Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.01.11 - 14:52     Czytano: [3054]

Dział: EKOInformacje

Nowy rok i nowe kłopoty

Jak wynika z doniesień środków masowego przekazu, w Polsce panuje dość niebezpieczna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna. Przede wszystkim chodzi o wysokie stany rzek centralnej i zachodniej części kraju (szczególnie Odry od ujścia rzeki Barycz, Warty poniżej Śremu, Wisły na odcinku od ujścia Bzury do zbiornika we Włocławku, ale także Bugu).

Najgorzej jest na Warcie - jak wynika z danych Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej, o 10:00 na wodowskazie Oborniki stan alarmowy był przekroczony o blisko 2m. Dlaczego mamy do czynienia z tak niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest wezbranie? Przede wszystkim mieliśmy bardzo wilgotne półrocze ciepłe (wszyscy pamiętamy powodzie jakie nawiedziły nasz kraj latem) poprzedzone wyjątkowo śnieżną zimą (w lutym zapas wody w śniegu był tak duży, że zgodnie z polskim prawem, ciężar pokrywy śnieżnej zagrażał konstrukcjom budowlanym). W wyniku tego znacząco wzrosły zasoby wód gruntowych (to one wraz z wodami pochodzącymi wprost z opadów zasilają rzeki) i w nowy rok hydrologiczny 2011(rozpoczął się 1 listopada) weszliśmy z wyjątkowo wysokimi przepływami na rzekach - szczególnie Wielkopolski.

Drugim, ważnym czynnikiem warunkującym sytuację hydrologiczną są zjawiska lodowe. Te pojawiają się, gdy temperatura znacząco spadnie poniżej zera stopni Celsjusza. Są to początkowo śryż, później lód brzegowy, które zmniejszają poprzeczny przekrój w profilu rzeki, co powoduje podniesienie stanu wody. Często śryż tworzy w przewężeniach i zakolach koryta zatory śryżowe, powodując szybki wzrost poziomu rzeki powyżej zatoru. Przy dalszym mrozie zazwyczaj formuje się stała pokrywa lodowa. Jej obecność powoduje ustabilizowanie stanu hydrologicznego. Kiedy następuje większe ocieplenie pokrywa lodowa (lub lód brzegowy) pęka (czasami proces może pojawić się samorzutnie) tworząc krę, która, podobnie jak śryż, tworzy zatory lodowe. Na Warcie pierwsze zjawiska lodowe pojawiły się na początku grudnia. Obecnie zjawiska lodowe występują od ok. 640km rzeki (licząc od ujścia), a od 200 do 18 km notowana jest stała pokrywa lodowa grubości 12-15cm(na odcinku 504-486km nawet 20cm). Natomiast na Noteci występują prawie na całej długości zjawiska, a na ok. 165km (licząc tym razem od źródła) występuje zator.

Prognozy meteorologiczne nie są korzystne dla Wielkopolski. Najbliższej nocy wystąpi tam duży mróz (ok. -21st.C, lokalnie nawet -25st.C), który z pewnością spowoduje nasilenie zjawisk lodowych; co więcej temperatura poniżej -9st.C ma się utrzymywać do piątku. Co dalej? W Nowy Rok prawdopodobnie w Zlewni Odry będzie odwilż, jednak niezbyt wielka (temperatura maksymalna od +1 do +3st.C), jednak połączona z opadami deszczu. Ten stan nie powinien utrzymać się długo i najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie stycznia powróci lekka zima; niekiedy w ciągu dnia z temperatura dodatnią (choć część modeli numerycznych, np. GFS przewiduje powrót dużych mrozów).

Warto obserwować prognozy pogody, zwracając uwagę na temperaturę i opady. Jeśli temperatura gwałtownie wzrośnie powyżej zera przy opadach deszczu, to dojdzie do gwałtownego topnienia pokrywy śnieżnej oraz powstanie kry tworzącej zatory. Jakie mogą być tego skutki każdy zapewne wie, tym bardziej, że poziomy wód gruntowych, a co za tym idzie przepływy w rzekach już teraz są duże.

Mateusz Rac
Polskie Niezapominajki

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


Zobacz więcej