Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.08.13 - 21:19     Czytano: [3787]

Ciekawe FAKTY, wydarzenia i opinie

Jan Paweł II i Lwów

Ojciec Święty Jan Paweł II (1978-2005), uprzednio arcybiskup metropolita krakowski, kardynał Karol Wojtyła, był konsekrowany na biskupa 28 września 1958 r. przez polskiego arcybiskupa metropolitę lwowskiego Eugeniusza Baziaka.

Poprawność polityczna

W Dzienniku.pl (6.6.2013) czytamy, że posłowie w Sejmie kłócą się o upamiętnienie 70. rocznicy rzezi wołyńskiej, podczas której ukraińscy nacjonaliści dokonali ludobójstwa na 100 000 Polakach na Wołyniu. Tylko politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej w projekcie uchwały nie nazywają wydarzeń sprzed lat "ludobójstwem" z powodu poprawności politycznej. Zdaniem doradcy prezydenta, historyka, prof. Tomasza Nałęcza poprawność polityczna nie może zacierać prawdy o zbrodni na Kresach. – A więc czym właściwie jest polityczna poprawność? Czy w świetle powyższego faktu nie jest ona często po prostu mijaniem się z prawdą?!

D. Tusk katolikiem i liberałem?


Premier Polski Donald Tusk wziął ślub kościelny jak jego dzieci były już dorosłymi osobami i jak spodziewał się objąć władzę w Polsce w 2005 r. A więc zapewne zrobił to, aby przypodobać się wyborcom. Polityka jego rządu jest wyraźnie antykatolicka. Ale o tym mogą dowiedzieć się tylko ci, którzy myślą lub ci, którzy czytają polską prasę katolicką, jak np. „Nasz Dziennik”. Tusk, który rzekomo był/jest liberałem, w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" (czerwiec 2013) stwierdził, że jest trochę socjaldemokratą i w 2015 r. po wyborach parlamentarnych nie wyklucza utworzenia rządu koalicyjnego z neokomunistyczną SLD!

Prześladowanie chrześcijan

Jak podały światowe media, każdego roku ginie za wiarę na całym świecie ok. 100 000 chrześcijan, głównie w krajach muzułmańskich i mieszanych pod względem religijnym (jak np. Nigeria) oraz komunistycznych, ale także w Indii i niektórych krajach buddyjskich. Członkowie żadnych innych religii nie są aż tak prześladowani jak właśnie chrześcijanie. Co więcej, imigranci muzułmańscy w krajach chrześcijańskich chcą prześladować chrześcijan nawet w ich krajach, czyli w chrześcijańskich domach!

Matka Boska Biłecka

W kościele parafialnym św. Wojciecha w Biłce Szlacheckiej k. Lwowa szczególnym kultem cieszył się barokowy olejny obraz Matki Bożej Częstochowskiej na desce (150 na 85 cm), namalowany we Lwowie z XVII w. (dzieło tzw. szkoły lwowskiej). Wypędzeni z Biłki Szlacheckiej w 1945 r. do stalinowskiej Polski parafianie zabrali go ze sobą. Najpierw został umieszczony w klasztorze Sióstr Służebniczek w Woli Małej koło Łańcuta, a w 1961 r. przewieziony został do Grodźca koło Opola, gdzie było największe skupisko biłczan. Tam Matka Boska Biłecka stała się Patronką Sybiraków i wypędzonych biłczan. I dzisiaj oni, przybywający z całej Polski, jak również okoliczni katolicy pielgrzymują do Niej prosić o łaski i dziękować za te doznane. 4 maja 1994 roku obraz Matki Boskiej Biłeckiej został koronowany przez prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Jednocześnie jest to jedna z wielu cennych pamiątek kresowych w dzisiejszej Polsce.

Ubiel Moniuszków

Ubiel k. Mińska na Białorusi, w którym urodził się Stanisław Moniuszko (1819 - 1872), kompozytor, twórca polskiej opery narodowej, od końca XVIII w. należał do Moniuszków. Moniuszkowie wznieśli w Ubielu kaplicę katolicką, która należała do parafii w Śmiłowiczach, a po jej zamknięciu przez władze carskie w 1870 roku (chociaż miała wówczas 1600 parafian!) aż do rewolucji bolszewickiej w 1917 r. do parafii w Ihumeniu. Dworek Moniuszków przetrwał do I wojny światowej; jego rysunek wszedł w skład „Albumu widoków historycznych Polski” Napoleona Ordy.

Muzeum Moniuszki w Ubielu

W Ubielu k. Mińska na dzisiejszej Białorusi 5 maja 1819 r. urodził się wybitny kompozytor polski Stanisław Moniuszko. Z okazji 150 rocznicy jego urodzin 5 maja 1969 r. w budynku miejscowej szkoły kołchozu Wołma otwarte zostało Muzeum Stanisława Moniuszki (dwie sale). Ofiarodawcami ekspozycji, w tym szeregu cennych, byli m.in. Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Teatr Wielki w Warszawie, Polskie Nagrania oraz rosyjskie placówki kulturalne (zapewne są to eksponaty zrabowane Polakom po rewolucji bolszewickiej). Wikipedia polska podaje, że obecnie (po likwidacji kołchozu Wołma?) Muzeum Moniuszki znajduje się w sąsiadującym z Ubielem posiołku Aziorny.

Rektorzy UJ rodem ze Lwowa

We Lwowie urodzili się następujący uczeni polscy - rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: Tadeusz Browicz (1847 – 1928), lekarz anatomo-patolog, rektor 1894-95; Stanisław Smolka (1854 – 1924), historyk, współtwórca i przedstawiciel krakowskiej szkoły historycznej, rektor 1895-96; Władysław Szajnocha (1857 – 1928), geolog, paleontolog, rektor 1911-12 i 1916-17; i Edmund Załęski (1863 – 1932), chemik, agrotechnik, hodowca roślin, rektor 1930-31.

Polonika w Montmorency

Montmorency to miasto w pobliżu Paryża. Po upadku Powstania Listopadowego 1830-31 zamieszkało tutaj wielu znanych Polaków. Na miejscowym cmentarzu Les Champeaux zostali pochowani: Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid i związana z działaczami popowstaniowymi Klaudyna Potocka, a w późniejszych latach: malarze Olga Boznańska i Tadeusz Makowski, pisarka Maria Kasterska, kompozytor Roman Palester i wielu innych osób. W kolegiacie św. Marcina w Montmorency jest rzeźba epitafijna Niemcewicza i Kniaziewicza wykonana przez Władysława Oleszczyńskiego.

Polak biskupem w Kanadzie

W lutym 2013 r. papież Benedykt XVI mianował 48-letniego polskiego misjonarza oblata, o. Wiesława Krótkiego, biskupem diecezji Churchill-Zatoka Hudsona w północnej Kanadzie. Ojciec Krótki pracował wcześniej jako misjonarz w zamieszkanej przez Inuitów (tubylcza ludność) arktycznej osadzie Iglooik. Diecezja Churchill-Zatoka Hudsona, ma powierzchnię ponad 2 milionów kilometrów kwadratowych, a mieszka w niej 32 tysiące osób. Katolicy stanowią około jednej trzeciej z nich.

Nietolerancja Żydów

Żydzi głośno lamentowali i protestowali - i całkiem słusznie - kiedy profanowano czy profanuje się synagogi i żydowskie cmentarze. Jednak oni sami wcale są nie lepsi! W żydowskim Izraelu profanacje świątyń i innych obiektów chrześcijańskich są „chlebem powszednim”. Oto najnowszy przykład: na murach katolickiego kościoła Zaśnięcia Maryi Panny w Jerozolimie w nocy z 30 na 31 maja 2013 r. pojawiły się obraźliwe antychrześcijańskie napisy - poinformował łaciński (rzymskokatolicki) patriarchat Jerozolimy. Napisami pokryto także dwa samochody, ich opony zostały przebite - powiedział rzecznik policji Micky Rosenfeld. Śledczy podejrzewają, że stoją za tym aktem żydowscy ekstremiści religijni. W komunikacie patriarchatu podano, że w hasłach m.in. porównano chrześcijan i Jezusa do małp. Napisy pojawiły się również na bramie sąsiedniego cmentarza prawosławnego (Niezależna.pl 31.5.2013).

Malarstwo hiszpańskie w Polsce

Największy i właściwie jedyny tak duży zbiór malarstwa hiszpańskiego w Polsce posiada Muzeum Narodowe w Poznaniu. Są tu obrazy m.in. F. Zurbarana („Adoracja Madonny przez kartuzów” z 1635), J. Antolineza („Pokłon Trzech Króli”), J. Ribery (Św. Jan Chrzciciel”), z kręgu Velasqueza (m.in. „Niewidoma”), J. Careno de Miranda, A. Cano, Pereda y Salgado.

Ważniejsze było hulaszcze życie

Polska arystokracja bardzo często zajmowała się kolekcjonerstwem. Powstały prywatne bardzo często bogate i cenne zbiory. Były to zbiory prywatne i jako takie tak były traktowane przez wielu ich właścicieli. W tym traktowaniu bardzo często bez znaczenia była troska o to, by były to także kolekcje narodu polskiego - dobro narodu polskiego. Ich właściciele z braku pieniędzy na hulaszcze życie często sprzedawali cenne eksponaty za granicę. I tak np. Tarnowscy z Dzikowa k. Tarnobrzegu sprzedali w 1910 r. do kolekcji Fricka w Nowym Jorku słynny obraz Rembrandta „Lisowczyk” (polski jeździec), który tu dostał się z galerii króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z Dzikowa też w drugiej połowie XIX w. sprzedano rzeźbę Canovy „Perseusz”, zakupioną przez Tarnowskich od artysty; dziś jest ona w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

„Polska” galeria w Dulwich

Galeria Obrazów w Dulwich pod Londynem była pierwszą publiczną galerią obrazów w Anglii. Wśród 350 obrazów są tu prace tak znanych mistrzów jak: Rembrandt, Van Dyck, Murillo, Poussin, Watteau, Rubens, Tiepolo, Canaletto, Gainsborough. Wszystkie te prace mogły być własnością narodu polskiego. Otóż agent królewski Noel Desenfans i sir Francis Bourgeois zebrali na polecenie króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach 1790-92 około 380 obrazów dla warszawskiej galerii, która to kolekcja miała być godna Królestwu Polskiemu. Niestety, wskutek rozbiorów Polski obrazy nie trafiły do Warszawy i w 1811 r. sir Francis Bourgeois ofiarował większość obrazów Dulwich College.

Polscy Habsburgowie

Habsbursko-lotaryńska dynastia, to dynastia która panowała w Austrii (i w części okupowanej przez Austrię Polski, którą nazwano Galicją 1772-1918) od 1765 do 1867 r. i w Austro-Węgrzech od 1867 do 1918 r. Karol Habsburg (ur. 1771, zm. 1847), słynny wódz z okresu wojen napoleońskich, zostając właścicielem Księstwa Cieszyńskiego dał początek związanej z Polską książęcej linii cieszyńsko-żywieckiej. Jego syn Karol Stefan Habsburg (1860-1933) w 1907 r. ogłosił polskość rodziny. Był pierwszym Habsburgiem, który nauczył się polskiego. Zamieszkał w Galicji. Wydał dwie córki za polskich arystokratów: Renatę w 1909 r. za księcia Hieronima Radziwiłła, który zmarł w 1945 r. w łagrze sowieckim koło Woroszyłowgradu i Mechtyldę w 1913 r. za księcia Olgierda Czartoryskiego. Karol Stefan kochał też muzykę polską, szczególnie Chopina i był znakomitym interpretatorem dzieł tego kompozytora.

Polski Wrocław

Kościół św. Klemensa we Wrocławiu przez wieku zwany był „kościołem Polaków i rybaków” (po raz pierwszy w druku przez B. Stenusa w 1512 r.). Był „kościołem Polaków”, gdyż już od XV w. były głoszone tu polskie kazania. Nie był to jednak jedyny kościół polski we Wrocławiu. Wiadomo, że polskie kazania były głoszone w kilku innych kościołach: od 1416 r. w kościele św. Krzysztofa i także od XV w. do 1936 r. w kościele św. Wojciecha, a także w kościołach św. Elżbiety, św. Jacka, św. Jakuba, św. Krzyża, św. Piotra i Pawła i św. Marcina, który w latach 1921-39 był całkowicie polskim kościołem parafialnym.

Książka polska we Wrocławiu

Książki polskie w niemiecko-polskim Wrocławiu były drukowane od 1475 do 1939 r. przez szereg firm wydawniczych. Największą z nich była firma Kornów, działająca w latach 1732-1945. Kornowie wydali kilkaset polskich publikacji, m.in. polskie słowniki i podręczniki do nauki języka polskiego oraz wydawali polską literaturę piękną (m.in. Kochanowskiego, Trembeckiego, Karpińskiego i innych), dzieła m.in. Klemensa Janickiego, Franciszka Siarczyńskiego, Jana Daniela Janockiego i innych; wydano po polsku Biblię w przekładzie księdza Wujka, liczne podręczniki szkolne, książki dla młodzieży i książeczki do nabożeństwa.

O Wietnamie w Polsce

Wietnam to kraj na Dalekim Wschodzie, oddalony od Polski wiele tysięcy kilometrów. Dzisiaj ten dystans samoloty pokonują w jeden dzień. Ale wieki temu podróż z Polski do Wietnamu trwała do pół roku! Stąd pierwsze publikacje polskie, w których była mowa o Wietnamie zaczęły się ukazywać dopiero od XVII w. Bodajże pierwszą informacją w Polsce o Wietnamie był podręcznik geografii J. Benesiusa wydany w 1609 r. Dwadzieścia lat później (1629 r.) ukazała się druga pozycja - raport z katolickiej działalności misyjnej w Wietnamie w tłumaczeniu T. Szembeka pt. „Tonquin królestwo możne w Azyjej”.

Literatura polska w Mongolii

Mongołowie interesują się literaturą polską. Do 1980 r. na język mongolski zostało przetłumaczonych ok. 150 przekładów polskiej literatury pięknej, w tym wiersze i ballady A. Mickiewicz (1955), czy kilka opowiadań H. Sienkiewicza (1968). W 1974 r. ukazała się w Ułan Bator antologia literatury polskiej pt. „Naranceceg”, w której znalazły się proza i wiersze 24 pisarzy od romantyzmu do współczesności.

Nova Polonia

Nova Polonia – taką historyczną nazwę nosił zespół osad polskich w Brazylii, pod Kurtybą w stanie Parana, które zostały założone przez polskich osadników w latach 1875-77, w czasie rządów prezydenta Parany Adolpha Lamenhy Linsa (1845-81), wielkiego przyjaciela Polaków (zwanego przez polskich osadników „Lińskim”). W skład zespołu wchodziły miejscowości: Orleans, S. Ignacio, Dom Pedro, Lamenha, Tomas Coelho i in. mniejsze. Oficjalne ogłoszenie nazwy Nova Polonia wywołało ostre protesty dyplomatyczne ze strony Niemiec. W 1938 r. nazwa Nova Polonia została usunięta z nomenklatury oficjalnej na podstawie dekretu o unarodowieniu kultury przez rząd dyktatora G. Vargasa.

Szwecja – Polska

Szwedzi nigdy przedtem ani nigdy później aż do okresu „Solidarności” nie interesowali się tak bardzo sprawami polskimi jak w okresie Powstania Listopadowego 1830-31 i Powstania Styczniowego 1863-64, a to dlatego, że w 1809 r. Rosja oderwała od Szwecji Finlandię i od tej pory Szwedzi byli negatywnie nastawieni do Rosji. Wraz z wieściami o powstaniach – szczególnie Styczniowym zaczęła docierać do Szwecji poezja polska, którą zaczęto tłumaczyć i wydawać. Szwedzi zapoznali się wówczas m.in. z „Bogurodzicą”, „Mazurkiem Dąbrowskiego”, „Boże coś Polskę”, „Z dymem pożarów” Ujejskiego, jak również z fragmentami utworów Mickiewicza („Farys”), Słowackiego, Norwida i Krasińskiego („Ostatni”). W 1832 r. wydano po szwedzku cztery powieści z historii Polski A. Bronikowskiego. W latach 1835-85 dużą popularnością na scenach szwedzkich cieszyły się „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. To były początki znajomości literatury polskiej wśród Szwedów.

Pierwszy Polak w Brazylii

Pierwszym Polakiem, którego pobyt na ziemi brazylijskiej jest poświadczony historycznie, był pochodzący z Wielkopolski Krzysztof Arciszewski (1592 – 1656). W listopadzie 1629 r. zaciągnął się do służby holenderskiej w Kompanii Zachodnioindyjskiej i wziął udział w jej wyprawie wojskowo-kolonialnej do Brazylii, która znajdowała się pod panowaniem Portugalii. 13 lutego 1630 roku wraz z desantem wojsk Kompanii wylądował w Pernambuco. W 1637 r. został nawet wicegubernatorem holenderskiej części Brazylii. W 1646 r. powrócił do Polski; został dowódcą artylerii koronnej i w 1648 r. dowodził obroną Lwowa przed Kozakami Chmielnickiego.

Władysław II Jagiellończyk

Syn króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka (panował 1447-92) Władysław (Władysław II Jagiellończyk) w latach 1471-1516 był królem Czech i w latach 1490-1516 jednocześnie królem Węgier. Jego syn Ludwik II był także królem Czech i Węgier w latach 1516-1526.

Moskwa w polskich rękach

W czasie wojny polsko-moskiewskiej 1610-12, po wielkim zwycięstwie wojsk polskich, dowodzonych przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, pod Kłuszynem nad armią carską 4 lipca 1610 r.,
Żółkiewski, na mocy układu z bojarami rosyjskimi, wkroczył do Moskwy, obsadził Kreml załogą polską, a syn króla polskiego Zygmunta III, królewicz Władysław został uznany przez bojarów za cara. Wojska polskie stacjonowały w Moskwie do listopada 1612 r.

Największe zamki w Polsce

Największym zamkiem w Polsce i największym ceglanym zamkiem w całej Europie (na jego budowę zużyto 4 480 000 cegieł!) jest zamek w Malborku (1457-1772 rezydencja królów polskich); jego krótkie zwiedzanie zajmuje do 4 godzin. Drugim największym zamkiem jest Wawel w Krakowie (o powierzchni 7040 m²), a trzecim zamek Książ na Dolnym Śląsku (400 różnych pokoi).

Diamenty w Polsce

Diament to bardzo rzadki i cenny minerał. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie. Wyszlifowane diamenty są używane przy wyrobie najdroższej biżuterii (np. korony królewskie). Najcenniejsze diamenty w Polsce to: wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława (1504, skarbiec katedry na Wawelu) i bezbarwny 10 karatowy diament w koronie monstrancji ofiarowanej Jasnej Górze przez króla Jana Kazimierza w1672 r., który jest przechowywany w skarbcu klasztoru Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie.

Polski Olsztyn

Stolica od XV w. polskiej Warmii - Olsztyn w okresie przynależności do Niemiec (1772-1945) był prężnym ośrodkiem polskości (liczne organizacje i placówki polskie, jak np. Dom Polski, księgarnia polska od 1878 r., teatr amatorski), a duży obszarowo powiat olsztyński najbardziej polskim powiatem na Warmii. W Olsztynie ukazywały się następujące czasopisma polskie: „Gazeta Olsztyńska” (1886-1939), „Nowiny Warmińskie” (1890-91), „Warmiak” (1894-1905), „Mazurski Przyjaciel Ludu” (1923-28), „Mazur” (1928-39), „Kalendarz dla Mazurów” (1932-39), „Gazeta Polska dla Powiatów Nadwiślańskich”, „Głos Pogranicza”, „Życie Młodzieży”.

Babimojszczyzna

Mała część środkowej przedrozbiorowej Wielkopolski przy granicy z Niemcami wokół miasteczka Babimost o powierzchni 282 km kw., która w czasie powstania wielkopolskiego 1918-19 była terenem zaciekłych walk z Niemcami, na mocy traktatu wersalskiego (1919) została przyłączona do Niemiec, chociaż była zamieszkana przeważnie przez ludność polską (4 miejscowości były niemal całkowicie polskie). Ludność ta była uświadomiona narodowo. W Babimoście działały polskie organizacje i instytucje, jak np. Bank Ludowy (zał. 1912), Towarzystwo Młodzieży Polskiej (od 1913), polska szkoła podstawowa (zamknięta przez Niemców w 1932) czy Koło Polskiego Tow. Szkolnego. W Nowym Kramsku, gdzie na 1254 mieszkańców było 1134 Polaków, działało aż 12 polskich organizacji, m.in. Oddział Związku Polaków w Niemczech. W kilku tutejszych kościołach odprawiane były polskie nabożeństwa.

Marian Kałuski

Wersja do druku

TAKI JEDEN - 21.02.14 11:29
Szanowny Panie,
niedomowienia sa tez czasem klamstwem, dlatego prosze o solidna informacje przy prezentowaniu niektorych aspektow naszej historii ....
a chodzi mi o Panski wpis dotyczacy zajecia moskwy przez Polakow: .....
-„ Żółkiewski, na mocy układu z bojarami rosyjskimi, wkroczył do Moskwy, obsadził Kreml załogą polską, a syn króla polskiego Zygmunta III, królewicz Władysław został uznany przez bojarów za cara. Wojska polskie stacjonowały w Moskwie do listopada 1612 r.“….
Bardzo rozkoszny i dobrze nastrajajacy wycinek polskiej historii, jednakze w takim momencie nalezaloby tez i napisac w kilku zdaniach, ze Polacy zostali stamtad zwyczajnie wyrzuceni i dodac dlaczego ....
Inaczej malo wiedzacy i malo wymagajacy czytelnik utrwali sobie nieprawdziwa historie, ze ot tak sobie Polacy tam stacjonowali ....a potem co? ...znudzilo im sie?
Sami zrezygnowali z tronu w moskwie? Zaloga po tych dwoch latach dobrowolnie wyszla z miasta? ....jednym slowem, trzeba umiec konczyc opowiadanie swoich historii, nawet tych krotkich....

Michał - 05.11.13 21:25
Pragnę serdecznie zachęcić do odwiedzenia portalu
http://www.urbietorbi-apocalypse.net/

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1784 roku
Zmarł Franciszek Bohomolec, polski komediopisarz, publicysta (ur. 1720)


24 Kwietnia 2015 roku
Zmarł Władysław Bartoszewski, publicysta, pisarz, POlityk. Więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego (ur. 1922)


Zobacz więcej