Sobota 6 Czerwca 2020r. - 157 dz. roku,  Imieniny: Laury, Laurentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.09.14 - 15:50     Czytano: [1642]

Dział: Interwencje

Kto chce zniszczyć Fundację?

Im więcej sukcesów osiągamy, tym mocniej jesteśmy atakowani. Dziś już nie tylko Fundacja jako organizacja jest celem tej agresji, dochodzi bowiem również do obrzydliwych ataków personalnych! Liczymy na Państwa interwencję w tej sprawie i prosimy o podjęcie wszelkich kroków zmierzających do sprawiedliwego i pozytywnego dla Macieja Lisowskiego oraz Fundacji zakończenia całej tej farsy!

Do/To:

Thorbjørn Jagland, Secretary General of the Council of Europe/Sekretarz Generalny Rady Europy

Jean-Claude Juncker, President-elect of the European Commission/Przewodniczący Komisji Europejskiej

Martin Schulz, President of the European Parliament/Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Herman Van Rompuy, Former President of the European Council/dotychczasowy Przewodniczący Rady Europejskiej

Donald Tusk, President of the European Council/Przewodniczący Rady Europejskiej

Nils Muižnieks, Commissioner for Human Rights/Komisarz Praw Człowieka Rady Europy

European Committee of Social Rights/Europejski Komitet Praw Społecznych

Marek Biernacki, Minister Sprawiedliwości Rzeczpospolitej Polskiej/ Minister of Justice of Poland

Andrzej Seremet – Prokurator Generalny Rzeczpospolitej Polskiej/Public Prosecutor General of Poland

Bogdan Borusewicz – Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej/ Marshal of the Senate of Poland

Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej/ Marshal of the Sejm

Ewa Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich Rzeczpospolitej Polskiej/ Ombudsman for Citizen Rights of Poland


FOR ENGLISH VERSION PLEASE SCROLL DOWN


Szanowni Państwo

Najważniejszym celem istnienia Fundacji LEX NOSTRA jest działanie na rzecz sprawiedliwości społecznej, równego traktowania obywateli wobec prawa i – przede wszystkim – obnażanie urzędniczej niekompetencji, prawnych absurdów oraz jawnego lekceważenia elementarnych zasad postępowania (zarówno w kontekście prawnym, jak i czysto „ludzkim”) przez przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Wierzymy, że wszyscy możemy żyć w kraju, w którym najważniejsze jest dobro jego mieszkańców, a nie partykularne interesy poszczególnych grup, realizowane przez rozmaite naciski polityczne i prawne. Brutalna rzeczywistość pokazuje jednak, że nie brakuje takich, których ta działalność jest wyjątkowo „nie na rękę”. Te środowiska od lat próbują utrudniać nam pracę. Im więcej sukcesów osiągamy, tym mocniej jesteśmy atakowani. Dziś już nie tylko Fundacja jako organizacja jest celem tej agresji, dochodzi bowiem również do obrzydliwych ataków personalnych!

W kwietniu 2013 roku Maciej Lisowski, twórca i dyrektor Fundacji LEX NOSTRA napisał i opublikował na łamach naszego serwisu internetowego, oraz prasie drukowanej artykuł pod tytułem „Tato każe wąchać kapcia…”. Tekst dotyczył wstrząsającej i wyjątkowo bulwersującej historii kobiety, której mąż – policjant w czynnej służbie – zafundował nieprawdopodobny dramat. Wydarzenia opisane w artykule są tak przerażające, że aż trudno w nie uwierzyć. Bo jak uwierzyć w to, że ośmioletnie dziecko próbowało popełnić samobójstwo? Jak uwierzyć w to, że tragedię zgotował człowiek, który przecież powinien być symbolem praworządności i moralności? A jednak to wszystko prawda.

Fundacja LEX NOSTRA powstała po to, by takie sytuacja nagłaśniać, by o nich mówić, piętnować je, pomagać ich ofiarom i wszelkimi możliwymi sposobami im zapobiegać. Nie zgadzamy się, by takie dramaty były częścią świata, w którym żyjemy. Dlatego ten artykuł musiał się ukazać i dlatego sprawa Pani Agnieszki musiała zostać upubliczniona.

Nie pierwszy raz jednak okazało się, że ochrona „dobrego imienia” funkcjonariusza policji była dla wymiaru sprawiedliwości ważniejsza od nie tylko dobra dręczonej kobiety i jej dziecka, ale nawet od praw człowieka!

Szanowni Państwo!
Maciej Lisowski, fundator i dyrektor Fundacji LEX NOSTRA, jest znanym i docenianym społecznikiem, aktywistą na rzecz porządku prawnego, równości społecznej i społeczeństwa obywatelskiego. Jest też doświadczonym publicystą i dziennikarzem. Jego działalność stała się jednak przysłowiową solą w oku Prokuratury Rejonowej dla Warszawy – Żoliborza oraz pewnych środowisk.

Rok po publikacji wspomnianego artykułu rzeczona Prokuratura rozpoczęła przygotowania do oskarżenia Macieja Lisowskiego o popełnienie przestępstwa z art. 241 § 1 KK, czyli o ujawnienie „bez zezwolenia wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały one ujawnione w postępowaniu sądowym”.

Byłoby to rzeczywiście przestępstwo, gdyby nie kilka istotnych faktów. Po pierwsze: aby zaszło takie przestępstwo Maciej Lisowski musiałby upublicznić tajne informacje z trwającego postępowania prokuratorskiego – tak nie było, ponieważ wszystkie informacje zamieszczone w artykule pochodzą z okresu, kiedy sprawa toczyła się już przed sądem, postępowanie przygotowawcze było zakończone, akt oskarżenia sformułowany i wniesiony przed oblicze Sądu Rejonowego w Jaworznie. Po drugie rozprawa ta była prowadzona w trybie „standardowym”, a wiec bez wyłączenia jawności. Po trzecie wreszcie – Prokuratura stawiając oskarżenie wobec Macieja Lisowskiego zlekceważyła całkowicie przepisy dotyczące tajemnicy dziennikarskiej, w tym tak zwanej „ochrony źródeł”.

To nie wszystko. Prokurator Aleksandra Luterek wystąpiła do kilkunastu placówek służby zdrowia o wydanie pełnej dokumentacji medycznej Macieja Lisowskiego w ramach prowadzonej przeciwko niemu sprawy. Dlaczego? W jakim celu? Stan zdrowia dziennikarza nie ma nic wspólnego ani z tematyką artykułu, ani ze sprawą rzekomego „ujawnienia bez zezwolenia” informacji, ani z prowadzonym wtedy przez autora śledztwem dziennikarskim, ani wreszcie – z jakimkolwiek innym aspektem tej sprawy.

Co więcej, prokuratura nie żadnego uzasadnionego powodu do takich działań i nie ma do nich prawa! Czemu to wszystko służy?

Wiemy, że od jakiegoś czasu pewne osoby i grupy poszukują wszelkich „haków”, które mogłyby przyczynić się do zniszczenia Fundacji oraz Macieja Lisowskiego. Nasze działania okazują się jak dotąd na tyle skuteczne, że – poprzez przywrócenie w wielu sytuacjach porządku prawnego – dla tych osób i środowisk stały się zwyczajnie niewygodne, rozbijając ich „szemrane układy” polityczne i biznesowe.

Szanowni Państwo!
Wierzymy, że jedyna droga do realizacji naszej misji, to nie uginać się pod naciskami i nie dać się zastraszyć. A działania Prokuratury Rejonowej dla Warszawy – Żoliborza wobec Macieja Lisowskiego są bezapelacyjnie taką właśnie próbą zastraszenia jego jako aktywisty i dziennikarza oraz Fundacji jako rozpoznawalnej i skutecznej organizacji działającej na rzecz dobra społecznego.

Nie sądziliśmy, że kiedykolwiek zamiast bronić tych, którzy poszkodowani zostali przez urzędniczą niekompetencję czy działania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania – będziemy musieli bronić siebie i że będziemy musieli prosić Państwa o pomoc.

Nie możemy się jednak zgodzić na tak brutalną próbę zniszczenia Fundacji i jej twórcy, nie możemy pozwolić na tak bezpośredni atak na wolność mediów i dziennikarzy w Polsce i nie możemy też zaakceptować tak jawnego ignorowania prawa i wszelkich zasad społecznej sprawiedliwości przez żoliborską prokuraturę!

Liczymy na Państwa interwencję w tej sprawie i prosimy o podjęcie wszelkich kroków zmierzających do sprawiedliwego i pozytywnego dla Macieja Lisowskiego oraz Fundacji zakończenia całej tej farsy!

Z poważaniem,
Zespół Fundacji LEX NOSTRA


Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Przyjaciele Fundacji!

Zwracamy się do Państwa z prośbą o rozpowszechnienie tego apelu oraz o podpisanie niniejszego listu otwartego. Wpisując swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail w poniższym formularzu wyślą Państwo w swoim imieniu niniejszy list otwarty do wszystkich osób wskazanych wstępie. Wierzymy, że dzięki Państwa interwencji i pomocy cała sprawa zakończy się wreszcie tak, jak powinna – sprawiedliwie i korzystnie zarówno dla Macieja Lisowskiego, jak i Fundacji.

Artykuł „Tato każe wąchać kapcia…”/Article „Dad orders to sniff slipper”
http://fundacja.lexnostra.pl/tato-kaze-wachac-kapcia-policjantowi-wszystko-wolno/

Opis sprawy Macieja Lisowskiego/About Maciej Lisowski’s case
http://fundacja.lexnostra.pl/zamilcz-dziennikarzu/

Fundacja LEX NOSTRA

Wersja do druku

Jan Orawicz - 30.10.14 19:56
Doskonała informacja! W taki sposób powinniśmy się wspierać
często,bo nie każdy może znać cwaniaków,którzy zgrywają aniołków.
A jest ich sporo, spod wiadomego znaku z czasu PRL.
Przy okazji pozdrawiam Pana Leszka.

Leszek Bubel - 30.10.14 17:49
Witam
polecam
stronę Fundacja Paragraf gdzie są opublikowane prawomocne wyroki sądowe na Lisowskiego za pospolite oszustwa i złodziejstwa za które już spedził kilka lat w więzieniu a Wy go tutaj publikujecie.Dodatkowo komucha stale publikującego w... Trybunie

Lubomir - 21.09.14 20:20
Brońmy polskich fundacji i zakładajmy nowe!. W Europie szarogęszą się oparte na kapitale Hitlera i hitlerowskich rabusiów - niemieckie fundacje rządowe. Polskich fundacji jest jak na przysłowiowe lekarstwo. Bardzo byłaby potrzebna fundacja La Nostra Terra czy Fundacja Króla Władysława Jagiełly, broniąca i walcząca o ziemie utracone przez polskie rodziny m.in. na Litwie i Żmudzi, ale również broniąca zagrożonych polskich majątków na Opolszczyźnie, Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Czerwca 1818 roku
Zmarł Jan Henryk Dąbrowski, polski generał (ur. 1755)


06 Czerwca 1947 roku
Zmarł Władysław Raczkiewicz, marszałek senatu - 1930-35, prezydent RP na emigracji.


Zobacz więcej