Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.01.12 - 12:04     Czytano: [1534]

Tempo rozwoju a szczęście

Żyjąc w Afryce zauważyłem, że mimo panującej tam biedy, ludzie byli pogodni, skłonni do śmiechu, prowadzący swe życie spokojnie, zgodnie z tradycjami, bez pośpiechu. Wracając do kraju spotykałem ludzi zagonionych, zamyślonych, często o ponurym spojrzeniu, wiecznie spieszących się, pod bilansem czasu, nie mających go ani dla rodziny ani dla przyjaciół. Rodzi się pytanie : która społeczność jest bardziej szczęśliwa? Czy ta biedniejsza lecz żyjąca w naturalnym rytmie, czy ta znacznie bogatsza, żyjąca w rytmie przyśpieszonym?

Istotą naszego życia jest maksymalizacja doznań (przeżyć), zaś w tamtej kulturze być może spokój, i głębia przeżywania?

Mój muzułmański asystent, kiedy pędziliśmy samochodem z Bauchi do Zarii przekonywał mnie: po co się tak śpieszyć? Gdyby nie było samochodu szedłby od wioski do wioski, wieczorem słuchał opowiadań starszych rodu, a i tak kiedyś doszedł by do Zarii.

Kiedy obserwuję jak młodzi spędzają cały dzień, nieraz do nocy w pracy, żeby zarobić na nowy model samochodu, modną sukienkę lub buty, nowy telefon komórkowy, zastanawiam się czy to warto? Czy życie nie przecieka nam przez palce w pogoni za błyskotkami, podczas gdy szczęście płynie wolno tuż obok. Czy bycie szefową, nowy ubiór itp. może zastąpić doznania związane z wychowywaniem swojego dziecka?

Należałoby się zastanowić, czy model życia konsumpcyjnego jest tym najlepszym modelem dla nas i czy nie jest on sztucznie wykreowany przez tych, którzy z naszych słabości czerpią olbrzymie zyski?

Rudolf Jaworek

Wersja do druku

Lubomir - 13.02.12 21:28
Specjaliści od uszczęśliwiania narodów europejskich, rodacy Hitlera i Marksa chcą narzucić swoją wizję szczęścia zarówno Grekom, jak i Włochom, Polakom i Węgrom. A przecież jakżesz odmienne jest pojęcie szczęścia w rozpoetyzowanych i rozśpiewanych narodach, od tego - w wyrachowanej i wciąż musztrowanej nacji herrenvolków?. Uwijającą jak w ukropie Merkel należałoby zapoznać z poezją Grecji i Italii. Również muzykę grecką i włoską należałoby jej przybliżyć. Także walki o wolność, jakie prowadzili Polacy i Węgrzy, warto byłoby przypomnieć kandydatce do samozwańczego urzędu carycy Europy. Może wówczas odkryłaby swoją anormalność i maniactwo w próbach dyscyplinowania suwerennych narodów europejskich.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 2015 roku
Zmarł Władysław Bartoszewski, publicysta, pisarz, POlityk. Więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego (ur. 1922)


24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


Zobacz więcej