Sobota 16 Lutego 2019r. - 47 dz. roku,  Imieniny: Danuty, Daniela, Juliany

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.02.13 - 11:07     Czytano: [1510]

Dział: Głos Polonii

Zaniżone dane Censusu na Wyspach?

579 tys. - tyle Polaków przyznało się do tego, że mieszka w Anglii lub Walii w narodowym spisie powszechnym z 2011 r. opublikowanym niedawno w Wielkiej Brytanii. Tak wyglądają oficjalne dane, jednak według nas, są to dane bardzo mocno zaniżone. Uważamy, że Census nie jest miarodajnym badaniem polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii, ponieważ istnieje duże grono Polaków zamieszkujących Wyspy, które w badaniach nie wzięło udziału. Szacujemy, że z tego powodu liczba ujawniona przez Census może być zaniżona nawet o 25%.

Przez cały okres trwania Censusu nasze tygodniki „Polish Express” i „Panorama” prowadziły na swoich łamach intensywną kampanię informacyjną na rzecz uczestnictwa Polaków w badaniu. Pomagaliśmy również Polakom zgłaszać się do Censusu i wypełniać ankiety, wielokrotnie nakłaniając niechętnych do wzięcia udziału w spisie. Jednak z sygnałów nadchodzących do redakcji oraz badań przeprowadzonych w marcu 2012 r. wśród czytelników tygodnika „Polish Express” oraz magazynu „Panorama” wiemy, że wielu Polaków z różnych powodów nie wzięło udziału w spisie. Część osób nie chciała brać udziału w badaniach i ujawniać swoich danych, część osób szczególnie tych, które przyjechały do Wielkiej Brytanii do męża/żony/dzieci i nie pracowała nie poczuwała się do obowiązku uczestniczenia w Censusie. Nagminnie zdarzały się również sytuacje, gdy wynajmujący mieszkania zabraniali swoim lokatorom brania udziału w Censusie z obawy, że ujawni on zbyt dużą ilość osób mieszkających w jednym domu lub spowoduje, że urząd upomni się o podatek z wynajmu. Sytuacja, w której w jednym przepełnionym mieszkaniu mieszka kilka rodzin lub osób - nie jest zmyślona na użytek seriali tv i wielu naszych rodaków, chcąc oszczędzać, nadal mieszka w takich warunkach i osoby te najczęściej miały problemy z udziałem w badaniu.

„Polish Express” i „Panorama” - to największe tygodniki dla Polonii na Wyspach.
Tygodnik „Polish Express” właśnie w tym roku będzie obchodził swoje 10-lecie - towarzyszy Polakom, którzy przybyli na Wyspy w poszukiwaniu lepszego życia od początku, od tzw. pierwszej fali emigracji. Dzięki stałemu kontaktowi z naszymi czytelnikami nie musimy się posługiwać „suchymi danymi" dostarczonymi nam przez brytyjskie urzędy i instytucje. Polacy aktywnie komentują brytyjską rzeczywistość także w mediach społecznościowych. Rzesza Polaków skupionych wokół serwisu Polacy.co.uk w badaniu Censusu nie wzięła, ani nie miała zamiaru brać udziału.

W 2012 r. - chcąc dowiedzieć się więcej o naszych rodakach - zorganizowaliśmy ankietę „Polak po angielsku", która dała nam wiele informacji o Polonii w Wielkiej Brytanii, które nie zostały ujawnione w Censusie.

Ilona Korzeniowska
tygodnik „Polish Express”

Ilona Zimmer tygodnik „Panorama Magazine”
Agnieszka Moryc serwis Polacy.co.uk


Tygodniki „Polish Express” oraz „Panorama” są wiodącymi mediami polonijnymi w Wielkiej Brytanii. Łączny nakład obu tygodników wynosi 100 tys. egzemplarzy i dociera do kilkuset tysięcy Polaków przebywających na Wyspach.

Serwis Polacy.co.uk jest jednym z największych i najszybciej rozwijających się serwisów społecznościowych dla Polaków w Anglii. To wyjątkowe miejsce spotkań, gdzie każdy może pozostawić swój ślad z pobytu zagranicą.


Wersja do druku

Robert - 07.02.13 12:31
Jeżeli mamy nakłady polskojęzyczne w wysokosci 100 tys. oznacza to że taka populacja rodaków zaangażowana w zycie polskie w w. Brytanii będzie około 1 miliona. Nastepną grupą nie zintegrowaną, z ciagłoscią tradycji polskich na wyspach, napływowców może być nawet drugie tyle - których problemy zakotwiczonej diaspory raczej nie interesują. Poszukuja możliwości zarobienia i urzadzenia się, co jest priorytetowe i uzasadnione, a tymbardziej jeżeli sa dzieci i rodziny.
Nastepnie, to już raczej polski wzór myślenia, nie wypełniac i nie podpisywać żadnych deklaracji rządowych z ujawnieniem swoich danych. Na co może nakładać się zjawisko psychologiczne, które dopada większości emigrantów prześladowczo - to tzw. "sen emigranta".

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Lutego 1939 roku
Urodził się Czesław Niemen (wł. Czesław Wydrzycki), piosenkarz, kompozytor, instrumentalista (zm. 2004)


16 Lutego 1922 roku
Górny Śląsk przyłączono do Polski


Zobacz więcej