Poniedziałek 20 Maja 2019r. - 140 dz. roku,  Imieniny: Bazylego, Krystyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.11.15 - 15:59     Czytano: [1156]

Bitwa o Trybunał Konstytucyjny

Sejm przyjął uchwały ws. nieważności wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że wybór Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego, Krzysztofa Ślebzaka, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokali stał się nieważny. Sejm będzie musiał ponownie obsadzić stanowiska sędziów TK.

Przed głosowaniem w tej sprawie miała miejsce burzliwa debata.

Jeszcze przed debatą salę opuścił klub PO. Platforma nie brała również udziału w głosowaniu. W ocenie jej polityków Sejm unieważniający wybór sędziów TK niszczy wolność i demokrację. W wyniku decyzji Sejmu zarówno wybór sędziów TK, których kadencja miała się rozpocząć 7 listopada, jak i tych, którzy mieli rozpocząć kadencję na początku grudnia, jest nieważny.

25 listopada 2015
(Tyg. Niedziela)

……

W przerwie obrad sejmowych politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz PSL prowadzili konsultacje z obecnym na sali plenarnej prezesem Trybunału Andrzejem Rzeplińskim. Na filmie opublikowanym przez posła PiS Dominika Tarczyńskiego widać jak prezes TK prowadzi rozmowy z politykami PO.

Prawo i Sprawiedliwość kwestionuje wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany przez Sejm minionej kadencji na podstawie uchwalonej w czerwcu ustawy o Trybunale.

Na sali plenarnej są prezes Trybunału Andrzej Rzepliński i wiceprezes Stanisław Biernat.
- To były normalne konsultacje "Nowoczesnej", Platformy i PSL z sędzią Rzeplińskim. Scena pokazuje prawdziwą apolityczność prezesa Trybunały Konstytucyjnego. Szokujące jest że politycy w ogóle się nie kryli z rozmowami. To wyglądało jak konsultacje partyjne. Prezes instruował jak się zachować - mówi portalowi niezalezna.pl Dominik Tarczyński.
Na wideo wyjątkowo aktywna jest posłanka PO Henryka Krzywonos.
(niezależna.pl)

………………………………..

Prezes Trybunału Konstytucyjnego przybył wczoraj do Sejmu. W trakcie przerwy w obradach prowadził konsultacje z politykami PO, PSL i Nowoczesna. Po jakimś czasie opuścił Sejm. Ale styl w jakim to zrobił pozostawia wiele do życzenia.(vod.gazetapolska)

……….

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki poinformował po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na 2-3 grudnia.

Ryszard Terlecki odniósł się również do zarzutu dotyczącego szybkiego terminu głosowania.

– To wystarczający czas, by zgłosić kandydatów, ocenić i dokonać wyboru – powiedział szef klubu PiS.

Wczoraj przed północą Sejm przegłosował uchwały Prawa i Sprawiedliwości unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wedle projektu PO wybrał Sejm pod koniec poprzedniej kadencji.

(TV Republika)

Wersja do druku

DEF - 27.11.15 21:06
Komunizm to już u nas przeszłość dzisiaj ci sami atakują nas pod hasłami: tzw. demokracji, "wolności", "tolerancji" "równości" i przywilejów dla zboczeńców. Kierunek ataku z zewnątrz też się zmienił o 180 stopni. Wroga mamy wewnątrz kraju i na zewnątrz a od pokoleń jest to ten sam wróg, szerzący fałszywą propagandę, skłócający narody i religie. Skutecznie przebudowuje Świat na swój monopol w każdej dziedzinie. Problem jest światowy i nie da się go rozwiązać działaniami w jednym kraju. Internet stał się mieszaniną hasbary i prawdy, która bardzo pomału dociera do młodych otumanianych w szkołach tzw. poprawnością. Młodzież nie ma lekcji historii, z jednej strony to źle a z drugiej dobrze. Młodego łatwo oszukać, nie ma doświadczenia i nie odróżnia prawdy od fałszu. Zerwano więzi pomiędzy młodym pokoleniem a doświadczonym starszym i z rodzicami.
Spór wokół TK pokazuje, że niezawisłość sędziów mianowanych to fikcja oraz, że TK stoi na straży stolzmanowskiej konstytucji i bez wprowadzenia tu Polaków nie będą możliwe zmiany ustawodawstwa.
Jakie następnie ustawy będzie wprowadzał PIS to nie wiem, można tylko przypuszczać. Czeka nas gra pełna niespodzianek, gracze, którzy mają atuty mają też doświadczenie.

Lubomir - 27.11.15 15:44
Teraz to może już chodzić nie tylko o dekomunizację ale i o dekryminalizację. W obszarze gospodarki zaroiło się od gangsterów i pospolitych złodziei. Ci kryminaliści nigdy nie wiązali się z żadną polityczną partią ani opcją. To oni gotowi są rozkraść wszystko do końca, co przedstawia w Polsce jakąkolwiek wartość.

Robert - 27.11.15 10:17
Agamemnon, konieczność powołania nowej instytucji, dzięki której Polacy mogliby dokonać dekomunizacji Polski. - tak jestem za. A ponadto, powinny powstać ustawy w konstytucji - o urzędnikach państwowych (płatnych z budżetu), jest to swoiste odpolitycznienie w pełnieniu obowiązków dla Państwa, a nie wysługiwanie się partiom politycznym, co jest praktycznie korupcją w mafijnych układach. Żyję w takim miejscu, że rządy się zmieniają, a urzędnicy są ciągle wykonujący swoje powinności, względem prawa i obowiązków. Naruszenie tego statutu, urzędnika państwowego, jest przestępstwem z pełnymi konsekwencjami.

Agamemnon - 26.11.15 17:47
Polacy winni powołać Trybunał Narodowy, by ten mógł dokonać adekwatnych rozliczeń. Trybunał ten jak się zdaje winien sądzić w oparciu o prawo naturalne. Zasada słuszności winna być naczelną zasadą tego gremium. Instytucja przedawnień miałaby go nie obowiązywać, ponieważ została wprowadzona z uwagi na zabezpieczenie interesów przestępczych ugrupowań polityczno - gospodarczych.Trybunał Stanu nikogo jeszcze nie rozliczył i nie rozliczy, nie pozwalają na to przepisy. Przepisy te tak własnie zostały uchwalone. Trybunał Stanu uległ całkowitej kompromitacji, stąd konieczność powołania nowej instytucji, dzięki której Polacy mogliby dokonać dekomunizacji Polski. Gdyby PiS nie dokonał dekomunizacji, po 4 latach będzie musiał oddać władzę.

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Maja 1506 roku
W Valladolid zmarł Krzysztof Kolumb, słynny żeglarz, odkrywca Ameryki w październiku 1492 roku.


20 Maja 1881 roku
Urodził się Władysław Sikorski, generał, premier rządu RP. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w katastrofie pod Gibraltarem w 1943r.


Zobacz więcej