Czwartek 18 Stycznia 2018r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.11.15 - 12:22     Czytano: [1304]

Przegląd Twórczości Patriotycznej

W tym roku już po raz drugi Zespól Szkół w Dobrym Mieście organizuje Przegląd Twórczości Patriotycznej im. Przemysława Gintrowskiego. Fundatorem nagrody głównej jest starosta olsztyński.

Ty, który słuchasz…


– W ubiegłym roku w Jury zasiadły same znakomitości – wspomina dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście Andrzej Wonia. – Byli to: Krystyna Świątecka i Andrzej Fabisiak. Obradom przewodniczyła Elżbieta Bilińska-Wołodźko. Natomiast zainteresowanie tegoroczną imprezą przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Do konkursu zgłoszono 65 wykonawców piosenek, kilkaset prac literackich i ponad 50 plastycznych.

Celem Przeglądu jest popularyzowanie twórczości patriotycznej, upamiętnienie dorobku Przemysława Gintrowskiego oraz kreowanie 11 listopada – Święta Niepodległości jako czasu wspólnej radości, jedności i zabawy.
W tym roku natchnieniem konkursu stało się malarstwo Jacka Malczewskiego.

– Hasło Ty, który słuchasz… jest cytatem z piosenki Jacka Kaczmarskiego Zatruta studnia inspirowanej właśnie twórczością Malczewskiego. Malarstwo, poezja, muzyka czy wreszcie twórczość patriotyczna stanowią fundament, na którym staramy się budować wrażliwość naszej młodzieży – wyjaśnia dyrektor.

Wszystko zaczęło się od wielkiego koncertu Piotra Kajetana Matczuka w 2013 roku i nadania imienia Przemysława Gintrowskiego auli Zespołu Szkół. W kolejnym roku pojawił się już Przegląd Twórczości Patriotycznej.

Wówczas nagrodę publiczności otrzymała Paulina Gilarska z LO w Olsztynku. ¬¬– Liceum w Olsztynku przysłało wtedy wyjątkowo mocną reprezentację – śmieje się Maria Pudłowska, współorganizatorka imprezy. – Część widzów była przekonana, że po brawurowych wykonaniach to właśnie oni zgarną wszystkie nagrody!

Nagrodę główną zdobyła Zuzanna Belka z Centrum Kulturalno-bibliotecznego w Dobrym Mieście. Drugą nagrodę otrzymały uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynku: Agnieszka Kowalewska, Monika Malinowska i Patrycja Ruchała, zaś trzecią Alina Sokołowicz z Zespołu Szkół.

– Jestem zaskoczona, że wam się chce… Że chce się wam śpiewać, występować, brać udział w takich przeglądach. Jestem zdumiona, że we współczesnych czasach piosenek łatwych, prostych i przyjemnych, macie ochotę śpiewać takie utwory. I to na tak wysokim poziomie. – Mówiła uczestnikom Krystyna Świątecka, która wykonała dwa utwory rozpoczynające przegląd: Powrót Jacka Kaczmarskiego i Sarajewo Jaromira Nohawicy.


Przegląd Twórczości Patriotycznej odbędzie się 6 listopada w Zespole Szkół w Dobrym Mieście o godzinie 900. Następnego dnia (czyli w sobotę) w Auli im. Przemysława Gintrowskiego będzie miał miejsce koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na godzinę 1700. Wstęp wolny.
Szczegóły dotyczące imprezy znajdują się na stronach:
www.zsdm.edu.pl
www.facebook.com/Gintrowski
Wersja do druku

Jan Orawicz - 04.11.15 18:58
To piękna praca Młodej Twórczej Awangardy Rzeczypospolitej Polskiej!
Szczęść Wam Boże!!!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Stycznia 1951 roku
W więzieniu na Rakowieckiej został zamordowany Szef Wywiadu XXIII Okręgu NZW por. J. Przybyłowski ps. "Onufry"


18 Stycznia 2002 roku
Zmarła Helena Majdaniec, polska wokalistka rockowa (ur. 1941)


Zobacz więcej