Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.06.12 - 16:46     Czytano: [1760]

W każdym zakątku

Jeśli z góry założymy, że to, o czym piszemy wiedzą wszyscy, to nasze pisanie mija się z celem.. Fakt, że wiedza dzisiaj bardziej dostępna, wcale nie gwarantuje jej nabywania.
Marynarze powiadają: jeśli napijesz się łyk słonej wody, nie ugasisz pragnienia. Podobnie jest z wiedzą. Inne powiedzenie mówi, że człowiek uczy się całe życie oprócz lat szkolnych. Coś w tym jest, skoro dobre publikacje powstają dopiero po czterdziestce? Dzisiaj już wiem jak mało uczono nas w szkołach. Człowiekowi potrzeba nie tylko podstaw, ale głębszej wiedzy, obojętnie o jakiej mówimy. Szerszy zakres wiadomości pozwala na rozbudowę wyobraźni, choć nie tylko. Niektórzy powtarzają, że świat jest mały, a tak wiele rzeczy dzieje się wokół nas. Dla mnie zbyt duży, by pojąć jego najmniejszą cząstkę. Trudno wymienić wszystkie morza i oceany, a przecież na nich nie kończy się świat. Nie każdy zdaje sobie sprawę z ilości zwierząt i owadów żyjących na naszym globie. Wszędzie istnieje życie: w głębinach i w powietrzu, na ziemi. Z miliona usłyszanych wiadomości – umysł zakoduje jedynie kilka. Ile cennych słów wymawiamy w ciągu dnia? Są to retoryczne pytania, od których zaczyna się ziemski ład.
Życie powinno składać się z wielu czynników, z najdrobniejszych cząstek złożonych później w całość. Wielkość świata powinna podpierać się wartościowymi słowami, za którymi pójdą czyny.
Obecnie świat jest bardziej dostępny, ale wcale niemały. Przybliżyła go wciąż rozwijająca się technika, choć odległości literalnie pozostały te same.
Nauka nie skupiła się wokół Ziemi, choć ta nadal pozostaje niezbadana. Łatwiejszy stał się kosmos, niebotyczne odległości pozwalają na mniej precyzyjne określenia. Rozbieżność nie wymaga tak wielkiej dokładności. Królowa nauk matematyka nadal chce pozostać precyzyjną.
Dzięki nauce wiemy z czego zbudowana jest nasza Ziemia, a nawet przestrzeń, która nas otacza. Znamy też składniki powietrza, którym oddychamy, ale nie wiemy, co jemy i o to chodzi. Gdyby człowiek wszystko wiedział, jego życie stałoby się niewygodne dla innych.
Dlatego walczy się z wiedzą, ogranicza szkolne przedmioty, zastępując je tanią rozrywką.
Na naszej Ziemi jest położonych 200 państw i wciąż powstają nowe odrywając się na krótko od mateczni. Suwerenność w obecnej dobie niewiele znaczy i jest postrzegana zupełnie innymi kategoriami. Wielcy nie mogą sobie pozwolić na oderwanie księżyca, który odbija światło rządzących. Większość planet ma własne, nawet liczne księżyce regulujące przypływy i odpływy, w ziemskim przypadku - choćby gotówki.
Kręci się więc nasza planeta, by zmącić równowagę, przyprawić o zawrót głowy. Ważna jest grawitacja, ale najważniejsze uzależnienie od czegokolwiek. Miewamy rozmaite nałogi, które utrzymują nas przy życiu. Pozwalają na radość, słowem uświetniają szarości dnia. W każdym niemal zakątku świata żyją podobni do nas ludzie. Kochają i nienawidzą, śmieją się i płaczą, rodzą się i umierają. Są tacy sami: szczęśliwi i nieszczęśliwi, biedni i bogaci. Kolor skóry nie odgrywa większej roli, choć niektórym i to przeszkadza.
Ziemia i ludzie, to doskonały splot, którego do końca rozwiązać nie sposób. Powiązanie i zależność stały się wplecione w ich żywoty. Ziemia człowiekowi dała wszystko, co niezbędne do istnienia, a co otrzymała w zamian? Oto pytanie, na które wszyscy unikamy odpowiedzi. Pytanie jedno z najtrudniejszych i najważniejszych.

Najwięcej uwagi poświęca się zamożnym i dużym krajom, ich rzekome zasługi powiększa się do największych rozmiarów. Sporo uwagi poświęca się ich wrogom, strasząc na różne, dostępne sposoby. Musi być dyscyplina, której jakoś nie można dostrzec we wspomnianych molochach. Aż 200 państw przesłania dosłownie kilka znaczących, reszta nie istnieje. Może są jedynie koloniami, satelitami czy innymi stworami przeznaczonymi do niewolniczej pracy.
Mało kto słyszał o starożytnym państwie położonym nad Morzem Karaibskim w Ameryce Środkowej, wciśniętym pomiędzy Meksykiem, a Gwatemalą. To zarówno stare jak i młode państwo o nazwie Belize. Stare, bo pamiętające czasy Majów, a młode, bo uzyskało niepodległość w 1981 roku. Belize było kolonią brytyjską i do dzisiaj język angielski pozostał urzędowym. Ludność Belize, to potomkowie: Karaibów, Majów, Azjatów i Europejczyków. To trochę taka starodawna Unia Europejska, zlepek biedaków, którymi rządzili wyspiarze. Majowie nieustannie walczyli o przetrwanie. W latach 80 ubiegłego wieku byli prześladowani. Wielu z nich uciekło do Meksyku, dzisiaj powracają do Gwatemali, ale ich wolność nadal pozostaje zachwiana. Biedni nigdy nie mają racji, a więc uważani są za wywrotowców. My też przerabialiśmy ten niewygodny temat.
Belize mają piękną (drugą, co do wielkości) rafę koralową, tylko australijska może z nią konkurować. Małe piaszczyste wysepki wzdłuż 290 kilometrowej linii brzegowej, to cud natury i istny raj dla płetwonurków. W wodach żyją piękne żółwie, homary i wiele gatunków tropikalnych ryb. Tylko huragany i powodzie nie oszczędzają piękna natury i sieją spustoszenie wybrzeża Belize. Z tego też względu nowa stolica kraju Belmopan została wzniesiona w głębi lądu.
Ponad połowę terytorium kraju porastają lasy tropikalne. Mahoń, palisander, kauczuk, ceiba -to tylko niektóre z drzew ważnych dla gospodarki Belize. Gaje cytrusowe nie są w tym kraju rzadkością. Dzika flora i fauna są dodatkowym majątkiem tej ziemi. W Belize mieszka tylko 200 000 ludzi, ale żyją długo i szczęśliwie (wg statystyk 68 lat). To wystarcza, by poczuć się szczęśliwym, a dla nieszczęśliwych - to zbyt długo.

Władysław Panasiuk

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


28 Marca 1943 roku
Zmarł w Kaliforni Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent (ur. 1873)


Zobacz więcej