Czwartek 18 Stycznia 2018r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.11.15 - 20:30     Czytano: [1239]

Uszguli

Jedyne takie miejsce na ziemi, gruzińska wioska w chmurachGruzja to chętnie odwiedzany kraj. Przyciąga turystów krajobrazami i dziką przyrodą. Fascynuje, ponieważ formalnie znajduje się w Azji, a jednak kulturowo to nadal nasz kontynent. Poza popularnymi, dużymi miastami Gruzja oferuje także urocze wioski. Nie chcemy zniechęcić do zwiedzania gruzińskich miast, :-) ale przekonać, że także niewielkie, mało znane miejsca mogą być niezwykle interesujące. Dlatego dziś zapraszamy do Uszguli, wioski, którą ze względu na swoje położenie nazwać można krainą w chmurach.

Zamieszkana dziś zaledwie przez około 60 rodzin, zachwycająca szczerą naturalnością, prawdziwością i okolicznościami przyrody – leżąca na zboczu ogromnego szczytu, otoczona majestatycznymi górami. Odizolowana od nowoczesności i tego, co znamy z popularnych kurortów. Uszguli to miejsce, którego nie da się porównać z żadnym innym.


Uszguli w pełnej krasie

Średniowieczna zabudowa, warowne wieże, krowy pasące cię na ulicy i ludzie przemierzający kilometry na końskich grzbietach – oto obrazy z Uszguli. Wioska leży na wysokości ponad 2000 m n.p.m w górach Kaukaz. Właściwie, jest to miejsce składające się z kilku małych wiosek – Zhibiani, Chajashi, Chubiani i Murqmeli, które tworzą spójną całość. Gości w nich niesamowita - nigdzie indziej nie spotykana - kultura. Okolica zachwyca architekturą i widokami. Wizyta w tym miejscu to jak powrót do przeszłości. Nie trudno odnieść wrażenia, że zegar zatrzymał się tam dawno temu.

Na terenie Uszguli znajduje się ok. 200 wież warownych, które mają trzy lub pięć kondygnacji. Od czasów średniowiecza spełniały one swoje ważne zadanie. W razie niebezpieczeństwa były schronieniem dla ludności i ich zwierząt. Wyższe piętra wież łączono drabiną, a nie schodami i nawet gdyby ktoś wtargnął do środka, to nie miałby dostępu do ukrytych na górze ludzi. Zdarzało się czasem, że rodziny przez wiele miesięcy nie opuszczały wież.

Uszguli to jeden ogromny skansen, a mimo to stworzono miejsca, w których znajdują się zabytki. Znaleźć je można w dwóch Muzeach Etnograficznych. Jedno z nich położone jest w Chajashi i dysponuje kolekcją sztuki sakralnej – pięknych złotych i srebrnych ikon oraz krzyży. Warto dodać, że Chajashi pod koniec lat 80 XX w. została prawie w całości zrównana z ziemią przez lawinę, ale w 2014 r. zaczęto odbudowę historycznych budynków. W drugim - Muzeum Etnograficznym, zlokalizowanym w Zhibiani można zobaczyć jak dawniej wyglądało życie mieszkańców. Są tam np. stare sprzęty używane przez nich.

Mówiąc o mieszkańcach, należą się dwa słowa tym, którzy dziś mieszkają w Uszguli. Wiodą bardzo spokojne życie, z dala od gwaru i problemów wielkich miast. Zajmują się głównie hodowlą zwierząt i produkcją spożywczą z nimi związaną. Dzieci chodzą do jedynej szkoły, a decyzje społeczne, dotyczące wszystkich mieszkańców podejmuje starszyzna. Posługują się dialektem starogruzińskim. Zimą są zupełnie odcięci od świata z racji nieprzejezdnych, zasypanych śniegiem dróg. Zupełnie jednak im to nie przeszkadza. Kultywują swoje wypielęgnowane tradycje, śpiewają i tańczą, traktując to nie tylko jako rozrywkę, ale głównie jako formę ochrony przed złymi mocami i zapewnienia dobrobytu w kolejnych latach. Żyją powoli, spokojnie i – pewnie dlatego – zachwycają przyjaznym nastawieniem do gości. Gościnność wynika na pewno również z gruzińskich obyczajów, które kulturowo od zawsze uczyły mieszkańców przyjaźni i otwartości.Coraz wyżej

Wioska Uszguli położona jest u podnóży najwyższego szczytu w Gruzji – Szchary, który wznosi się ponad 5000 m n.p.m. Poza nim w okolicy są też czterotysięczniki. Dlatego odwiedzając Uszguli koniecznie trzeba trochę się powspinać. Wioska zapewnia znakomite warunki zaprawionym wspinaczom oraz tym, którzy chcą tylko pospacerować po górskich terenach. Sięgające nieba szczyty i cudownie zielone doliny zachwycą każdego. Pejzaże są po prostu cudne.
Centerfly.pl

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 2002 roku
Zmarła Helena Majdaniec, polska wokalistka rockowa (ur. 1941)


18 Stycznia 1928 roku
Urodził się Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny.


Zobacz więcej