Sobota 18 Listopada 2017r. - 322 dz. roku,  Imieniny: Romana, Tomasza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.11.15 - 12:22     Czytano: [1269]

Przegląd Twórczości Patriotycznej

W tym roku już po raz drugi Zespól Szkół w Dobrym Mieście organizuje Przegląd Twórczości Patriotycznej im. Przemysława Gintrowskiego. Fundatorem nagrody głównej jest starosta olsztyński.

Ty, który słuchasz…


– W ubiegłym roku w Jury zasiadły same znakomitości – wspomina dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście Andrzej Wonia. – Byli to: Krystyna Świątecka i Andrzej Fabisiak. Obradom przewodniczyła Elżbieta Bilińska-Wołodźko. Natomiast zainteresowanie tegoroczną imprezą przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Do konkursu zgłoszono 65 wykonawców piosenek, kilkaset prac literackich i ponad 50 plastycznych.

Celem Przeglądu jest popularyzowanie twórczości patriotycznej, upamiętnienie dorobku Przemysława Gintrowskiego oraz kreowanie 11 listopada – Święta Niepodległości jako czasu wspólnej radości, jedności i zabawy.
W tym roku natchnieniem konkursu stało się malarstwo Jacka Malczewskiego.

– Hasło Ty, który słuchasz… jest cytatem z piosenki Jacka Kaczmarskiego Zatruta studnia inspirowanej właśnie twórczością Malczewskiego. Malarstwo, poezja, muzyka czy wreszcie twórczość patriotyczna stanowią fundament, na którym staramy się budować wrażliwość naszej młodzieży – wyjaśnia dyrektor.

Wszystko zaczęło się od wielkiego koncertu Piotra Kajetana Matczuka w 2013 roku i nadania imienia Przemysława Gintrowskiego auli Zespołu Szkół. W kolejnym roku pojawił się już Przegląd Twórczości Patriotycznej.

Wówczas nagrodę publiczności otrzymała Paulina Gilarska z LO w Olsztynku. ¬¬– Liceum w Olsztynku przysłało wtedy wyjątkowo mocną reprezentację – śmieje się Maria Pudłowska, współorganizatorka imprezy. – Część widzów była przekonana, że po brawurowych wykonaniach to właśnie oni zgarną wszystkie nagrody!

Nagrodę główną zdobyła Zuzanna Belka z Centrum Kulturalno-bibliotecznego w Dobrym Mieście. Drugą nagrodę otrzymały uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku: Agnieszka Kowalewska, Monika Malinowska i Patrycja Ruchała, zaś trzecią Alina Sokołowicz z Zespołu Szkół.

– Jestem zaskoczona, że wam się chce… Że chce się wam śpiewać, występować, brać udział w takich przeglądach. Jestem zdumiona, że we współczesnych czasach piosenek łatwych, prostych i przyjemnych, macie ochotę śpiewać takie utwory. I to na tak wysokim poziomie. – Mówiła uczestnikom Krystyna Świątecka, która wykonała dwa utwory rozpoczynające przegląd: Powrót Jacka Kaczmarskiego i Sarajewo Jaromira Nohawicy.


Przegląd Twórczości Patriotycznej odbędzie się 6 listopada w Zespole Szkół w Dobrym Mieście o godzinie 900. Następnego dnia (czyli w sobotę) w Auli im. Przemysława Gintrowskiego będzie miał miejsce koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na godzinę 1700. Wstęp wolny.
Szczegóły dotyczące imprezy znajdują się na stronach:
www.zsdm.edu.pl
www.facebook.com/Gintrowski
Wersja do druku

Jan Orawicz - 04.11.15 18:58
To piękna praca Młodej Twórczej Awangardy Rzeczypospolitej Polskiej!
Szczęść Wam Boże!!!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Listopada 1860 roku
Urodził się Ignacy Jan Paderewski, polski pianista, polityk, premier RP (zm. 1941)


18 Listopada 1964 roku
Zmarł Jan Stanisław Bystroń, polski etnolog, socjolog, profesor (ur. 1892)


Zobacz więcej