Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.05.16 - 12:44     Czytano: [1269]

Dział: WPiS

Majowy Numer miesięcznika WPiS


Jest już dostępny majowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nim na prawie 100 stronach przedstawiamy najbardziej aktualne i najciekawsze sprawy, jakimi żyje nasz kraj i jego mieszkańcy. Piszemy m.in. o sytuacji na Węgrzech, zmianach w telewizji publicznej i obchodach rocznicy Chrztu Polski. Przypominamy obchody milenijne z 1966 r., Polaków na Kremlu i rolę banków w II Rzeczypospolitej. Warto poczytać „Wpis”!

W bieżącym numerze:

● Fundamentem rozwoju jest współpraca rządu i rodzimego biznesu
– ekonomista prof. Artur Śliwiński pisze o konieczności oparcia rozwoju gospodarczego kraju na rodzimym kapitale i współpracy rządu z krajowymi przedsiębiorcami.

● 13 maja 1981. Znaki Opatrzności Bożej – w kolejną rocznicę zamachu na Jana Pawła II przypominamy okoliczności wydarzeń na pl. św. Piotra w dniu 13 maja 1981 r. i późniejszego leczenia papieża. Wspomina je świadek prof. Gabriel Turowski.

● Bez zasady proporcjonalności i odwołania do chrześcijaństwa nie ma sensu tworzyć nowej ustawy medialnej – o pożądanych zmianach na polskim rynku mediów elektronicznych i papierowych oraz koniecznej nowej ustawie medialnej pisze Leszek Sosnowski.

● Zabrakło żarliwości obchodów milenijnych, ale wzrasta już ziarno zasiane przez JPII – obchody milenijne z 1966 r. i tegoroczne uroczystości jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski porównuje Jolanta Sosnowska.

● Droga dla Europy jest tylko jedna: powrót do chrześcijaństwa, do życia według Ewangelii – wystąpienie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego wygłoszone podczas trzeciomajowych uroczystości na Jasnej Górze.

● Boże, Ojczyzna! Ale jaka? – reportaż Izy Kozłowskiej z obchodów 1050-lecia Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim, w Gnieźnie i Poznaniu.

● Jasna Góra i Kraków na chrzcielnym szlaku – obchody jubileuszu Chrztu Polski na Jasnej Górze i w Krakowie opisuje Jolanta Sosnowska.

● Jak Węgrzy obronili w UE swoją pozycję – relacja Adama Sosnowskiego ze spotkania zagranicznych dziennikarzy z przedstawicielami węgierskiego rządu i parlamentu.

● Banki dobrze zasłużone. Ale w II Rzeczypospolitej – historyk dr Marek P. Deszczyński przestawia sytuację banków w międzywojennej Polsce i rolę, jaką odegrały w budowie kraju.

● Wyłudzenia, oszustwa i przemyt; państwo traci 100 mld rocznie! – o stratach, jakie przynosi państwu nieszczelny system podatkowy i sposobom zaradzenia temu rozmawiają Leszek Sosnowski i Janusz Szewczak.

● Interes niemiecko-rosyjski ważniejszy od europejskiego – o sytuacji energetycznej Polski i naszej części Europy z sekretarzem stanu w kancelarii premiera dr. Piotrem Naimskim rozmawia Leszek Sosnowski.

● Poznajcie Łęgajny. Poznacie Polskę B – Jolanta Sosnowska opisuje gospodarczy i społeczny upadek kwitnących niegdyś miast i miasteczek Warmii i Mazur.

● Chwała Zwycięzcom! – reportaż z podkrakowskiej Morawicy, gdzie ks. Władysław Palmowski niestrudzenie buduje patriotyczne pomniki.

● Don Kichot walczył z wiatrakami, a pokonał czas – w czterechsetną rocznicę śmierci Miguela de Cervantesa przypominamy postać i dorobek tego najbardziej znanego hiszpańskiego pisarza.

● Chwali cnotę, piętnuje występek – wystąpienie prof. Krzysztofa Szczerskiego podczas prezentacji książki Jana Pietrzaka „Śmiech i złość” w Auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

● Nie ma kompromisów w ochronie przyrody – o sytuacji w polskiej ochronie przyrody i potrzebie nowych uregulowań prawnych w tej dziedzinie pisze przyrodnik dr Jerzy Kruszelnicki.

● Czy powstanie Ministerstwo Polaków za Granicą? – dr Mirosław Boruta postuluje zwiększenie troski państwa polskiego o Polonię i utworzenie w tym celu Ministerstwa Polaków za Granicą.

● Moskwa w naszych rękach – przypominamy czasy, gdy Rosja znajdowała się pod politycznym i kulturalnym wpływem Polski, a na Kremlu stacjonowały polskie oddziały.

● Białe Morza – pierwszy dom Ojca Świętego – reportaż z prac nad pomnikiem św. Jana Pawła II, który niebawem stanie w nowym krakowskim sanktuarium Papieża Polaka.

● Detektywistyczne odtwarzanie „Panoramy siedmiogrodzkiej” – Muzeum Okręgowe w Tarnowie od wielu lat poszukuje i skupuje rozproszone po świecie fragmenty wielkiego dzieła Jana Styki.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości ze światowych mediów, a w nim m.in.: hinduski lekarz chce ożywiać zmarłych, zakaz przychodzenia półnago do kościoła i gniew papieża Franciszka z powodu nadmiernych wydatków kurii.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: atrakcyjne promocje cenowe na książki naszego wydawnictwa oraz nowość przygotowana na Światowe Dni Młodzieży – album „Apostołowie Bożego Miłosierdzia” w sześciu wersjach językowych.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


Zobacz więcej