Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.04.16 - 17:29     Czytano: [862]

Święto Ludzi Pracy


Międzynarodowy Dzień Solidarności Osób Pracujących


1 dzień maja, jest inaczej zwany świętem ludzi pracy. Jest on obchodzony bardzo regularnie od 1890 roku. W Polsce jest to święto państwowe, dzień wolny od pracy.

Zdaniem Międzynarodówki


Święto Pracy, wprowadziła w roku 1889 Międzynarodówka, czyli krótko mówiąc organizacja skupiająca wiele partii politycznych. Upamiętnia zawsze to święto, szereg manifestacji i wieców. Złe warunki pracy, niskie płace i praca do dwunastu godzin na dobę, były standardem wyczerpującym każdego człowieka. Szerzące się na świecie antykapitalistyczne nastroje, były podsycane przez radykalnych agitatorów, walczących o ośmiogodzinny dzień pracy i godziwe warunki jej wykonywania.

Masowe zwolnienia

Sukcesywne akcje protestacyjne robotników, kierowały się przeciwko właścicielom rozlicznych fabryk i przedsiębiorstw, którzy chcieli modernizować swoje zakłady, co niejednokrotnie było podstawą do zwolnienia ogromnej liczby pracowników. Działacze związkowi, w sposób bardzo szybki przeszli do szeregu demonstracji. Miały one swój oddźwięk, prawie na całym świecie. Jej celem było wywalczenie ośmiogodzinnego dnia pracy, godnych warunków pracy i należnego wszystkim ubezpieczenia.

Na ziemiach polskich

Na ziemiach polskich, pierwsze obchody pierwszomajowe miały miejsce w 1890 roku i odbywały się one wbrew woli zaborców. Często kończyły się one licznymi aresztowaniami i zsyłką na syberyjską tajgę. Organizowane były one z inicjatywy Proletariatu, czyli partii ludzi najuboższych. Masowe demonstracje i pochody, musiały niejednokrotnie ścierać się z carskim wojskiem, czy też i policją. Ale mimo wszystko, ludzie walczyli o swoje prawa.

Po okresie II wojny

Po zakończeniu wojny, polski rząd komunistyczny nadał dniu 1 maja status święta państwowego, wolnego od pracy. W latach 80 ubiegłego stulecia, nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała zawsze podziemna Solidarność.

Święto Pracy, jest zatem jednym z najważniejszych świąt w Polsce i na świecie.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Lubomir - 01.05.16 12:22
Przejście z jednej skrajności - w drugą?. W obszarze cywilizacji zachodniej temat pracy staje się sprawą marginalną, by nie powiedzieć wstydliwą. Zupełnie inne podejście do pracy jest u 'azjatyckich tygrysów'. W Polsce i Europie trzeba zacząć uprawiać ten 'ugór'. Trzeba przywracać etos twórczej i mądrej pracy. Potrzebna jest ODNOWA wszystkiego, od ludowej twórczości i rzemiosła artystycznego począwszy, a skończywszy na rodzimym przemyśle lotniczym i rodzimych technologiach wojskowych. W obszarze pracy zniszczono patriotyzm i kulturę pracy. Z menela i niewolnika nie będzie robotnika!. To tak na marginesie Dnia Ludzi Pracy, ktoremu patronuje Święty Józef.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


25 Kwietnia 1935 roku
Konsylium lekarskie stwierdziło u marszałka Piłsudskiego złośliwy nowotwór wątroby.


Zobacz więcej