Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.11.10 - 13:11     Czytano: [2246]

Antoni Macierewicz wygrał z ITI

Twórca służby kontrwywiadu wojskowego i likwidator WSI nie musi przepraszać ITI, właściciela telewizji TVN.
Takie orzeczenie wydała w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sprawa dotyczą wywiadu, jakiego Antoni Macierewicz (wiceminister w rządzie PiS) w 2007 r. udzielił „Rzeczpospolitej” po publikacji Raportu z Weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

(...) Wywiad podejmował też wysiłki powołania firmy telewizyjnej. Pierwotnie zamierzonym celem tych działań miało być ułatwienie plasowania agentury na zachodzie. Tak tłumaczył swoje działanie
Grzegorz Żemek (prawomocnie skazany w procesie FOZZ-red.), który na zlecenie
wywiadu miał podjąć w tej sprawie rozmowy z firmą ITI i reprezentującymi ją Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem. Ważną rolę odegrał w tych działaniach pracujący w Filmie Polskim agent wywiadu, ale relacje były bardziej skomplikowane, bo istotną rolę w operacjach FOZZ odgrywał też Weinfeld, mieszkający w Kalifornii obywatel niemiecki pochodzenia polskiego, który m.in. posiadał przedsiębiorstwo medialne. Weinfeld i Żemek zaangażowali się w przejęcie holenderskiej firmy medialnej SEPP i w tym celu Żemek w imieniu FOZZ przekazał pełnomocnictwa należącej do Andrzeja Kuny firmie Biccarco, która wykupiła akcje SEPP (...)
– napisano w Raporcie.

Dziennikarka „Rzeczpospolitej” zapytała w wywiadzie Antoniego Macierewicza o dowody na poparcie zeznań Grzegorza Żemka przytoczonych znajdujących w Raporcie.

Antoni Macierewicz odpowiedział:

„Dlaczego zeznania Żemka złożone pod przysięgą przed komisją nie są dla pani wiarygodne? Przypominam: gdyby kłamał, groziłoby mu 8 lat więzienia. A on mówi wyraźnie: były dwie dziedziny wykorzystywane przez wywiad do lokowania agentury na Zachodzie – międzynarodowy obrót produktami rolnymi i media. W związku z tym polecono mu znaleźć ludzi, z pomocą których można było stworzyć koncern medialny. Znał Wejcherta, zwrócił się do niego. Zapytał centralę, czy Wejchert może być. Powiedziano mu, że już z nimi współpracuje i jest dobry. Zaczęli tworzyć koncern medialny”.

Za te słowa szefowie ITI (właściciela telewizji TVN) Jan Wejchert i Mariusz Walter podali likwidatora WSI do sądu. Sądy prawomocnie oddaliły już pozew Jana Wejcherta, a dwa lata temu Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo ITI, które odwołało się od wyroku. W końcu 2008 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie utrzymał wyrok. W lutym 2010 r. Sąd Najwyższy uznał jednak kasację ITI i nakazał powtórzenie procesu.

Ponowny proces zakończył się oddaleniem pozwu. Sędzia Tomasz Gal uznał, że Antoni Macierewicz nie musiał dowodzić prawdziwości słów o związkach szefów ITI ze służbami, bo jego działanie nie było bezprawne. Sąd uznał, że jako szef komisji weryfikacyjnej miał prawo mówić o ustaleniach raportu, które „powielił w wywiadzie”. Sąd ocenił, że były wiceminister w rządzie PiS, twórca kontrwywiadu wojskowego, miał też prawo mówić o finansowaniu ITI ze środków FOZZ, bo tylko przypominał to, co wcześniej mówił płk Jerzy Klemba, żołnierz wojskowych służb specjalnych.

dk, niezalezna.pl

Wersja do druku

ttobi - 13.08.11 8:38
Tak, zreformowanym gdzie sedzia i katem bedzie kaczka lub ziebro.

Agamemnon - 27.11.10 17:00
Za działalność polegającą na manipulacji w środkach masowego przekazu
jak też za szkody z tego tytułu wynikłe dla polskiej racji stanu (np. w wyniku dojścia do władzy Platformy Obywatelskiej) Walter winien stanąć przed sądem. Ale przed sądem zreformowanym.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1907 roku
Urodził się Stefan Stanisław Okrzeja, polski pilot wojskowy, zginął w walce powietrznej o Warszawę w 1939 roku


24 Kwietnia 1784 roku
Zmarł Franciszek Bohomolec, polski komediopisarz, publicysta (ur. 1720)


Zobacz więcej