Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.03.12 - 21:30     Czytano: [1892]

Dział: EKOInformacje

Przebudzenie...


Po długim zimowym śnie przyroda budzi się do życia. Zimową porą wiele zwierząt z braku dostępu do pokarmu ginie. Zimy łagodne, coraz częściej zdarzające się w ostatnich latach, dają większe szanse na przeżycie naszym mieszkańcom lasów, pól i wód. Jeszcze nie tak dawno jednostajna biel zimy pokrywała ziemię i pogrążała ją w ciszy. Jednak i na nią przyszedł kres. Ciepły wiatr zaczyna topić sople, a woda topniejącego śniegu i lodu zasila rzeki i potoki. Parę cieplejszych dni przedwiośnia i już topnieje lód, deszcze teraz często zwilżają zmarzniętą jeszcze ziemię. Dzień robi się jaśniejszy, dłuższy i weselszy. Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ani w lesie.

Ale śnieżyczka przebiśnieg – Galanthus nivalis już przebił śnieg i zakwitł białym dzwoneczkiem. Zebrał z cebulce podziemnej tyle substancji zapasowych, że teraz może spokojnie zakwitnąć i jako jeden z pierwszych powitać przedwiośnie. Także od pierwszych dni przedwiośnia pojawiają się białe śnieżyce wiosenne – Leucojum vernum. W tym samym czasie zakwita w lasach wawrzynek wilczełyko – Daphne mezereum, stając się jednym z pierwszych barwnych akcentów w bezbarwnym jeszcze lesie. Jego różowe kwiaty przepięknie wyglądają na bezlistnych jeszcze gałązkach tej ściśle chronionej i trującej krzewinki. Owady, które się dopiero obudziły, skwapliwie korzystają z tej stołówki. W pobliżu wód zakwitają lecznicze podbiały – Tussilago farfara. Ich żółte charakterystyczne kwiaty pojawiają się na długo, zanim pojawią się listki. Zakwitła już leszczyna – kwiaty męskie – dobrze nam znane bazie, zaczynają się złocić żółtym pyłkiem; a kwiaty żeńskie to jakby pączki z czerwonymi niteczkami. Zakwitają wierzby – ich bazie, najpierw puszyste i szare, a potem staną się całe złote od żółtego pyłku. Są dlatego najwcześniejszą rośliną miododajną – lecą do nich motyle, a przede wszystkim pszczoły, które pierwszy ten pożytek przetworzą na najbardziej poszukiwany szaro-żółtawy miód wierzbowy – zazwyczaj jest go niewiele i dlatego jest tak cenny. Pojawiają się łanowo kwitnące zawilce gajowe Anemone nemorosa i żółte Anemone ranunculoides. Zakwitają także cebulice (Scilla), ziarnopłony wiosenne (Ficaria verna), dwubarwne miodunki (Pulmonaria) i żywce (Dentaria).

W naszych ogrodach szarzeją puszyste pączki magnolii. Już dawno, od końca lutego, kwitną przeróżne odmiany oczarów wirginijskich.
Ciepłe promienie słońca ożywiają świat owadów. Pokazują się pierwsze motyle. Możemy się spodziewać, że ujrzymy niebawem latolistka cytrynka, także jednym z pierwszych motyli przedwiośnia jest przepiękny rusałka pokrzywnik.
Bardzo interesującym przedwiosennym akcentem przebudzenia nad woda są gody żab moczarowych – ich samce przybierają wtedy charakterystyczną, przepiękną niebieskoszafirowa barwę. Coraz cieplejsze promienie słońca ożywiają także świat gadów – w wiosennym słońcu wygrzewają się zaskrońce, żmije, dla których czas przedwiośnia to również czas godów.

Pola jeszcze są puste, ale tu i ówdzie dźwięczą juz klangorem powracających żurawi. Na nasze wody przylatują łyski (patrz Ptasi Kalendarz) i zaraz zaczną powracać gęsi gęgawy. Bardzo widowiskowe są powroty ptactwa wodnego. Żurawie i gęsi wracają w charakterystycznych kluczach, Z błękitu szarego jeszcze nieba nie spływa jeszcze świergot już obecnego u nas skowronka – trzyma się on jeszcze ziemi, nie wzbija się w powietrze, ale niedługo go usłyszymy nad naszymi polami.

W głębi lasu odbywa się kolejny turniej – toki głuszców. Wielki jak indyk seledynowo - brązowy kogut rozpoczyna swą godową pieśń. Możemy wyodrębnić aż 4 jej elementy: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Ptaki z rodziny krukowatych (Corvidae) – krzyczą na całego, robią harmider, budując sobie gniazda. Najbardziej słychać gawrony, one gniazdują bowiem kolonijnie. Czują się pewnie w dużej gromadzie. Możemy usłyszeć pierwsze akordy wiosny – nieśmiałą pieśń trznadla, kosa, drozda. Wokół domów zobaczymy szpaki zasiedlające skrzynki lęgowe, a gniazdujące w sąsiedztwie człowieka sierpówki i wykonują charakterystyczne loty tokowe. Któregoś dnia zobaczymy bociani zwiad nierzadko w scenerii marcowych przymrozków, w sąsiedztwie zagród ludzkich, na polach. Bociany białe powrócą z dalekich afrykańskich zimowisk.
Z leśnych ostoi wychodzą na łąki daniele, by skosztować pierwszych pędów nie przykrytych śniegiem.
Jelenie po jesiennych godach i zimowych trudach również wychodzą na polany, między płatami ostatniego śniegu szukają świeżej strawy. Byki stopniowo tracą na przedwiośniu osobliwą ozdobę łba – piękne poroża. Tylko młode byki, które później tracą poroże, próbują jeszcze swoich sił w niegroźnych walkach. W ciepło wysłanym i pokrytym daszkiem gnieździe lub w specjalnie ocieplonej dziupli przyjdą niebawem na świat młode wiewióreczki.
Okres przedwiośnia to czas powrotu do aktywności zimowych śpiochów. Znów będziemy mieli okazję spotkać borsuka, jenota, orzesznicę. Przebudzone z zimowego snu – intensywnie poszukują pokarmu. Chudy jeż powoli wychodzi powoli spod stosu zeschłych liści – nic nie jadł kilka miesięcy, więc ochoczo rusza na polowanie – będzie zjadał chrząszcze, ich larwy, świerszcze, ślimaki, dżdżownice, węże, myszy, żaby, ropuchy.
W czasie przedwiośnia jest masa rzeczy do zaobserwowania. Potężne wrażenie czyni świat przyrody, budzący się do życia po długim, zimowym śnie.

Opracowała Fenologiczna Joanna
Źródła: Kalendarz przyrody 1972
Przyroda polska nr 3 2011
Rok w puszczy 2005

Niezapominajki.pl

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


Zobacz więcej