Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.03.13 - 19:19     Czytano: [2380]

Dział: Głos Polonii

Misterium Męki Pańskiej


Misterium Męki i Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa już po raz dziewiąty u ojców jezuitów w Chicago.

Co roku inaczej, choć przecież ta sama Ewangelia wg. Św. Jana, czy Mateusza. Inaczej, bo wzbogacone o nowe teksty poetyckie i przemyślenia.
W roku wiary, kiedy tyle się wydarzyło, abdykacja Papieża Benedykta XVI, zaś drugiej strony nowy Papież Franciszek, którego dał nam Bóg, te wszystkie wydarzenie dla człowieka wiary nie pozostają bez głębszego przemyślenie.

Kiedy Jezus przyszedł do miasteczka samarytańskiego, zwanego Sychari zmęczony usiadł przy studni, przyszła do niego Samarytanka, którą poprosił o wodę. Samarytanie nie utrzymywali stosunku przyjaznych z Żydami, kobieta nie mogła dać Jezusowi pić. Na co Jezus jej odpowiedział : „O gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi „Daj Mi się napić, prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej”. Rozmowa Jezusa z Samarytanką była początkiem Misterium. Poprzez scenę z Samarytanką ukazany jest cud nawrócenia wielu Samarytan. Druga scena uzdrowienie ślepego od urodzenia i wiele innych cudów, o których mówią świadkowie.

Misterium prowadzi poprzez: (Wieczernik, Pojmanie w Ogrójcu, Przesłuchanie u Arcykapłanów, U Piłata, Drogę Krzyżową, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, pusty grób i świadectwo trzech kobiet), ukazuje ogrom grzechu ludzkich z odległych wydarzeń w Jeruzalem. Na drodze krzyżowej ukazane jest również człowiek wiary, świadomy swojego grzechu, szukający Boga miłosiernego, który potrafi przebaczyć. Tak trudno pokazać Mękę Pana Jezusa, pomimo, że czterech Ewangelistów, dokładnie mówią o tym wydarzeniu.

Pisząc scenariusz chciałam dotrzeć do serca każdego człowieka, tego bardzo wierzącego, prawie bez grzechu, może takich nie ma, tylko Chrystus był bez grzechów i tak został fałszywie oskarżony i zamordowany, ale na pewno się mylę, bo wielu jest pośród nas świętych, choć my tego nie dostrzegamy, można by tu dawać przykłady, chociażby naszego papieża Polaka Jana Pawła II, Matka Teresa z Kalkuty, O. Marian Kolbe oddający swoje życie za innego człowieka i wielu innych. My ludzie słabi upadamy, w różnych sytuacjach współczesnego świata, jednakże świadomie pragniemy powstać, inny zaś nie dostrzega swojego grzechu. Chrystus cierpiał i umarł dla jednych i drugich. Warto zacytować słowa Piotra podczas jednego z upadków w Misterium, aby zrozumieć co chcieliśmy przekazać naszym widzom

„Upadłem z Tobą...lecz…. niżej niż TY!
Za moje grzechy zasłużone łzy..
Ale TY?
Ręce zawsze czyste, zawsze dobre oczy,
Dusza której blasku nic nie może zmroczyć…
Słowa bez osadów, myśli zawsze prawe
Nogi wciąż gotowe iść, ciągle wytrwale…
Plecy ostro zgięte – gotowe nieść pale –
A serce…? Serce kochające niekochanych wcale…
Powstań! Iść musisz…..’

Musimy powstawać i iść na sam szczyt Golgoty, aby zrozumieć jak doby jest Bóg. Ciągle pytamy, czy Męka Pana Jezusa z przed 2000 lat, nauczyła nas pokory, miłości jaką Chrystus okazywał człowiekowi?... Wydaje się, że człowiek wciąż jest prawie taki sam jak za czasów Chrystusa, wątpiący, niesprawiedliwy, a może nawet taki Judasz, albo niewierny Tomasz, który nie dotknie to nie uwierzy. Przypomnijmy słowa z Ewangelii „.. chociaż jednak uczynił Jezus wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca żeby nie widzieli oczami, oraz nie poznali sercem i nie nawracali się, ażeby ich uzdrawiał.” Nie nam ludziom grzesznym zastanawiać się i oceniać kto bardziej zgrzeszył, ale warto zgłębiać swoją wiarę, aby odczuć jak Bóg działa w nas. „ Kto pojmie Twoje: „Alli, lama sabathani !”(…)

Kto pojmie miłość Boga do człowieka, nie będzie miała wątpliwości. Wszystkie upadki Jezusa mówią o naszym marnym życiu i Jego wielkiej miłości. Upadamy, aby powstawać jak Maria Magdalena, której Jezus nie osądził . Jesteśmy ludźmi słabymi, grzesznymi, tak łatwo wydającymi wyroki. Człowiek potrafi wiele od 2000 lat, przekupiony krzyczał: „wypuść nie Tego, lecz Barabasza !. Ukrzyżuj!(…) . Czy dzisiaj jest inaczej, tak łatwo wydajemy fałszywe wyroki. Wtedy przecież apostołowie też uciekli, Piotr się zaparł, Judasz za trzydzieści srebrników zdradził, a my … jacy my jesteśmy ? …

W roku wiary chcieliśmy przypomnieć słabości i upadki człowieka żyjącego za czasów Chrystusa, ale jakże podobnego do dzisiejszego nie wiele lepszego. Stare prawdy wciąż się powtarzaj, wciąż króluje kłamstwo i niegodziwość. Prawda była i jest niepopularna, pomimo to, warto o niej mówić, domagać się jej, za każdą cenę aż do zwycięstwa.

Następna scena to uzdrowienie ślepego. W wieczernik Jezus umywa uczniom nogi, aby się nawzajem miłowali, jak On ich umiłował. Wieczernik jest ważna sceną w Misterium, bowiem to właśnie w Wieczerniku po raz pierwszy Pan Jezus dzieli chleb mistyczny pomiędzy uczniów i poił ich własną krwią. W wieczerniki dokonuje się cud przeistoczenia, „Oto moje ciało(…), oto moja krew (…)”, „Czyńcie to na moją pamiątkę”. W Ogrójcu rozgrywa się dramat Boga – Człowieka zdradzonego przez ucznia. Pojmanego i fałszywie oskarżonego przez Arcykapłanów, a następnie zaprowadzonego do Piłata, gdzie w śród krzyków „ukrzyżuj (…)” zostaje niewinnie skazany na śmierć ukrzyżowania. Wszystkie sceny oparte na Ewangelii wg. Św. Jana, uzbrojone w poetyckie słowa poetów , nabierają autentyzmu i dramatu. Piłat umywa ręce w wodzie milczenia, która jest wodą dziejów, na znak iż nie znajduje winy, a Arcykapłani odpowiadają: ”Krew Jego na nas i na dzieci nasze” . Jak to się ma do Prawdy? (…), Miłości, Światłości Świata skazana na śmierć?... Wybaczamy bo wierzymy, że tak być musiało i znów nasuwa się pytanie, dlaczego ciągle zło na wierzchu, a człowiek po nie łatwo sięga, dlaczego tak długo trzeba czekać, aby wyszła na jaw i czy ta prawda jaką usłyszymy po 70 latach np. zbrodni katyńskiej jest ujawniona do końca i dlaczego tyle kolejnych ofiar musiała pochłonąć ?(…), dlaczego, dlaczego!?…

Droga Krzyżowa którą idzie Jezus na szczyt Golgoty ukazuje niewyobrażalne cierpienie, upokorzenie, ale jednocześnie współczucie Weroniki, pomoc chłopa z Cyreny i obecność matki, która idzie wierna do końca.
W naszym Misterium Maria mówi: „SYNU!!!
Jestem!
Przy Tobie do końca!
Serce z Tobą krwawi – dusza konająca…
Nie opuszczę Cię – będę Twoim cieniem
Choćbym ciało miała spętane omdleniem …
Wiem – nie dla mnie przyjąłeś ludzkie ciało Synu,
Nie dla mnie Twe cierpienie, nie dla mnie boleść Twoja(…)

Ta jakże okrutna śmierć nie była daremna, bo przecież wierzymy, staramy się przypominać to zdarzenie z odległych lat. A kiedy trzy Marie poszły do grobu i nie znalazły ciała Mistrza, a usłyszawszy słowa anioła, zrozumiały wszystko:

„Chrystus zmartwychwstały! –
Bije jak słońce ożywcza wiara.
I blask się wielki na świecie czyni,
I w proch upada zwątpienia mara.

Prawda przedwieczna, miłość bezdenna
Powstaje z grobu w sile przemożnej,
I płynie jego postać promienna
Tam, gdzie się we łzach lud kaja trwożny…

Chrystus zmartwychwstał! i ty, człowiecze,
Zmartwychwstań jasny z otchłani grzechu,
Wykąp się w blasku, co z nieba ciecze,
Zaczerpnij życia w wiosny oddechu.

W Misterium wystąpiło 40 osób, dzieci, młodzieży i dorosłych, niektórzy od samego początku, inni już kilka razy, a jeszcze inni po raz pierwszy,/ niektórzy grali po dwie postacie/, oto oni wszyscy z tegorocznego Misterium:
Anioł i narrator-Marzena Klecha, Martuna Lipska ,Gabrysia Lenczewski, Klaudia Malicki, Mateusz Szczypta, Marcin Klecha, Kevin Ruła, Maria Lipska , Marta Szczypta , śpiewające dziewczynki: Kasia i Nocole Kawa, Gabrysia Radziszewski, Viktoria i Julia Cichowski, Iza Kowalik /Skała, Maria Joanna matka Jakuba/ - Genowefa Rejmandowska, Weronika i Samarytanka– Ania Jarosz, Maria Magdalena i M .Joanna, głos współczesny – Małgosia Miotelka , Cyrenejczyk /aposoł/ - Roman Klecha, Piotr - Antoni Bosak , Ruła Konrad /apostoł Jana/ , Sławomir Sura – apostoł Jakub, Patryk Malicki- Mateusz, Marcin Kowalik – słowo od autora , Adam Chudoba ,Jan Zbroja , Roman Radziszewski, Michał Szczypta, Rafał Klecha, /ślepiec i Judasz/ -Jacek Kocol , Piłat – niezastąpiony Rafał Bala, żona Piłata i narrator - Agata Musiela Zgrzępski.

Arcykapłani : Zbigniew Malicki, Jerzy Wasik , Żołnierze :Wojtek Nowicki , Jan Zbroja, Rafał Łukaszak , Pan Jezus – Marcin Kawka, Maria - Agnieszka Tyrała, głos za sceny-Alina Szymczyk. dekoracja Teresa Grzasko, kostiumy Teresa Nowicka, nagłośnienie i światła - Jarek Buranicz, muzyka – Ryszard Siek, reżyseria i scenariusz realizatorka relacji, pod troskliwą duchową opieką o. Jerzego Karpińskiego.

Na zakończenie pragnę dodać, iż dla każdego z występujących było to ogromne przeżycie, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, sceny wyciskające łzy z oczu nawet dorosłych jak np.: Droga Krzyżowa czy Pieta, gdzie Maria mówi:

„Synu!
Synku mój kochany
Teraz ja opatrzę Twoje święte rany
Przytulę, jak kiedyś Twoje słodkie ciało
Cierpienia w nim tyle ostatnio mieszkało
Wróciłeś do domu i do mnie wróciłeś
Umarłeś by zbawić - tak pełnie jak żyłeś
Serce Twe już bije po niebieskiej stronie
Ojca Cię już teraz ochraniają dłonie…

Dla mnie realizacja Misterium jest ogromnym przeżyciem i wyjątkowymi rekolekcjami.

Alina Szymczyk
Fot: Andrzej Baraniak

Chicago

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Barbra Streisand, amerykańska aktorka i piosenkarka.


24 Kwietnia 1883 roku
Urodził się Jaroslav Hasek, czeski powieściopisarz, autor popularnych "Przygód dobrego wojaka Szwejka".


Zobacz więcej