Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.12.11 - 21:45     Czytano: [2256]

Dział: Głos Polonii

W 30 rocznicę stanu wojennego





Przemówienie komisarza Wiktoriańskiej Komisji Wielokulturowości, p. Elżbiety Drozd, podczas uroczystości obchodów 30 - rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Uroczystość miała miejsce w Sanktuarium Maryjnym w Essendon w Melbourne, w niedziele 10 grudnia 2011r.


Szanowni Państwo,

Pragnę serdecznie powitać wszystkich zebranych, w tym Pana Konsula Honorowego RP dr. Łuk Kozika z Małżonką Denise, reprezentantów i członków polskich organizacji, oraz polskich kombatantów.
Szczególnie gorąco chcę przywitać byłych działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i przedstawicieli Związku Polskich Więźniów Politycznych w Australii.
Jest dla mnie prawdziwym zaszczytem, że mogę w tym miejscu, jako komisarz reprezentować Victorian Multicultural Commission.
Wielu z nas, polskich emigrantów i uchodźców, może powiedzieć, że mamy obecnie dwie ojczyzny, Australię i Polskę. Prawdą jest, że Australia jak dobra matka, dała nam schronienie w najtrudniejszych chwilach.
Dla niektórych, obecnych w tym miejscu, Australia była jedynym wyjściem z sytuacji poniżenia, dalszego prześladowania, czy uwięzienia przez komunistyczny reżim.
Jednakże, jak mówi poeta „Nasza Ojczyzna jest tam, gdzie groby naszych bliskich”.
Właśnie dlatego obchodzimy dziś z takim wzruszeniem rocznicę wydarzeń, które spotkały naszą Ojczyznę - Polskę w grudniu1981 roku.
Dziś, pod tablicą upamiętniającą tamte dni i miesiące, chcę przypomnieć o odwadze i poświęceniu dla Ojczyzny wielu tysięcy działaczy Solidarności.
Szczególne uznanie należy się więzionym i internowanym za ich wiarę i odwagę w walce o wolną, demokratyczną Polskę.
Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z Was nie jest to ta Polska, o którą walczyliście. Być może zostanie nią w niedalekiej przyszłości.
W tym miejscu, chcę oddać hołd zamordowanym przez komunistycznych funkcjonariuszy w stanie wojennym w 1981roku i latach następnych, polskim górnikom, księżom, wielu zaginionym działaczom demokratycznej opozycji, a także wszystkim, którzy aktywnie szli drogą do niepodległości.

Cześć Ich Pamięci !


......................................
Nadesłała: Monika Wiench
Australijsko-Polskie Towarzystwo Historyczne
Melbourne

Wersja do druku

Lubomir - 27.12.11 9:30
Pielęgnujemy pamięć o wojnach polsko-polskich?. Jakoś dziwnie chętnie na kolejne 'Rocznice Gdańska i Szczecina' przyjeżdżają Niemcy. Spektakularnie wylewają krokodyle łzy nad skonfliktowanymi Polakami. Volker Schloendorff oferuje się nakręcić kolejny film o dramacie polsko-polskim a prasa niemiecka momentalnie pisze o 'polskich obozach zagłady'. Jakoś wymykają nam się wówczas z pamięci wspólne zwycięstwa Polaków i te za Chrobrego, Krzywoustego, Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Batorego i Wazy, Jana Kazimierza oraz te z czasów wojen o granice Rzeczypospolitej Polskiej czy z okresu II wojny światowej.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1784 roku
Zmarł Franciszek Bohomolec, polski komediopisarz, publicysta (ur. 1720)


24 Kwietnia 1333 roku
Koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony w katedrze wawelskiej w Krakowie.


Zobacz więcej