Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.03.07 - 16:12     Czytano: [2146]

Dział: EKOInformacje

Polskie Niezapominajki

W wielu krajach demokracji zachodniej, zwłaszcza amerykańskiej i europejskiej, symbolika kwiatów jako znaków pewnych historycznych i przyrodniczych zaszłości jest znana, zacząwszy od tulipanów w Holandii, hiacyntów w Anglii czy narcyzów we Francji. Każdy stan w USA ma również swój "kwiat herbowy". Natomiast niezapominajki w tej roli funkcjonują już od lat na Alasce i w Finlandii, czyli kraju o wysokiej organizacji państwowej i kulturze społecznej. Rzecz w tym, aby niezapominajka zaistniała w świadomości Polaków i mieszkańców tego kraju Unii Europejskiej, jako swego rodzaju znak jakości życia. Ma ona stać się znakiem ludzi dbających o przyrodę, ceniących niezmienione jeszcze polskie krajobrazy, dążących do odkrywania i krzewienia ich historii.

Zagrożenia ekologiczne naszej planety Ziemi to nie tylko niszczejąca przyroda, ale też umacniające się wśród ludzi swego rodzaju "kalectwo pamięci", które zupełnie zaciera obraz człowieka szanującego przyrodę. Każde uderzenie żywiołów i katastrofy ekologiczne pokazują jak coraz bardziej bezradnym staje się człowiek pozbawiony pamięci historycznej, upojony wygodami technicznej cywilizacji. Znak Polskiej Niezapominajki ma przypomnieć, że ekologia musi być nauką łączącą filozofię nadziei przetrwania w pamięci człowieka wiedzy setek pokoleń, kilkudziesięciu cywilizacji, które uznawały nierozerwalny, harmonijny jego związek z przyrodą. Wydaje się, że najnowsza, i oby nie ostatnia, cywilizacja globalna zatraciła ten szacunek i pamięć historyczną. (...)

Mając świadomość, że najlepsze pomysły i działania mogą stracić na znaczeniu jeśli nie będą miały wsparcia merytorycznego, w roku 2002 utworzono Kapitułę Polskiej Niezapominajki. Przewodniczącym Kapituły jest pomysłodawca Polskiej Niezapominajki - mgr inż. Andrzej Zalewski, redaktor EKO-Radia w PR I Polskiego Radia.

Dotychczas Kapituła zainicjowała kilka przedsięwzięć, które zostały przyjęte z dużym aplauzem i to przez różne środowiska. (...)

Ogłoszono dzień 15 maja Świętem Polskiej Niezapominajki

W 2007 roku podejmujemy nową inicjatywę, która polega na znalezieniu i wyróżnieniu tych wszystkich, którzy mogą być ważnymi rycerzami przyrody deklarującymi swoje wielkie przywiązanie, a nawet miłość do polskiej przyrody i naszych krajobrazów. Impreza obejmie całą Polskę a nawet zapraszamy naszych rodaków mieszkających w krajach Unii Europejskiej. Zostanie stworzona trójstopniowa eliminacja tych, którzy potrafią w sposób sugestywny, przekonywujący, a nawet fachowy opisać wydarzenia, obserwacje i przeżycia związane z przyrodą oraz polskimi krajobrazami, których tożsamość wyrosła i umocniła się w ciągu całego tysiąclecia istnienia Państwa Polskiego.

W konkursie może wziąć udział każdy zacząwszy od uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a skończywszy na najstarszych świadkach naszej historii i życia w Polsce. Praca konkursowa polega na przygotowaniu, zapisaniu i wygłoszeniu przez siebie samego 5-7 minutowej gawędy z własnych obserwacji, czy własnych przeżyć. Pierwsza eliminacja będzie przeprowadzona w nadleśnictwach i pierwsze dziesiątki wyróżniających się przechodzą do drugiego etapu organizowanego już na szczeblu Dyrekcji Regionalnych LP oraz Ośrodków Edukacji Ekologicznej znajdujących się w gestii organizacyjnej Lasów Państwowych oraz Parków Narodowych. Finał konkursu zostanie przeprowadzony na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Gołuchowie w czasie specjalnej gali koncertowej transmitowanej przez stacje radiowe i telewizyjne oraz opisywanej w internecie. Równocześnie na kilku obchodach Święta Polskiej Niezapominajki w naszych dużych ośrodkach miejskich wystąpią ostateczni zwycięzcy i wyróżnieni tego konkursu.

Spodziewamy się, że w konkursie udział wezmą przede wszystkim leśnicy, studenci wydziałów leśnictwa i szkół leśnych, nauczyciele przyrody i ekologii szkół wszystkich typów, a nawet myśliwi oraz przyrodnicy, którzy pracują dla krzewienia kultury ekologicznej.

Laureaci otrzymają cenne nagrody, które fundowane będą nie tylko przez Lasy Państwowe, ale również wiele firm pracujących w obszarze lasów, przemysłu drzewnego a także szerokiej infrastrukturze ekologicznej kraju.

Liczymy, iż w licznej grupie uczestników konkursu uda nam się stworzyć bardzo potrzebną w kraju grupę popularyzatorów i animatorów wiedzy tak potrzebnej i kultury tak nam brakującej w dziedzinie najważniejszej dla przetrwania świata, a dziedziną ta jest środowisko naturalne, które musi być chronione przez nowoczesną cywilizację, a nie niszczone.

Polskie Niezapominajki

.....................................................................
PROGNOZA POGODY NA DZISIAJ WG IMGW
..........(niebawem na łamach KWORUM)..............

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej