Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.08.15 - 19:11     Czytano: [1273]

Śpiewny miesiąc sierpień










Mamy szczególny polski miesiąc. Miesiąc walki i dumy, bohaterstwa, solidarności i porywających piosenek. „Pierwszy Sierpień, dzień krwawy, powstał naród Warszawy, by stolicę uwolnić od zła i zatknęli na dachy, barykady i gmachy białoczerwonych sztandarów las”. 6 sierpnia – wymarsz pierwszej kadrowej kompanii z Krakowa na Wojnę o Niepodległość. „Raduje się serce, raduje się dusza gdy nasza kompania na Moskala rusza”. 15 sierpnia – Cud nad Wisłą. „Lanca do boju, szabla w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!”. Bunt Solidarności i spontaniczny hymn tamtego czasu „Żeby Polska była Polską”. Przypominam parę tytułów, lecz pieśni powstańczych, legionowych, solidarnościowych jest mnóstwo. Są w równym stopniu pomnikiem historii jak pomniki odlane w brązie i wykute w granicie. I w równym stopniu spychane do kąta w antypolskich mediach. Apeluję zatem do mediów nie podlegających jurysdykcji Moskwy i Berlina: ogłoście sierpień miesiącem patriotycznej piosenki. Może uda się ustanowić wspólny patronat Telewizji Trwam, TV Republika, Radia Wnet, tygodników: „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Gazety Polskiej” i „Tygodnika Solidarność” nad sierpniowymi rocznicami?

Przypominam, że niejaki Tusk, obecny król Europy, jeszcze jako podlizujący się carowi premier Polski, uzyskał od niego zgodę (!) na reanimację Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Był to fakt mocno nagłośniony przez propagandę, jako przełom w popsutych podobno przez prezydenta Kaczyńskiego relacjach polsko-rosyjskich. Ja apeluję o przełom w relacjach polsko-polskich. Media nadające z terytorium Polski powinny służyć polskiej polityce, edukacji, kulturze, w tym szczególnemu nurtowi kultury popularnej, jaki tworzą piosenki. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oddany został w pacht komercyjnej sitwie i nie jest zainteresowany tego rodzaju repertuarem. Zróbmy to sami. Tematem wielu debat jest wychowanie do życia w rodzinie. Nie mniej ważne powinno być wychowanie do życia w Ojczyźnie. Ma wielkie znaczenie, czy zaczyna się życie od nuconej przez ojca „Pierwszej brygady” czy „Sziraka strana maja radnaja”.

Korzystając z okazji zapraszam Czytelników na koncert z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 16 sierpnia o godz. 17 na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Pośpiewamy sobie sierpniowo. NIECH ŻYJE POLSKA!

Jan Pietrzak

Wersja do druku

w duszy coś ciagle gra.. - 22.08.15 13:10
Serdeczne podziękowanie, Panu Pietrzakowi i Lubomirowi. Za czasów mojej młodości, właśnie ten repertuar patriotyczny, był naszym wspólnym śpiewaniem przy wielu okazjach. Na Mazurach, przy ognisku, ktoś powtarzał - zaśpiewajmy tak aby ten bunkier, rozsypał się całkowicie. Ten zbiór nut i tekstów, pomaga poniewierać się po świecie. Warto byłoby wznowić wydrukowanie albumów i nagrań - byłby to piękny prezent dla młodszego pokolenia. Pozdrawiam

Lubomir - 21.08.15 21:05
Nasi lewacy i kosmopolici rzucili się na festiwale etniczne. Polskość to ponoć zbyteczny balast a nie powód do dumy. Mamy zatem Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwal Kultury Ukraińskiej w Koszalinie i m.in. Festiwal Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach oraz Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Na mapie festiwali w Polsce, wciąż nie widać Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Organizatorzy boją się siły ,Bogurodzicy', czy może siły 'Czerwonych maków pod Monte Cassino'?.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej