniło mu możliwość studiów na uniwersytetach Harvard i Massachusetts Institute of Technology. Po dwóch latach wynalazca odrzucił propozycję pozostania na stałe w USA i powrócił do kraju.

Efektem studiów było zbudowanie w połowie lat 60. Erceptronu - maszyny do szybkiego uczenia się: identyfikującej obrazki, teksty pisane i wzory, pomagającej szybko przyswajać materiał na zasadzie skojarzeń. Był to pierwszy tego typu w Europie i drugi na świecie wynalazek.

Po przejściu do Zakładu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego Karpiński zaprojektował i zbudował KAR-65, uniwersalny komputer do obliczeń. Urządzenie zbudowane na polskich tranzystorach i diodach wykonywało 100 tys. operacji na sekundę - trzy razy więcej niż gigantycznych rozmiarów komputer "Odra", wrocławskich zakładów Elwro. KAR-65 kosztował 6 mln ówczesnych złotych, podczas gdy komputer z Wrocławia - prawie 200 milionów zł.

Komputer nie został wdrożony do produkcji, ale Karpiński wkrótce stworzył doskonalsze urządzenie K-202, prototyp współczesnych komputerów klasy PC. - Powstał minikomputer na elementach elektronicznych czwartej generacji, stanowiący w swojej klasie najbardziej uniwersalną maszynę świata. Liczy z szybkością miliona operacji na sekundę i w tym dorównują mu tylko amerykański minikomputer Super-Nova i angielski Modular One (najnowsza Odra-1304 liczy 20 razy wolniej) - relacjonowała ówczesna prasa.

Urządzenie zostało entuzjastycznie ocenione za granicą i wkrótce jego produkcją miała się zająć powołana do tego celu "spółka" polsko-brytyjska. Mimo ogromnych zamówień i oficjalnego poparcia Edwarda Gierka powstało zaledwie 30 egzemplarzy komputera. Produkcję jednak szybko przerwano, zespół konstrukcyjny rozwiązano, a Karpiński został zwolniony.

W latach 70. konstruktor nie mógł znaleźć pracy zgodnej ze swymi kwalifikacjami i doświadczeniem, a wyjazdu za granicę mu zabroniono. W proteście przeciw takiemu traktowaniu, w 1978 roku wynajął zrujnowane gospodarstwo pod Olsztynem i zajął się hodowlą świń.

Gdy w 1980 roku zablokowano jego nominację na dyrektora fabryki komputerów "Era" wyjechał do Szwajcarii, gdzie zatrudnił się u Stefana Kudelskiego, producenta profesjonalnych magnetofonów NAGRA.

Do kraju powrócił w 1990 roku, by doradzać w dziedzinie informatyki Leszkowi Balcerowiczowi. (meg)

Wirtualna Polska

Wersja do druku

Józef Bizoń - 22.03.10 22:28
I tak zaorują całą Polskę.
Spójrz tu:
http://grypa666.files.wordpress.com/2010/03/samorzady-terytorialne.pdf
Konstruują to ci sami spece.
Józef Bizoń

Lubomir - 25.02.10 10:12
Re: Agamemnon. Wygląda na to, że dzisiaj niewiele się zmieniło. Agenci Moskwy są szantażowani nadal, tyle, że głównie przez Berlin. Archiwa z danymi pachołków ze Stasi i KGB trafiły przecież do zjednoczonego Berlina. Ale i superszpieg Putin na obchodach rocznicy Westerplatte, też zrobił swoje, mówiąc o polskim premierze-niemieckim agencie. Czy tylko myślał o Becku?. Po owocach ostatnich lat, po oddaniu Niemcom 'klucza od Polski', można przypuszczać, że miał na myśli również kogoś innego.

Glos z Polski - 24.02.10 1:08
Poznalem Karpinskiego w latach 80tych. To byl dziwny czlowiek. Niesamowicie zdolny i ambitny. Rownoczesnie mial cos co okreslilbym jako dar do znajdowania wrogow ktorzy mu zazdroscili albo ktorym przeszkadzal.
Jeszcze kilka korekt ani KAR65 ani K-202 nie byly komputerami klasy PC. To jeszcze nie ta epoka. To byl komputer biurowy, inzynierski ale i do sterowania.Na zachodzie takim byl PDP-11. K-202 nie byl jego kopia (jak niektorzy podaja) ale byl rozwiazaniem niezaleznym, wedle mnie wrecz ciekawszym (np. stronnicowanie pamieci czy konstrukcja kanalow we/wy).
Przed konstrukcjami Karpinskiego (i zespolu - nie zapominajmy!) byly inne komputery w Polsce i wiekszosc tez miala podobna liczebnie produkcje. K-202 mogl to radykalnie zmienic gdyby... ano wlasnie - embargo COCOM, problemy ze sprzedaza bezposrednia itd ale przede wszystkim niechec milosnikow 'wielkiego brata' do rozwiazan Polskich. Po 'zabiciu' K-202 powstaly Mera 300 (komputer 8 bitowy do sterowania) i Mera-400 (dosc podobna co do rozwiazan do K202). Ale wchodzil RIAD i 'ruskie' podrobki PDP-11 a pozniej podrobki PC (Mazovia - szybsza od oryginalu). Pozniej przyszedl walec i wyrownal - Polska dzisiaj nie produkuje komputerow (no dobrze... zamawia w Chinach i dokleja nalepki). Elwro oddano Siemensowi ktory pierwsze co zrobil to zlikwidowal biura konstrukcyjne i zrobic z tego manufakture do robienia kabli ktora nastepnie zaoral... Inne zaklady spotkal podobny los...

Agamemnon - 24.02.10 0:11
Klasyczny przykład blokady rozwoju kraju poprzez działania agentur radzieckich.

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1974 roku
W Portugalii doszło do puczu wojskowego określanego mianem "rewolucji czerwonych goździków".


25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej