Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.02.11 - 10:54     Czytano: [5547]

Sopot




Historia nieznana


Miasto Sopot, nosiło kiedyś także nazwę Sopote, znaczącą błoto na Kaszubach. Leży ono nad Zatoką Gdańską, a co ciekawe jest najmniejszym pod względem ludności powiatem grodzkim w Polsce.


Sopot jest popularnym nadmorskim, miastem uzdrowiskowym, a także znanym z organizowanych tam od 1961 roku konkursów piosenki międzynarodowej w Operze Leśnej. Miasto to, posiada najdłuższe na starym kontynencie molo o drewnianej konstrukcji.

W latach 90 ubiegłego stulecia, Sopot dynamicznie się rozwijał dzięki walorom turystycznym. Ale ważna jest także jego historia oraz szereg legend.

Od ósmego wieku, w miejscu istniejącego dziś miasta Sopot, istniał gród Mściwojski. Nazwę tę, zawdzięczał ówczesny gród księciu pomorskiemu Mściwojowi, który był właścicielem tych terenów.

Jak głosi stara legenda, wspomniany książę, zakochał się w duńskiej księżniczce Margarecie, która była nieczuła na jego amory i umizgi. Aby zatem uprosić Boga, aby zmiękło serce duńskiej panny, Mściwój oddał gród opactwu cysterskiemu mieszczącemu się w Gdańsku- Oliwie, jako wotum przebłagalno - modlitewne.
Ponieważ cystersi nie bardzo wiedzieli jak zagospodarować ówczesnym majątkiem, odsprzedali go w 1798 roku Kajetanowi Sierakowskiemu, który wybudował tam pierwszy dom letniskowy dla wczasowiczów.

Widząc dość spore dochody, jakie przynosił Sierakowskiemu dom letniskowy, w 1819 roku Duńczyk Karolus Butter Wagner, wybudował tam kąpielisko z wodą morską. Zaś cztery lata później, lekarz armii napoleońskiej Jan Jerzy Haffner powołał do życia Zakład Kąpielowy, Dom Zdrojowy i Łazienki Południowe i Północne.

W roku 1898, wnuk wspomnianego Duńczyka Chrystian Butter Wagner, powołał do istnienia tor wyścigów konnych. Według starej legendy, kochał się on wówczas w polskiej hrabiance Eleonorze Rusznickiej. Chcąc się przed nią popisać jak on potrafi jeździć konno,
spadł podczas jazdy i stracił w ten sposób życie. Eleonora, gdy urodziła syna z małżeństwa z hrabim Tyszowskim, dała mu na imię Chrystian. A denko jej puderniczki, zawsze zdobił niewielki portrecik Duńczyka. Podobno w każdą rocznicę jego śmierci, Chrystian ukazywał się Eleonorze w tafli lustra, stojącego w jej sypialni.

Do dziś, w Sopocie organizowane są Dni Historyczne, w których to wspomina się dawne dzieje miasta, jego kulturę i obywateli, dzięki którym miasto to pięknie się rozwinęło.

Czytana jest tam poezja polska, proza, a także przyjeżdżają bractwa rycerskie, które oddają dawny klimat tego miasta.


Ewa Michałowska Walkiewicz




Wersja do druku

gargi1961 - 16.10.12 9:28
Ten Duńczyk, to nie przez przypadek Christian Andersen? Bo same bajki w tym artykule.

prima aprilis - 04.09.12 11:15
Czy ten artykuł to żart z historii miasta?

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej