Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.03.16 - 14:09     Czytano: [1477]

„Close Distance Focus”

- polsko-angielski dramat



Wspieram projekt - KLIKNIJ

Dość często, niestety, środowiska nieprzychylne Polsce, przy okazji ukazywania, w formie filmu, książki czy innych publikacji, wątków z czasów II Wojny Światowej, używają sformułowania w rodzaju „polskie obozy koncentracyjne”. Przeważnie, po ostrej interwencji z polskiej strony, autorzy tych haniebnych poczynań próbują bagatelizować problem i tłumaczą, że w zasadzie chodziło im tylko o zlokalizowanie tych obozów, dlatego użyli przymiotnika „polskie”. Oczywiście prawda jest inna, to prawdziwi sprawcy ludobójstwa na niespotykaną skalę, w sposób pośredni lub bezpośredni, próbują się wybielić i robią to bardzo konsekwentnie od wielu lat, używając np. słów: „hitlerowcy”, „naziści”, gubiąc gdzieś po drodze właściwe określenia jak: Niemcy, czy niemieckie obozy śmierci. Kilka lat temu, właśnie dlatego, została założona przez Macieja Świrskiego Fundacja Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, która dość skutecznie zniechęca sprawców takich działań.

Cieszy fakt, że znajdują się i inni, którzy widzą problem i próbują konkretnie walczyć z tym zjawiskiem.


Mieszkająca w Londynie Amata Papaj, muzyk, aktualnie studiująca Astronomię na UCL-u oraz Produkcję i Reżyserię w szkole filmowej Raindance, postanowiła nagrać film – jak sama pisze na portalu „Wspieram to”, ”jego celem jest w końcu edukowanie naszych przyjaciół za granicą o tragedii i krzywdzie jakiej naród polski doświadczył podczas Wojny. Zaangażowanie moich Rodaków w powstanie filmu "Close Distance Focus" jest dla mnie bardzo ważne. Za kredyt zaufania odwdzięczę się pięknym obrazem, który w nie agresywny, a wzruszający i poetycki sposób przekaże zagranicznej widowni prawdę o polskich ofiarach Drugiej Wojny Światowej i pozwoli im zrozumieć, dlaczego zwrot "polski obóz śmierci" jest niesprawiedliwy i tak dla nas bolesny.

Oto opis projektu zamieszczony na Portalu „Wspieram to”:
… Film opowiada zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami historię Polki, przed wojną śpiewaczki, a teraz, kilka dni po zakończeniu wojny, byłej więźniarki obozu koncentracyjnego. Spotyka ona brytyjskiego żołnierza. Zmaltretowana i okaleczona (w obozie ucięto jej język), nie może opowiedzieć mu swojej historii. Jedynym sposobem komunikacji między nimi jest aparat fotograficzny żołnierza.
Kiedy streszczałam fabułę filmu znajomym z Wielkiej Brytanii i USA, ludzie ci wyrażali głębokie zdumienie słysząc o polskich ofiarach obozów koncentracyjnych. Jednocześnie wszyscy zachęcali mnie do nakręcenia tego filmu, choćby w celach edukacyjnych. Ja również uważam, że gdyby nie-Polacy byli świadomi ogromu cierpień jakiego doznaliśmy podczas Drugiej Wojny, niesławna fraza "polski obóz śmierci" zniknęłaby z zachodnich gazet i telewizji.
Scenariusz jest anglojęzyczny, a film zostanie rozesłany na międzynarodowe festiwale. Planuję, aby był piękny wizualnie i muzycznie, co na pewno podniesie jego wartość artystyczną i zwiększy szanse na zdobycie nagród. To z kolei sprawi, że film dotrze do większej widowni za granicą.
Jednocześnie chcę, aby ta historia była uniwersalna, akcentująca kontynuowane używanie gwałtu jako jednej z taktyk wojennych.




Castingi do głównych i pozostałych drugoplanowych ról zaczynają się na początku kwietnia.

Wspieram projekt - KLIKNIJ

Projekt popiera m.in. NIEPOPRAWNI.PL
(red)

Wersja do druku

MariaN - 31.03.16 11:27
Projekt wart poparcia, o dobre imię Polski trzeba walczyc na wielu frontach poza granicami kraju rownież. Polacy wiedza dobrze dlaczego tak jest, że ci którzy nie mają sobie nic do zarzucenia, ci którzy bronili sie przed dwoma agresorami a pózniej zostali zdradzeni i oddani sowietom na 45 lat są przedstawiani jako wspólwinni wojennej tragedii. Obecnie, po wyborach, jest szansa aby prawda zagościła już na zawsze. Dlatego taka działalnosc Reduty i innych jest wazna. Kręćmy filmy, piszmy książki, telewizja publiczna wróciła do Polaków, bedzie mozna równiez i tam pokazywać prawdziwe losy Polaków na przestrzeni 75 lat

Ewus - 31.03.16 11:06
Super pomysł! Sama mieszkam w Londynie i wiem, jakie są nastroje. Z tego co wiem, nie ma jeszcze filmu w jezyku angielskim, ktory by opowiadał o POLSKICH ofiarach wojny. Trzymam kciuki za filmowców i mam nadzieję, że film będzie można obejrzeć w gdzieś w Londynie.

DEF - 31.03.16 9:19
Może ktoś odważyłby się nakręcić dokument o tym co się działo w obozach koncentracyjnych na terenie Polski po maju 1945 roku.
Za rok będziemy mieć setną rocznicę żydowskiego zamachu w Rosji i początek otwartej wojny światowej z kulturą i cywilizacją rzymską. Po stu latach prawda powinna zwyciężyć.
25 czerwca to dzień jedności Słowian zobaczymy wtedy czy dalej władze polskie będą prowadzić politykę wrogą tej jedności.

aja - 31.03.16 7:20
Lubomirze:Mecenas Stefan Hambura jest od dawna zaangażowany w obronę Dobrego Imienia Polski. A na razie to trzeba zrobić dobry pocztek samemu i kliknąć . Ja kliknłem!
Wspieram projekt - KLIKNIJ

Lubomir - 30.03.16 16:05
Szkoda, że obrońcy Dobrego Imienia Polski nie angażują tak znakomitych prawników, jak mieszkający w Berlinie Nasz Rodak, Mecenas Stefan Hambura. Za uzyskane od prześladowców środki finansowe można byłoby nie tylko kręcić pojedyncze filmy ale i uruchomić całą Polską Szkołę Filmową. Filmy krzewiące Polskę, Polaków i polskość wciąż czekają na realizację.

Wszystkich komentarzy: (5)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1889 roku
Urodził się Adolf Hitler, malarz, dyktator III Rzeszy Niemieckiej, kanclerz i prezydent Niemiec, ludobójca, prawdopodobnie zmarł śmiercią samobójczą w 1945


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej