Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.02.07 - 20:20     Czytano: [2493]

Stanowisko ŚKPK

Stanowisko w sprawie odszkodowań za mienie żydowskie pozostawione w Polsce.

W dniu 27 lutego 2007 roku przybywa do Warszawy delegacja Światowego Kongresu Żydów wraz z przedstawicielami tzw. Komitetu ds. Restytucji Mienia (Claims Comitee).
Przedmiotem tej wizyty jest próba zmuszenia Polski do wypłaty 65 miliardów dolarów odszkodowania za rzekome mienie żydowskie pozostawione w Polsce.

W aspekcie tych wydarzeń wymaga przypomnienia postawa ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia, atakowany przez komunistyczny reżim za sławny list do biskupów niemieckich z propozycją historycznego pojednania, a zwłaszcza za słowa: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie” – odparł krytykom, że owszem, zdaje sobie sprawę, że rachunek krzywd pomiędzy Niemcami a Polakami jest bardzo nierównomierny. Jednakże „...jeżeli choć jeden Polak skrzywdził choć jednego Niemca – jestem gotów przeprosić za to cały naród niemiecki.”

Ta postawa głębokiej pokory oraz szacunku dla prawdy powinna być wyznacznikiem postaw także w działaniach na rzecz pojednania polsko-żydowskiego.

W związku z powyższym wymaga przypomnienia fakt, że Polacy w czasie II wojny światowej uratowali ponad pół miliona Żydów. Za pomoc ukrywającym się Żydom Niemcy rozstrzelali ponad 100 tysięcy Polaków – często całe rodziny wraz z małymi dziećmi. Ważne jest, że to polskie rodziny ukrywały Żydów. Czyli w czynną pomoc musiało być zaangażowane co najmniej 2 miliony Polaków. Wobec ówczesnej liczebności narodu polskiego – 26 milionów osób – tak masowa akcja pomocy była możliwa tylko przy współczuciu i życzliwości całego społeczeństwa.

Podkreślenia wymaga, że nigdy w historii żaden naród na świecie nie okazał tak wielkiej pomocy innemu narodowi poddanemu zbrodniczej eksterminacji i to samemu będąc w tak trudnej sytuacji – jak dokonali tego Polacy w czasie ostatniej wojny wobec Żydów.

Uważamy, że wszelka dyskusja n.t. ewentualnych odszkodowań musi być rozpoczęta od wspólnych wysiłków nad odkłamaniem rzeczywistości historycznej podjętej wspólnie przez obie społeczności. Jest tu koniecznych i możliwych do podjęcia szereg działań, które powinny być przedmiotem odrębnych ustaleń. W tym celu jest oczywiście niezbędne odcięcie się od wszelkich postaw szerzenia oszczerstw i fałszu, zwłaszcza wobec polskiej historii.

Pragniemy również przypomnieć, że Polska już uregulowała problem odszkodowań dla obywateli USA za mienie pozostawione w Polsce na mocy układu międzypaństwowego z 1961 roku. Na cele rekompensaty przeznaczono wówczas bardzo duże środki finansowe, które ówczesny rząd PRL uzyskał z tzw. Pożyczki zbożowej.

Sprawa ta nie zamyka oczywiście tematu wszystkich odszkodowań, tylko ich ogromną większość czyni niezasadnymi. Tę sytuacje prawną oraz wyroki Sądu Najwyższego USA oddalające pozwy odszkodowawcze wobec Polski wnoszone przez Żydów z USA pragniemy również przypomnieć polskiemu MSZ.

Wyrażamy przekonanie, że rozmowy rozpoczynające się w dniu 27 lutego br. będą także
dobrą okazją do gestów wdzięczności dla narodu polskiego za humanitaryzm wobec Żydów w całej ponad 800-letniej historii wspólnych stosunków, a zwłaszcza za ofiarność czasu ostatniej wojny światowej.

Wyrażamy nadzieję, że te rozmowy będą również okazją do podjęcia trudnego tematu odszkodowań dla Polski za zbrodnie komunistyczne na Polakach, dokonane niestety przeważnie przez osoby narodowości żydowskiej oraz, że dalsze relacje pomiędzy naszymi narodami będą budowane na prawdzie, a nie na oszczerstwach, jakich niewiele w podobnym natężeniu wypowiedziano w całej historii rodzaju ludzkiego np. wyjątkowo zakłamana książka T.J. Grossa: „Fear. Antisemitism in Poland after Auschwitz”.

Wyrażamy również nadzieję, że ewentualne zasadne odszkodowania za mienie utracone w Polsce dotrą do rąk rzeczywistych ofiar.

Pragniemy przypomnieć, że Polska w 1945 roku była krajem straszliwie zniszczonym, czego przykładem może być miasto Warszawa. W stolicy Polski domy Polaków jak i Żydów nie istniały w 1945 r. w innej formie jak morze gruzów. Podobnie było w praktycznie wszystkich większych i mniejszych miastach np. w Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku itd. Naszym zdaniem wymaga zastanowienia, czy zasadne roszczenia nie powinny być pokryte wskutek wspólnej akcji o odszkodowanie za zniszczone mienie w Polsce uzyskane od Niemiec.

Za Zarząd
Światowego Kongresu Polaków Katolików
Adam Ocytko - Prezes

Do wiadomości:
Papież Benedykt XVI
Prezydent RP
Światowy Kongres Żydów
MSZ, Rząd RP
Media

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


Zobacz więcej