Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.09.13 - 10:42     Czytano: [2295]

Dział: Głos Polonii

Dożynki w Jorkville


Kolejne polonijne dożynki odbyły się 25 sierpnia, organizowane przez ZKP i Ośrodek Młodzieżowy ZNP w Jorkville.

Przed Mszą Św. o godz. 10:15 już od lat teatr „Rzepicha” prezentuje programy patriotyczne, tym roku w 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. W programie wykorzystano teksty historyków mówiących o tej okrutnej rzezi na ludności polskiej mieszkającej na Wołyniu przez bandy UPA i faszystowskie ugrupowania w 1943 i 1944 działające na Wołyniu. W programie między innymi pokazano sylwetkę Zygmunta Jana Rumela - poetę grupy poetyckiej „Wołyń” na Uniwersytecie Warszawskim, por. Batalionów Chłopskich i komendant B.Ch. na Wołyniu, który wraz ze swoim oficerem do zadań specjalnych, por. Krzysztofem Markiewiczem, wraz z przewodnikiem Witoldem Dobrowolskim udali się do jednego ze sztabów UPA w Nadziei na powstrzymanie masowej masakry ludności polskiej. Dwa dni później nasi parlamentariusze wysłani na polecenie Delegata Rządu RP zostali zatrzymani przez konnych upowców koło wsi Kustycze. Poddano ich okrutnym torturom i jeszcze żyjących rozerwano końmi.
Tak barbarzyńscy atamani UPA potraktowali parlamentariuszy Rzeczypospolitej, którzy zamierzali powstrzymać hekatombę mordów.
Zwłoki polskich rozjemców, z gałązką oliwną w ręku bandyci poćwiartowali i zakopali na brzegu jeziora. Miejscowi Ukraińcy dobrze znają miejsce, gdzie znajduje się mogiła polskich bohaterów, z których jeden, Zygmunt Jan Rumel był wybitnym poetą - „diamentem, którym strzelano do wroga”, jak wiele lat później napisał o nim Jarosław Iwaszkiewicz. Materiał o J.Z. Rumelu przysłał i napisał Władysław Janusz Obara ze Starachowic. W programie wykorzystano przesłania Błogosławionego Jana Pawła II, Jerzego Domańskiego, wiersze Aliny Szymczyk, pieśń-wiersz: „Czy pamiętasz Panie Boże (…)Lecha Makowieckiego., oto fragment:

Czy pamiętasz Panie Boże
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów.
Chyba byłeś w tamtej porze
Gdzieś po innej stronie świata,
Bo byś pewnie się zasmucił i przystanął i zapłakał...

Czy słyszałeś modłę Panie,
Oczy ojca czy pamiętasz,
Gdy hańbili córkę jego
Banderowcy jak zwierzęta...
On na drzwiach ukrzyżowany
Błagał "Zmiłuj się nad nami!"
Zlitowali się oprawcy
Skłuli oczy bagnetami...(…)

Czy spamiętasz Panie Świata,
Męczenników tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić.

Pieśni do Matki Bożej o Twarzy czarnej jak Polsk ziemia śpiewała Wiktoria Stankiewicz.

Mszę świętą odprawił i wygłosił kazanie kapelan ZKP Kś. Ryszard Miłek, podkreślając ważną rolę polskiego rolnika, jego trud i przywiązaniu do ojczystej ziemi. Dużo miejsca poświęcił Matce Bożej najlepszej z Matek, opiekunce ludzi. Na ofiarowanie dorodny bochen chleba wraz z solą, oraz kosz winogron wnieśli Maria Boduch sekretarz ZKP i honorowy prezes ZKP Edward Mika w asyście dzieci i kobiet ubranych w stroje krakowskie. Czytania i psalm, członkowie teatru „Rzepicha”, 11 letnia Wiktoria Stankiewicz i Antoni Bosak, modlitwę wiernych Tadeusz Czajkowski prezes ZKP. Oprawę wokalną Mszy Świętej chór im Fryderyka Chopina pod kierunkiem śpiewaka operowego Eugeniusza Balarina. Dekoracje do Mszy świętej przygotowała Ewa z córką Kasią. Po Msz św. korowód z wieńcami udała się pod scenę, gdzie o godz. 13:30 rozpoczęło się widowisko dożynkowe.

„Za bochen chleba Bogu dziękować trzeba”, to program dożynkowy przygotowany przez teatr „Rzepicha”, który już od 1998 roku w Chicago pokazuje ten jakże piękny polski zwyczaj pod kier. Alina Szymczyk. Tegoroczny program składał się z trzech odsłon, części dziękczynnej, obrzędowej do chleba i wieńcowej. Żniwiarki i żniwiarze dziękują Bogu za udane zbiory, wypowiadali słowa poetów o umiłowania do ziemi ojczystej:

Kupiliśmy Cię drogo
Za ugory i zgliszcza
Dzwoń nam ziemio
Kłosami na zwycięstwo miłości.

Boś ty jest, ziemio ojczysta
Moim umiłowaniem
Boś ty jest wszystko, moja siła
I wzrastanie.(…)

W tej części Viktoria pięknie wyśpiewała psalmy do Matki Bożej z podziękowaniem za opiekę:

„O, samo serce się modli,
Same składają się dłonie
Kiedy świt łączy i plony,
Noc stroi w barwy i wonie

Nie szukam wówczas kościoła
Nie szukam żadnego krzyża
Na pierwszym pagórku pola
Klękam i głowę pochylam

I wierzę wiarą najprostszą
Że ma modlitwa uboga
Pośród wierzb złotych i ostów
Gdzieś kiedyś napotkam Boga”

Mężczyźni przypomnieli orkę pługiem i siew ręką z płachty, prosząc Boga o dobry urodzaj. Widowisko składające się z obrazków przypominający pracę w polu sierpami, kosami, młockę, które to narzędzia pracy mało już niektórym znane odpowiednio zostały wyeksponowano, aby dzieci i młodzież znały piękne polskie zwyczaje. Kiedy zboże dojrzało, kobiety z sierpami wyszły jak to drzewiej bywało na pole ze śpiewem: „Słoneczko przygrzało i zborze dojrzało i złocą się łany pszenicy…”

Dawniej ludzie z radością szli w pole zbierać plony, dziś nikomu się nie opłaca pracować w polu, nastały bardzo dziwne czasy.
W widowisku prezentowane były pieśniami z różnych regionów polski, większość tekstów napisała autorka scenariusza i realizatorka programu.
Jak co roku mówiono i śpiewano oracje do chleba i wieńca, nie zapominając o zdrowym humorze.:

(…) Nie uciekaj Jasiu
Od wioski do miasta,
Bo ci w mieście z piasku
Nie upieką ciasta.

Niech się Jasiu z Kasią
Z tą myślą pogodzą,
Że i w mieście płotów
Kiełbasą nie grodzą! (…)

W programie wystąpili: w roli przodownicy Celina Stankiewicz, Maria Lipska (pomagająca przy przygotowaniu i ustrojeniu wiech dożynkowych), Łucja Grochowski ( w roli Marysi), Alina Szymczyk( w roli matki i prowadzącej dożynki) , oraz dzieci już po raz kolejny: Martyna Lipska recytująca życzenia dla gospodarzy, Wiktoria Stankiewicz ubogacając pięknym śpiewem i wierszami, mężczyźni to: Jan Zbroja – przodownik, siejący ziarno, Antoni Bosak (grający rolę nie tylko męskie, ale również starszej kobiety z przyśpiewka „pieją kury pieją(..), Ludwik Kapłon (w roli tatusia) i Andrzej Bardo (orzący pole). Do śpiewu przygrywali Jadwiga Preger akordeon i Roman Pańko – klarnet.

Pomiędzy częścią wieńcową zatańczyły dzieci z zespół pieśni i tańca „Wawel” z tańcami wielkopolskimi i śląskimi. Kaja Kozłowska z koszyczkiem kwiatów, zaśpiewała piosenkę „Krakowska Kwiaciarka”. Zespół założyła i prowadzi Krystyna Sanakiewicz. Wiązankę Polskich pieśni zaprezentował chór im. Ignacego Jana Paderewskiego pod kierunkiem dyrygenta Pani Katarzyny Zalewskiej.

W tegorocznych dożynkach wieńcami zostali wyróżnieni Ks. Michał Osuch – Bazylika Św. Jacka, dla którego przygotowano wieniec kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, przyśpiewki odśpiewała Wiktoria. (wieniec zostanie doręczony jak Ks. Osuch wróci z Polski) Genowefa Kalembasa – prezes klubu Stalowa Wola wraz z obrazkiem żniwnym i piosenką „Z tamtej strony Wisły”. Wyróżniony został Bank Slavik Union, wieniec odebrała Pani Katarzyna Kwaterkiewicz. Serce uwite z kłosów pszenicy i owsa otrzymał Tadeusz Czajkowski prezes ZKP, . Alina Szymczyk otrzymała wieniec w kształcie Polski wysypany ziarnkami zbóż , z jednej strony orzeł w koronie, z drugiej mapa województw z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. Wieniec wykonał Jan Bator , który w imieniu Rady dyrektorów ZKP, podziękowała za pracę jaką pani Alina wykonuje dla Związku i na polonii . W zamian za wieniec otrzymał serce uplecione z warkoczy owsa . takie serca otrzymali również: kierowniczka zespołu pieśni i tańca „Wawel” Krystyna Sanakiewicz, prezesi chórów; im Fryderyka Chopina i I.J. Paderewskiego z podziękowaniem za wspaniałą prace dla Polonii. Serce uplecione ze zboża jest symbolem wdzięczności.

Do tańca przygrywał zespół Góra Bend. Przy kuchni pracowali członkowie ZKP pod czujnym okiem Pana Stanisława Zimy. Pogoda była piękna, wszyscy odpoczywali w cieniu starych drzew, których jest w Ośrodku dużo. Na zakończenie pragnę podziękować występującym w widowisku, za próby przez prawie dwa miesiące, za wszelką pomoc, aby ten jakże piękny zwyczaj staropolski mógł być godnie zaprezentowany.

Jednocześnie zapraszamy Państwa do Ojców Jezuitów - 8 września godz. 14;15 pod adresem 5835 W. Irvink Park w Chicago, natomiast tego samego dnia 8 września o godz. 17;00 do parafii Św. Władysława pod adresem 5345 W. RASCOE ST. W CHICAGO, zaprezentowane zostanie widowisko dożynkowe, zatańczy w dożynkach zespół pieśni i tańca „Wici” pod kierunkiem Magdaleny Solarz.

Alina Szymczyk
Chicago

       

   



Wersja do druku

Jan Orawicz - 07.09.13 18:09
Że Polacy na obczyżnie zdobywają się na organizację takiej pięknej imprezy jak
D O Ż Y N K I, to po prostu aż się nie chce wierzyć!! Bogu Dzięki,że jeszcze tu
na obczyżnie mamy takich Wspaniałych Polaków.Ilu tutaj spłowiało z polskości,a z Was Kochani nie wyfrunęła polska dusza!!! Bóg Zapłać Wam za
ten Wasz wspaniały patriotyczny wysiłek, połączony bardzo pięknie z naszym Bożym Kościołem,któremu tam w Ojczyżnie, aktywiści czarta chcą zniszczyć jego odwieczny symbol KRZYŻ!! Serdecznie pozdrawiam J.Oraawicz

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Kwietnia 2019 roku
Zmarł Tadeusz Pluciński – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów. (ur. 1926 r.)


23 Kwietnia 1935 roku
Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał Konstytucję Kwietniową.


Zobacz więcej