Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.03.14 - 17:45     Czytano: [3711]

Dział: Głos Polonii

Ocalić od zapomnienia


„Nie dajmy zginąć poległym”- tą dewizą kierowali się organizatorzy imprezy oddającej hołd Żołnierzom Wyklętym, która odbyła się 1 marca w POSKu. Głównymi organizatorami obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli Janusz Wajda i Anna Gonta z „Pokoleń”, a współorganizatorami Marek Laskiewicz i Sylwia Kosiec z „Polskiej Wspólnoty w Wielkiej Brytanii” i „Związku Kombatantów i Rodzin.” Poparcia udzieliła organizatorom również Prezes londyńskiego Koła Armii Krajowej Marzenna Schejbal. Honorowymi gośćmi byli: Marian Pawelczak ps „Morwa” osobista ochrona Hieronima Dekutowskiego ps „Zapora” oraz Sergiusz Papliński ps „Kawka” ze zgrupowania „Szarego”. Na uroczystość przybyła również sprawująca funkcję Trzeciego Sekretarza i Wicekonsula Ambasady Polski w Londynie Ines Czajczyńska- Da Costa.

Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych, Janusz Wajda, zainicjował powitaniem licznie przybyłych uczestników i zaprosił na wystawę IPN ukazującą dzieje konspiracji antykomunistycznej, utrwalone na zdjęciach i w tekstach umieszczonych na planszach. Wystawę objęło patronatem Studium Polski Podziemnej, które reprezentowała jego Wiceprezes i zarazem honorowy kustosz Pamięci Narodowej Eugenia Maresch. Przed otwarciem wystawy Prezes PWWB i ZKR dr Marek Laskiewicz w przemowie w języku angielskim, podkreślił, że jest to święto żołnierzy polskich ugrupowań niepodległościowych, którzy brali udział nie tylko w walkach podczas II wojny światowej, ale i po wojnie walcząc przeciwko reżimowi komunistycznemu. Wśród licznych nazwisk zapomnianych bohaterów podziemia komunistycznego wymienił Emilię Izdebską-Malessa ps „Marcysia” rehabilitowaną i pochowaną na Powązkach dopiero w 2005 r.

Sala teatralna POSKu wypełniła się po brzegi, podczas wykładu dr Leszka Żebrowskiego. Pisarz i historyk w swojej prelekcji, przyrównał powstanie antykomunistycznego podziemia w Polsce Ludowej po 1944 roku do powstania styczniowego 1863 roku. Według dr L. Żebrowskiego w Polsce nie ma jednoznacznego stanowiska w kwestii obchodów i oddawania czci Żołnierzom Wyklętym. Zdarzają się przypadki niszczenia tablic pamiątkowych i pomników bohaterów AK. Autor książki pt.: „Walka o prawdę. Historia i polityka” wierzy jednak, że doczekamy się godnego pochówku Żołnierzy Wyklętych, gdyż misja odfałszowania prawdy historycznej, którą po wojnie podjął obóz londyński, a po upadku komunizmu kontynuowali badacze historii antykomunistycznego podziemia została teraz podchwycona przez młode pokolenie. Właśnie dla tych młodych ludzi zebranych w sali teatralnej, fundamentem ideowym są Żołnierze Wyklęci- zapewniał dr Leszek Żebrowski.

Autorka książki i filmu „ Zaporczycy 1943-1949” dr Ewa Kurek, przedstawiła gościa honorowego wieczoru Mariana Pawelczaka ps „Morwa”. Opowiedział on o swoich wojennych losach, a zakończył swoje refleksje słowami, że wciąż marzy mu się Polska 20-lecia międzywojennego, w której Polacy żyli według słów: ” Bóg, honor, ojczyzna”. Po tych słowach wszyscy na widowni powstali i spontanicznie krzyknęli: ”Pamiętamy”. Po wykładach i wystąpieniach można było nabyć książki dr Ewy Kurek wraz z dedykacją autorki, a także książkę pt.”Bestie” Tadeusza Płużańskiego.

Tuż przed koncertem reżyser Jan Ledóchowski, zgromadzonej w teatrze publiczności opowiedział o swojej twórczości filmowej. Zachęcił on środowisko polonijne do obejrzenia filmów: „Inka” oraz „ Wujowie i inni”.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierza Wyklętego zostały uwieńczone koncertem ballad Andrzeja Kołakowskiego w wykonaniu krakowskiego artysty Piotra Kordasa. Poezję i listy pisane przez żołnierzy do rodzin z niewoli, recytowali: Konrad Łatacha i Jacek Jezierzański. W role łączniczek, sanitariuszek i harcerek wcieliły się dzieci z Dziecięcego Koła Teatralnego przy Ambasadzie Polski w Londynie pod kierownictwem Dariusza Parczewskiego. Scenografia, składająca się z prawdziwych drzew i krzewów, stroje dzieci łączniczek i sanitariuszek oraz mundury grupy rekonstrukcyjnej „SLGRH Front” Lublin i LHG ”First to Fight” WB oddały wiernie klimat okresu II Wojny Światowej. Wzruszona widownia wtórowała aktorom na scenie, śpiewając znane i lubiane piosenki partyzanckie.

Około 300 osób wzięło udział w wystawie, wykładach oraz koncercie. Polska emigracja, swą liczną obecnością na obchodach Święta Żołnierzy Wyklętych oddała hołd i cześć tym, którzy walczyli z okupantem niemieckim i komunistycznym.

Nadesłała: Iwona Gould
Rzecznik prasowy PWWB i ZKR
Londyn

     



Wersja do druku

Jan Orawicz - 09.03.14 3:02
Wspaniała sprawa!!! Jako Polak, składam niskie ukłony i Bóg Zapłać za
wspaniałe uczczenie Pamięci o naszych Niezłomnych Żołnierzach, bijących się
do ostatniej kropli krwi za nasza Ukochana Ojczyznę. Serdecznie pozdrawiam
Drogich organizatorów tego Dnia Pamięci, o naszych najwierniejszych Córkach i
Synach RP.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1784 roku
Zmarł Franciszek Bohomolec, polski komediopisarz, publicysta (ur. 1720)


24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


Zobacz więcej