Poniedziałek 20 Maja 2019r. - 140 dz. roku,  Imieniny: Bazylego, Krystyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.10.15 - 21:52     Czytano: [815]

Andrzej Duda spotkał się z prez. Hollandem

Wkrótce spotkanie rządów Polski i FrancjiFrancja zawsze była partnerem Polski, ale zawsze może być lepiej. Zasygnalizowałem panu prezydentowi i panu premierowi, że nowy rząd na czele z panią premier Beatą Szydło będzie czynił wszystko, aby ułatwić życie przedsiębiorcom, a także francuskim inwestorom, którzy mam nadzieję wkrótce się pojawią – mówił podczas wizyty we Francji prezydent Andrzej Duda, po spotkaniu z francuskim prezydentem. François Hollande zadeklarował, że na początku przyszłego roku w Polsce będzie miało miejsce spotkanie rządów obu krajów.


Podczas spotkania obu prezydentów poruszono wiele spraw, m.in dotyczących bezpieczeństwa. Duda mówił prezydentowi Francji, że jesteśmy zgodni w sprawie "zażegnania zagrożenia, jakim dla Europy jest Państwo Islamskie”. Jego zdaniem ważna jest kwestia "dobrych negocjacji z Turcją, aby ją wesprzeć w kwestii uchodźców". Mówił też, jak ważna jest dziś kwestia ochrony granic w Europie i "wspierania się państw UE, które sobie nie dają rady z ochroną granicy".

Prezydenci rozmawiali też o problemach z energetyką i ochroną klimatu. – Stoję na stanowisku, że ta kwestia powinna być rozpatrywana z uwzględnieniem interesu państw i potencjały energetycznego, powinniśmy go wykorzystywać inwestując w naukę i nowe technologie i w ten sposób chronić klimat korzystając z posiadanych zasobów – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Polski deklarował, że "Francja zawsze była partnerem Polski, ale zawsze może być lepiej". – Zasygnalizowałem panu prezydentowi i panu premierowi (Francji - przyp.red.), że nowy rząd na czele z panią premier Beatą Szydło będzie czynił wszystko, aby ułatwić życie przedsiębiorcom, a także francuskim inwestorom, którzy mam nadzieję wkrótce się pojawią – podkreślił Duda.

Hollande natomiast poinformował, że na początku przyszłego roku – "z całą pewnością w Polsce" – odbędzie się spotkanie rządów Polski i Francji, a spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w lipcu w Polsce. Prezydent Francji nawiązał też do problemu uchodźców, że "wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE, ale musimy również w sposób godny traktować uchodźców" .i dodał, że „polski rząd podjął zobowiązania w tym zakresie”. . Mówił, że trwają dyskusje UE z Turcją dotyczące znalezienia rozwiązania kryzysu imigracyjnego, aby osoby z obozów dla uchodźców w Turcji, Libanie, Jordanii, „które musiały uciec z Syrii, Iraku czy innych krajów, mogły przebywać w tych obozach w warunkach jak najbardziej godnych i by nie były zmuszane do ucieczki do Europy” .

Niezależna.pl

Wersja do druku

Zb. S - 02.11.15 16:42
Gadać trzeba choc. Francja juz dawno zatraciła poczucie solidarności z Polska, myśl raczej o własnym tyłku a w sporach niemiecko - polskich staną po stronie Niemców , aktorami są teraz "za pan brat". Francja bardziej kocha Niemca niż Normano-Anglosaksona. Radzę ostrożność z tym zaufaniem w dobre intencje kraju Napoleona. Ze strony Hollande - zwykle kurtuazyjne słowa.

Lubomir - 28.10.15 22:29
Francja to nasz najsolidniejszy partner strategiczny z czasów II RP. To nasz partner finansowy, wojskowy i technologiczny. Szkoda, że wciąż nie odnosi się to do czasu teraźniejszego i przyszłego. Kiedy Niemcy germanizują Alzację lub Lotaryngię, to czujemy, jak gdyby knuli coś na polskim Pomorzu, albo Śląsku. Polskę i Francję łączy naturalna solidarność. Francja szuka swojego miejsca w Europie. Podobnie jak Włosi. Włosi tracą na wygaszaniu unii ekonomiczno-technologicznej, na wygaszaniu Inicjatywy Państw Środkowoeuropejskich. Inicjatywa była wielką szansą dla duszącej się i samolikwidującej się włoskiej technologii. Była także szansą dla państw środkowoeuropejskich, bezlitośnie podbijanych przez monopolistę, przez Deutsche Wirtschaft.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Maja 1506 roku
W Valladolid zmarł Krzysztof Kolumb, słynny żeglarz, odkrywca Ameryki w październiku 1492 roku.


20 Maja 1943 roku
Szare Szeregi przeprowadziły pod Celestynowem udaną akcję odbicia więźniów transportowanych do Auschwitz.


Zobacz więcej