Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.04.16 - 17:14     Czytano: [1138]

Współczesne dramaty


czyli wspomnienie Zygmunta Kaweckiego

Kwietniowe dni dramatu

Zygmunt Kawecki, urodził się dnia 13 kwietnia 1876 roku, zmarł natomiast 22 sierpnia 1955 roku w Poznaniu. Zapisał się on w historii Polski jako wybitny polski dramaturg. W niektórych regionach naszego kraju, aby uczcić tę wybitną postać organizowane są Dni Dramatu Polskiego. W klubach lub też w Domach Kultury, wystawia się przez kilka kwietniowych dni dramaty bardziej lub mniej znanych autorów. By podkreślić znaczenie takich utworów w dziejowości naszego kraju, a tym samym żeby uczcić Zygmunta Kaweckiego, który zwany był też często „ojcem tragicznych utworów”, w środowiskach literackich, dzień jego urodzin nazwany jest Dniem Dramatu.

Jego debiut


Kawecki zadebiutował utworem zatytułowanym „Dramat Kaliny". Utwór ten został wystawiony po raz pierwszy w 1902 roku, kiedy to nasz kraj nadal był pod zaborami. Wspomniany debiut miał miejsce w Krakowie i odniósł niespodziewany sukces. W następnych latach Kawecki opublikował nowe utwory dramatyczne, które także cieszyły się dużym uznaniem i powodzeniem.

Praca w Kurierze

Od roku 1907, Zygmunt Kawecki był sekretarzem redakcji Kuriera Warszawskiego. W czasie trwania I wojny światowej, jako inteligent dbający w prasie o dobre imię Ojczyzny, został ewakuowany w głąb Rosji. Jednak z czasem dostrzeżono jego umiejętności redaktorskie i postanowiono przenieść go do Moskwy. Tam też, był redaktorem „Gazety Polskiej".

Powrót do Polski

Po wojnie, Kawecki stęskniony za krajem powrócił do Polski, gdzie pracował jako urzędnik i cenzor filmowy. Nadal pisywał on utwory dramatyczne, komedie i farsy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w 1948 roku został zawieszony w prawach członka Związku Literatów Polskich, za współpracę z okupantem hitlerowskim, polegającą na publikowaniu recenzji teatralnych na łamach Nowego Kuriera Warszawskiego. Niektórzy jemu współcześni, nie uważali tego faktu za współpracę z Niemcami, a jedynie jako wykonywanie powierzonego zadania. Za odmowę jego wykonania, groziła mu surowa kara. Zmarł w 1955 roku.

Próby dramatyczne

W połowie kwietnia, od kilku lat organizowane są przez Marzenę Dostojewicz- Szarucką w Sandomierzu w Klubie Teatralnym, próby wystawień teatralnych o zabarwieniu dramatycznym. Celem tego przedsięwzięcia jest uhonorowanie kunsztu literackiego, jaki posiadał Zygmunt Kawecki. Wystawiane są we wspomnianym klubie, dramaty współczesnych literatów, jak też i tych, którzy należą już do naszych klasyków.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 1333 roku
Koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony w katedrze wawelskiej w Krakowie.


24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


Zobacz więcej