Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.05.14 - 23:31     Czytano: [1412]

TELEFONY, TELEFONY...(2)



MISTYFIKACJA NOWEJ ERY

Sławomir M. Kozak














Mojej córce Małgosi dedykuję …












Część 17



TELEFONY, TELEFONY...(2)









































































Betty Ong
Pięć minut po porwaniu stewardessa AAL 11 zatelefonowała, używając telefonu pokładowego AT&T, do Biura Rezerwacji American Airlines w Cary, w Północnej Karolinie. Zgłosiła stan niebezpieczeństwa na pokładzie. Nie potrafiła określić sposobu, w jaki porywacze dostali się do kabiny załogi. Rozmowa trwała 25 minut. W tym czasie stewardessa spokojnie i rzeczowo opowiadała o tym, co zaszło w samolocie. Komisja 9/11 ujawniła zaledwie 4,5 minuty rozmowy.


Madeline "Amy" Sweeney
Druga stewardessa AAL 11 zatelefonowała do Biura Obsługi Lotów American Airlines w Bostonie. Za pierwszym razem rozmowa została przerwana, po trzech minutach uzyskała połączenie z kierownikiem biura Michael’em Woodward’em.


Robert Fangman
Steward, który skontaktował się z oddziałem United i poinformował o sytuacji w samolocie.


Peter Hanson
Mieszkający w Easton, w Connecticut, Lee Hanson otrzymał informacje od swojego syna Peter’a, które okazały się bardzo ciekawe(60). Rozmowy były w sumie dwie, obie za pomocą telefonu komórkowego.


Brian David Sweeney
38-letni były pilot marynarki wojennej wykonał dwa połączenia telefoniczne. Pierwsze zanotowała pod nieobecność żony automatyczna sekretarka, drugie było skierowane do jego matki. Sweeney był pilotem F-14 podczas wojny w Zatoce Perskiej, a także instruktorem w słynnej szkole Miramar(61) . Pracował dla firmy Brandes Associates, podległej Departamentowi Obrony.


Renee May
Stewardessa, która w rozmowie telefonicznej z matką podała, że porywaczy jest sześciu, poprosiła ją o poinformowanie o sytuacji American Airlines.


Barbara Olson
Znana konserwatywna dziennikarka i prawnik jednocześnie, powiadomiła o wszystkim swojego męża, Teda Olsona, zastępcę Prokuratora Generalnego USA. Jako jedyna osoba spośród wszystkich dzwoniących z uprowadzonych samolotów, powiedziała, że porywacze mają noże do rozcinania kartonów. Po minucie rozmowa została przerwana. W tym czasie jej mąż próbował połączyć się bezskutecznie ze swoim szefem John’em Ashcroft’em. Podczas ponownego połączenia, na koszt odbiorcy, Barbara pytała męża o jakiekolwiek sugestie, które mogłaby przekazać pilotowi. Była bardzo spokojna i opanowana. W przeszłości Barbara Olson była federalnym oskarżycielem w aferze „Travelgate”, w którą zamieszani byli pracownicy administracji Clintona.


Todd Beamer
Pasażer, który użył telefonu pokładowego, dzięki któremu połączył się z operatorem GTE(62), Lisą Jefferson, która przełączyła rozmowę do FBI. Powiedział, że wraz z kilkoma innymi osobami planują obezwładnienie jednego z porywaczy, który ma przytroczoną do ciała bombę i przejęcie kontroli nad samolotem. Z Lisą rozmawiał 13 minut, prosząc ją pod koniec o poinformowanie o wszystkim żony, która spodziewała się ich trzeciego dziecka. Krótko przed zakończeniem rozmowy Beamer i Lisa modlili się wspólnie, recytując Psalm 23. Zanim rozmowa została przerwana Lisa usłyszała wypowiedziane przez Beamer’a słynne potem „Let’s roll!”(63).


Mark Bingham
Ten dobrze zbudowany były gracz rugby telefonował do ciotki i matki. Był w grupie planującej walkę z porywaczami. Jego rozmowa z matką wydaje się być niezwykle interesująca(64).


Sandy Bradshaw
Stewardessa, która korzystając z telefonu komórkowego połączyła się z mężem i określiła wygląd jednego z porywaczy na „islamski”.


Marion Britton
53-letnia asystentka dyrektora regionalnego oddziału Amerykańskiego Urzędu Statystycznego połączyła się ze swoim długoletnim przyjacielem. Rozmowie towarzyszył płacz i szlochanie i z tego powodu jej rozmówca nie pamięta żadnych szczegółów.

Thomas Burnett
Wykonał cztery połączenie z telefonu komórkowego do swojej żony. Wysoki, dobrze zbudowany były obrońca uniwersyteckiej drużyny, dołączył do grupy planującej przejąć samolot. Żonie powiedział, że porywacze rozmawiają o zamiarze rozbicia samolotu o ziemię. Dodał, że czekają z atakiem do czasu, aż znajdą się nad terenami niezamieszkanymi.


Joseph DeLuca
Telefonował do swego ojca, ale brak jakichkolwiek danych na ten temat. Nie wiadomo nawet, jakiego telefonu użył.


Edward Felt
Pasażer, który zamknął się w toalecie i wybrał z telefonu komórkowego numer ratunkowy. Połączenie odebrał Glenn Cramer z pobliskiego Centrum Kryzysowego w Westmoreland. Cramer wyjawił, że Felt był podenerwowany, mówił że słyszał w samolocie jakiś rodzaj eksplozji, a potem zobaczył biały dym. Krzyknął; „spadamy, spadamy!” i rozmowa została przerwana.


Jeremy Glick
31-letni mistrz judo również dołączył do grupy mającej zamiar obezwładnić porywaczy. W swojej rozmowie z telefonu komórkowego z żoną, powiedział, że trzej z porywaczy mają „irańskie rysy”. Pytany przez żonę czym ma zamiar walczyć odpowiedział żartobliwie, że ma nożyk do masła, którego używał podczas śniadania.


Lauren Grandcolas
Wracająca z pogrzebu swojej babci Lauren nagrała informację na automatycznej sekretarce. Odsłuchujący ją później mąż stwierdził, że wypowiedź była spokojna i bardzo rzeczowa i odniósł wrażenie, jakby żona telefonowała z supermarketu, a nie z porwanego samolotu. A przecież była właśnie w długo oczekiwanej pierwszej ciąży. Po zakończeniu rozmowy telefon przekazała siedzącej obok młodej pasażerce (Elizabeth Wainio).


Linda Gronlund
Kiedy De Luca telefonował do ojca, jego narzeczona połączyła się z siostrą. Jedyne, co jej przekazała, to kombinacja liczb niezbędna do otwarcia sejfu, w którym pozostawiła swój testament.


Cee Cee Lyles
Stewardessa lotu UAL 93 połączyła się z mężem, oficerem policji w Fort Myers, za pomocą komórki. Cee Cee przez 6 lat była oficerem policji i detektywem w Fort Pierce na Florydzie. Podczas rozmowy rozpaczała, mówiąc że grupa pasażerów zamierza obezwładnić porywaczy. Jej płacz i niezrozumiała pod koniec wypowiedź została przerwana.


Honor Elizabeth Wainio
27-letnia Elizabeth zatelefonowała do swojej macochy. Postanowiła się pożegnać i powiedziała, że „ to bardzo boli, że będzie to trudniejsze dla ciebie niż dla mnie”.


59 – Collect – rozmowa na koszt odbiorcy połączenia.

60 – Opis owej rozmowy umieszczono wcześniej w tym samym rozdziale.

61 – Perypetie pilotów szkoły w Miramar pokazywał głośny film „Top Gun” z Tom’em Cruise.

62 – Spółka-córka firmy telefonicznej Verizon.

63 – Let’s roll! W wolnym tłumaczeniu: Ruszamy!

64 - Szczegóły rozmowy przytoczono wcześniej w tym samym rozdziale.



Ciąg dalszy w najbliższy czwartek – zapraszamy


Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


19 Kwietnia 1995 roku
W Oklahoma City dokonano zamachu bombowego. Zginęło 167 osób.


Zobacz więcej