Piątek 5 Czerwca 2020r. - 157 dz. roku,  Imieniny: Bonifacego, Kiry,

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.03.12 - 11:38     Czytano: [1815]

Dział: Interwencje

Przeciwko likwidacji lekcji historii!!!

- Głodówka w Krakowie
Apel, który wystosowali do rządu Tuska, ale i nas wszystkich obywateli Polski, głodujący w Krakowie Bogusław Dąbrowa Kostka, Leszek Jaranowski, Adam Kalita, Ryszard Majdzik, Marian Stach i Grzegorz Surdy:


Wszelkie działania degradujące polską naukę, kulturę i Kościół katolicki naruszają podstawy naszej państwowości. Ograniczanie przedmiotów humanistycznych, ale także przyrodniczych i matematycznych w szkołach średnich, likwidacja instytucji kultury, próby wyprowadzenia religii ze szkół to prosta droga do upadku.
Wzywamy wszystkich dla których dobro naszego państwa leży na sercu do poparcia naszego protestu. Wyrazy poparcia prosimy wysyłać na adres Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Domagamy się natychmiastowego zawieszenia rozporządzenia dotyczącego nowych podstaw programowych i podjęcia konsultacji z środowiskami związanymi ze szkolnictwem.
Żądamy aż tyle i tylko tyle.


Sześciu działaczy opozycji z lat 80.: Adam Kalita, Leszek Jaranowski, Grzegorz Surdy, Ryszard Majdzik i Marian Stach i Bogusław Dąbrowa-Kostka rozpoczęło w kościele ojców Salezjanów na krakowskich Dębnikach strajk głodowy przeciwko likwidacji w liceach ogólnokształcących lekcji historii i przedmiotów humanistycznych.
- Zdecydowaliśmy się na ten desperacki krok, ponieważ wszystkie inne środki zostały wyczerpane. Przez ostatni rok wielu przedstawicieli środowisk akademickich oraz nauczyciele zwracali uwagę, że taki krok to próba zniszczenia polskiej tożsamości. Ministerstwo lekceważyło jednak te protesty, chociaż najważniejsze osoby w państwie, czyli premier Tusk i prezydent Komorowski, to z wykształcenia historycy - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej w imieniu głodujących Adam Kalita, radny miasta Krakowa.

„Głodujący liczą na zmianę pomysłu likwidacji lekcji historii i oczekują na prawdziwe konsultacje społeczne dotyczące obecności przedmiotów humanistycznych w polskiej szkole. Protestowi będą towarzyszyć wykłady otwarte historyków na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz targi książki historycznej. Reforma szkolnictwa, przygotowana przez Katarzynę Hall zakłada stopniowe ograniczenie godzin nauki z języka polskiego, historii i przedmiotów przyrodniczych. Licealiści będą musieli w 15 roku życia podjąć kluczowe decyzje o własnym rozwoju intelektualnym. Wybierając nauki ścisłe, przestaną się uczyć przedmiotów humanistycznych. Ktoś, kto zdecyduje się na przykład na profil matematyczno-fizyczny będzie miał nikłe szanse na dostanie się na studia humanistycznie i odwrotnie” - czytamy na stronie internetowej IAR.

…………………

W dniu wczorajszym w dziewiątym dniu protestu zasłabł i został odwieziony do szpitala jeden z uczestników strajku głodowego w Krakowie Marian Stach. Pozostali kontynuują protest. Wczoraj protestujących odwiedzili m.in. Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Głodujący nie wykluczają rozszerzenia protestu na inne miasta. Uzależnili swoją decyzję od wyniku dzisiejszej debaty w Sejmie m.in. nad ich postulatami. Cały czas protestujących odwiedzają z wyrazami poparcia i deklaracjami pomocy i uczestnictwa w strajku w przypadku jego rozszerzenia dziesiątki osób z całej Polski.

W poniedziałek (26 marca) protestujących odwiedził m.in. Leszek Kołakowski, który dał wspaniały koncert w kościele św. Stanisława Kostki na krakowskich Dębnikach (w którym odbywa się protest). Oprócz niego tłum, który wypełnił kościół miał możliwość posłuchać pieśni i poezji śpiewanej w wykonaniu Pawła Piekarczyka, Jurka Bożyka, Adama Macedońskiego, Zespołu "Fabryka" z Warszawy (m.in. wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego), Stanisława Markowskiego, który na końcu koncertu wraz ze słuchaczami odśpiewał hymn Solidarności.

Odwiedzającym protestujących oficjelom, w tym senatorom i posłom rozdawany jest na pamiątkę album pt. "Generałowi Dziękujemy" Bogusława Dąbrowy Kostki, zawierający nigdzie nie publikowane wcześniej zdjęcia jego autorstwa z demonstracji i wieców patriotycznych z lat pomiędzy I Pielgrzymką Papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r. a mrocznym okresem naszej historii po wprowadzeniu przez Jaruzelskiego stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Album można nabyć na stronie Bogusława Dąbrowy Kostki: http://www.dabrowa-kostka.pl

Krzysztof Kopeć

Wersja do druku

Daniela - 04.04.12 19:28
cOgraniczenie nauki języka polskiego oraz ogólnie literatury polskiej a przede
wszystkim historii to celowa robota wynaradawiania Polaków. Im słabiej wykształcony tym łatwiejszy do manipulacji i zupełnie nieprzygotoweany do
samodzielnego myślenia obywatel.Ale bezpaństwowiec tylko europejczyk .
A przecież europejczykamni jesteśmy od początku istnienia Polski a nie od
2005 r kiedy to weszliśmy ( na swoją zgubę ,to widać gołym okiem) do UE.
Polakami byliśmy i jesteśmy od zawsze i tego jeżeli nie obronimy to jeszcze
za życia tego pokolenia młodych Polaków nie będzie nas na mapie po raz trzeci w historii.Po to obaliliśmy komunę aby sie podnieść z kolan zn iewolenia Narodu,dumnego POlskiego Narodu i w krótkim czasie " rozdziobują nas kruki i wrony" niemiecko - rosyjskie,którym w pas kłaniają sie obecni liberalno - lewicowi rządzący w Polsce. ZDRADA RODACY ZDRADA.
LARUM GRAJĄ . Ratujmy ojczyznę dla naszych dzieci i wnuków dla przyszłych
pokoleń Polaków. TUSKOland sprzedał wszystko a czego nie sprzedał to złikwidował.Teraz każe nam pracować do 67 lat na emeryturę bez komplertnie żadnych gwarancji pracy - której już teraz nie ma ok2milionów
Polaków i to młodych.Kolejki do lekarzy licza się w latach.Leki tak drogie
,że nie ma za co wykupć większość szczególnie emerytów.A złodzieje sie
bogacą ,afery zamiatane są pod dywan,nikt za nic nie odpowiada.A te wielkie
afery ( wszystkie) i ich zakres finsnsowy rozwiązałyby wszystkie niemal
problemy budżetu.Ale winnych nie ma chociaż są,żyją i śmieją się z Polaków w kułak i z polskiego wymiaru sprawiedliwości.Całkowity upadek nastąpi w II
połowie roku gdy na nic juz nie będzie puieniędzy,euro 2012 sie skończy,goście wyjadą a Polacy zostana z ręką w nocniku. I co wtedy?
Do tego doprowadził na ' Bolek " i jego kumple.To hańba.I on był prrezydentem.Skandal.Zamiast dbać o Naród zadbał tylko o własny tyłek
kradnąc - jako prezydent - dokumenty dotyczące jego agenturalnej przeszłości
Tyle mamy mu do zawdzięczenia,tyle straciliśmy jako Naród a stracimy jeszcze
więcej.Bo im dłużej dajemy przyzwolenie / wybory,lub nieuczestniczenie w nich/ tym większe straty poniesie Polska i całe społeczeństwo.To dopiero
będzie bolesne a nie pseudoreformy Tuska. Preaca aż do śmierci,najlepsz
dla Polski to rodzina bez dzieci - to marzenia TUSKA.Chciałabym go zapytać jak jego zdaniem będzie wyglądała np, na scenie teatralnej 65 letnia tancerka wykonująca kankana ?

Lubomir - 29.03.12 20:34
Hm, K. Hall...Problem Niemców i Żydów na Pomorzu pojawia się nie od dzisiaj. Najczęściej nie są to polscy patrioci jakimi niejednokrotnie byli w przeszłości np Niemcy z Inflant czy Prus Książęcych. Dla w/w mieszkańców polskiego Pomorza polskość to często nienormalność. Normalnością dla nich są teorie Marksa i Engelsa oraz rodacy tych 'teoretyków dobrobytu'. Tolerowanie takich antypolaków i szkodników w polskich urzędach, to gigantyczne nieporozumienie.

Jan Orawicz - 29.03.12 7:05
Do Wielce Szanownych Panów - Stolarza stoczniowca i Roberta. Jak czytam takie komentarze jak Panowie tutaj zechcieli napisać,to daje mi wiarę w to,że nie wszyscy Polacy dali się zaczadzić bolszewicko - liberalnym swądem. W tym jest nadzieja,że Polska nie da się zniszczyć,bo ma jeszcze swoje PRAWE CÓRKI I PRAWYCH SYNÓW. a TO JEST NIEZNISZCZALNY SKARB !!!
SERDECZNIE POZDRAWIAM

stolarz stoczniowiec - 28.03.12 15:22
Kiedy Solidarnosc liczyla 10 milionow obywateli, majac komuszkow na lopatkach, zasiada do negocjacji przy okraglym stole z PZPR-owcami mniej niz 2 miliony, jak rowny z rownym i sie uklada ze zdrajcami sowieckimi slugusami - to trzeba miec w glowie siano albo ubeckie korzenie.

Robert - 28.03.12 12:18
Spadkobiercy Wałęsy. Zbeszcześciłeś SOLIDARNOSC NARODOWĄ, na rzecz czerwonych koleżków. Na plecach Papieża Jana Pawła 2 i Polskiego Kościoła dopiołeś zaszczytu bycia prezydentem i noblistą. ZObacz sam zdrajco, co uczyniłeś dla naszej OJCZYZNY.

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05 Czerwca 1968 roku
Zginął w zamachu w Los Angeles Robert Kennedy, brat Johna.


05 Czerwca 1944 roku
Zmarł Bronisław Czech, najwszechstronniejszy polski narciarz okresu międzywojennego (ur. 1908)


Zobacz więcej