Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.12.14 - 10:15     Czytano: [2047]

Dział: Głos Polonii

„Przestrzeń czasu”




Z promocji tomiku poezji „Przestrzeń czasu” Marii Mili Purymskiej.

W poetyckim salonie Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w dniu 12 grudnia odbył się kolejny udany wieczór poezji. Tego wieczoru w kawiarence wystawiła swoje obrazy olejne, malarka, poetka, fotografik Maria Mili Purymska, promująca drugą książkę poetycką „ Przestrzeń czasu” . Tomik wydany w Świętokrzyskim Towarzystwie Regionalnym pod redakcją Macieja Andrzeja Zarębskiego, który napisał słowo wstępne. Poetka dedykowała tomik swoim przyjaciołom .

W recenzji zamieszczonej w Gońcu Świętokrzyskim Elżbieta Słoń o twórczości Marii Purymskiej pisze: „Purymska może się pochwalić całkiem niezłym dorobkiem literackim. W latach 1009-2013 uczestniczyła w chicagowskich Wiosnach i Jesieniach Poetyckich. Jej wiersze ukazały się w kilku antologiach. Uważni czytelnicy Biblioteki Świętokrzyskiej z pewnością zetknęli się z jej debiutanckim tomikiem poetyckim Na skrzydłach wiatru. (…)Przestrzeń czasu – cóż to takiego może być? Autorka określa to już w pierwszym wierszu zatytułowanym właśnie Przestrzeń czasu: „Marzenia splątane / W sieci pragnień / Ugrzęzły w licznych / Bruzdach czasu”. Przyjrzyjmy się więc tym bruzdom, sprawdźmy, co w sobie kryją. Zanurzmy się w wierszach kobiety o wrażliwym sercu i duszy. Przestrzeń czasu – cóż to takiego może być? Autorka określa to już w pierwszym wierszu zatytułowanym właśnie Przestrzeń czasu: „Marzenia splątane / W sieci pragnień / Ugrzęzły w licznych / Bruzdach czasu”. Przyjrzyjmy się więc tym bruzdom, sprawdźmy, co w sobie kryją. Zanurzmy się w wierszach kobiety o wrażliwym sercu i duszy. W dziełkach Purymskiej przewijają się różne motywy. Niektóre z nich mają charakter uniwersalny. W grupie tej m.in. znajduje się utwór Dlaczego?, gdzie poetka pyta: „Dlaczego tyle bólu / Jest na tej ziemi?”. Ale też jest nadzieja: „Wierzę w rajskie ogrody / Zawieszone w przestworzach / Gdzie Bóg stąpa / Po złocistej rosie” (Wierzę). Mimo to nie zawsze jest optymistycznie: „Ktoś otworzył drzwi / Mojego domu i wypuścił / Miłość po kryjomu / Pomalował ściany na szaro” (Dozgonna miłość).

Cóż możemy powiedzieć o samej przestrzeni, która jest ważna, o czym świadczy jej umieszczenie w tytule zbiorku. Utwór Iskierka wszechświata podsumowuje krótkie stwierdzenie, jednak natychmiast po nim następuje pytanie, czy aby na pewno jest to prawdą: „Świat realny przenika / Równoległe przestrzenie / Iluzja to czy może / Cień znanej / Nam rzeczywistości?”. A przestrzeń jest ogromna: „Pozdrawiam / Cię Ziemio / z lotu ptaka” (Pozdrowienie).

Tematyka tomiku egzystencjonalna, liryczna, tęsknoty, problem czasu, który pędzi, zmienia obrazy i przestrzenie, odbija się echem życia, tęsknotą, refleksją nad przebytymi drogami, gdzie nawet wiatr ma do spełnienia odpowiednie zadanie. W wierszu „Czas i wiatr” dotyka tematu przemijania (…)Jesienią strąca/ Liście z drzew/
(…)Nas zmienia latami
Młodość chowa
W wieku dojrzałym
A ten jak na ironię losu
Zamienia swoje lata
Na starość
Dla jednych radosną
Drugim daje
Niekończące się
Udręki przemijania
W cierpieniu…

W posłowiu poeta, publicysta, malarz, Janusz Kopeć o poezji Marii pisze: „otulona jest czasem przeszłym i teraźniejszym. Jest wciąż radosną pieśnią, a globalizm nie zniweczył jej głosu. Jako poetka, malarka i fotografik potrafiła połączyć trzy swoje pasje w artystyczną twórczość. Niniejszy tomik urzeka oryginalnością i formą. Ta skondensowana liryka zawiera wiele emocji. Jest w niej nuta nostalgii, są wątki ontologiczne i epistemologiczne. Patriotyzm, religia i elegijność nadają tej liryce wiele blasku(…) Poetka hołduje tradycyjnej poetyce i oszczędnej metaforyce. Jednak ta liryka iskrzy innością, jest jak ogień płonący na łąkach Podlasia w noc świętojańską.”

Poetka w wierszach zawiera swój własny obraz świata , w którym namawia czytelnika do tworzenia prawdy:
(…)Twórz prawdę
Opartą na
Wierze w dobro
Zbuduj swój
Własny świat
W harmonii
I radości
Tworzenia...

Na przekór złym czasom, Maria Purymska maluje słowem piękno otaczającego ją świata, na nowo odkrywa kwitnące kwiaty. Wiersze z tomiku „Przestrzeń czasu” pełne są ciepła, delikatności, niepozbawione spontaniczności, co czyni je śpiewem duszy , a jednocześnie przekonuje czytelnika, że warto żyć, oglądać zachody i wschody słońca, cieszyć się każdą chwilą podarowaną przez Boga. Maria pochodzi z Podlasia, jest Absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. W 1991 roku przyjechała do USA, gdzie zdobyła wiedzę z zakresu malarstwa w Wright College-Studio Art. w Chicago. Brała udział w Wiosnach i Jesieniach Poetyckich od 2009 – 2013 r. Maria jest członkiem Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, od kilku lat pełni funkcję sekretarza finansowego.

Tego dnia wiersze Marii czytali przyjaciele i autorka, wśród nich: Ewa Spórna, Janusz Kopeć autor posłowia, pan Andrzej, realizatorka relacji i Władysław Panasiuk, którzy prowadzili wieczór. Wieczór uświetnił śpiewem i muzyką, niezastąpiony Marcin Kowalik, poeta, aktor amator i kompozytor wielu utworów muzycznych do wierszy emigracyjnych poetów.
Obrazy autorki wystawiane w dniu promocji o tematyce religijnej, kwiaty i pejzaże można oglądać w kawiarence Jezuickiego Ośrodka Milenijnego. Kończąc zapraszam do lektury wierszy „Przestrzeń czasu” Marii Mili Purymskiej.

Alina Szymczyk
Fot; Ryszard Siek
Chicago

       

       

 



Wersja do druku

Maria Mili Purymska - 31.01.15 2:39
Dziękuję pięknie za komentarz. Cieszę sie ogromnie, że treść moich
wierszy i przesłania w nich zawarte dotknęły Pana serca. Serdecznie
pozdrawiam i życzę samych słonecznych dni w życiu, Maria.

Krzysztof Witkowski - 29.01.15 3:08
Piękny, przejmujący i urzekający jest ten Tomik wierszy, który zawiera moim zdaniem prosty ale jakże trafiający w sedno przekaz. Wiersze w nim zawarte napełniają człowieka radością, są w większości bardzo pozytywne a inne zaś po przeczytaniu wprawiają w zadumę... i chyba właśnie dokładnie o to chodzi - gratuluję kolejnego jakże wartościowego Tomiku "Przestrzeń Czasu"

Maria Mili Purymska - 08.01.15 19:39
Pięknie dziękuję, serdecznie pozdrawiam i życzę szmych wspaniałości
w Nowym Roku 2015, Maria.

Maria Skura - 08.01.15 7:24
Pani Mario kolejny raz mialam zaszczyt goscic na pronoci pani ksiazki.Z ogromna przyjemnoscia sluchalam wieszy ktore deklamowali uczestnicy spotkania no I nie wspomne o poetce.Tlo wieczoru dekorowly pani obrazy ktore wkonponowaly sie w atmosfere panujaca w kawiarence.Byl to niezapomniany wieczor I prosze o wiecej.

Maria Mili Purymska - 02.01.15 0:33
Dziękuję bardzo, serdecznie pozdrawiam i życzę szczęśliwego
Nowego Roku 2015
Maria

Panasiuk - 31.12.14 21:01
Cóż wspanialszego może oczekiwać poeta od czytelników?
Komentarze po wydaniu tomiku potrafią wynagrodzić wszystko. Nawet te mniej przychylne, wszak każdy z nas ma inną osobowość, pragnienia i gusty. To dobrze, że możemy się różnić i nie stwarzamy monolitu, który zabija każde piękno. Promocja, w której miałem zaszczyt uczestniczyć przeszła do historii, ale pozostały wiersze, które będą ludziom towarzyszyć w codzienności, a ta nie należy do łatwych. Potrzebne nam są wiersze i piosenki, każdy ma własne, myślę, że cząstkę każdego z nas darujemy innym i tego Autorce Maryli życzę w nadchodzącym Nowym Roku.

Maria Mili Purymska - 31.12.14 2:55
Nigdy do końca nie znamy co gra w duszy człowieka, nawet nam bardzo
bliskiego. Często idziemy obok siebie ale nie razem i nie możemy wejść
na jego ścieżkę życia, ponieważ on idzie nią od chwili narodzin. Jeżeli chcemy
być razem, musimy podążać w tym samym kierunku. Życie utkane siatką
pajęczyny jest zbyt słabe by przetrwać burzę.
Dziękuję za słowa uznania, serdecznie pozdrawiam, Maria.

Boguslaw Pilichowski - 29.12.14 23:41
Gratuluje tomiku Twojej poezji! Czytanie jej jest duza przyjemnoscia, szczegolnie dla duszy. Wyczuwalna jest lekkosc Twojego piora. Daje duzo do myslenia nad codziennym, szarym zyciem, tym kim jestesmy, gdzie zmierzamy, jake mamy uczucia!
Ponadto Twoja poezja jest ujmujaca i trafia do serc czytelnikow! Mam wrazenie, ze nastepny tomik bedzie rowniez udany i trafiajacy do uczuc szarego, zwyklego czlowieka. Jeszcze raz gratuluje! Z powazaniem - Bogdan

Maria Mili Purymska - 27.12.14 22:48
Dziękuję pięknie, serdecznie Pana pozdrawiam i życzę Dosiego Roku !

Andrzej Laskowski - 27.12.14 21:35
Pani poezja urzekła mnie oryginalnością i skondensowaną treścią wierszy.
Czytając "Przestrzeń czasu"miałem wrażenie, że przesłania tam zawarte
są bardzo emocjonalne, wyważone, właściwie kierowane do mnie.
Gratuluję i dziękuję Pani za tak piękny utwór literacki,serdecznie Panią pozdrawiam.

Ewelina - 26.12.14 21:25
Piękną metafora przemijania jest film "Ida", o żydowskiej dziewczynie, która przeżyła i jako bezimienna oddana była do wychowania proboszczowi. Ten ją ochrzcił a teraz kończąc nowicjat przyjechała zobaczyć ciotkę - jedyną żyjącą krewną. Od niej dowiedziała się ze jest żydówką, troche życia posmakowała ale poszła swoją drogą którą wyznaczył jej zakon.
Film był dzisiaj na paśmie "canal + film".

Maria Mili Purymska - 22.12.14 6:38
Dziękuję Panu Janowi Orawicz za piękne słowa uznania mojej poezji.
Cieszę się, że ujęły Pana głębią zawartych w nich myśli.Przekazuję je
sercem do serca.Serdecznie Pana pozdrawiam, Maria M. Purymska.

Jan Orawicz - 21.12.14 18:07
Piękne obrazy i piękne wiersze! A to z tego głównego
powodu,że i sama Twórczyni tego piękna jest piękna, ze
swoją piękną i wrażliwą duszyczką. Nie bezpodstawnie tak
wypiękniłem tę naszą Miła Poetkę,bo inaczej Jej odczytać
wcale się nie da!! No - bo jak? I tego uroku się nie da
zaczarować na czarno - nawet przez największego czarodzieja...!
Serdecznie pozdrawiam Panią poetkę i malarkę,
a także Miłych Organizatorów tej Witryny.
Jan Orawicz

Wszystkich komentarzy: (13)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


Zobacz więcej