Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.09.16 - 10:47     Czytano: [882]

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku

Przywróćmy godność Państwu Polskiemu....A. Duda

Próbowano ich zabić duchowo, ale nigdy się to nie udało. Pozbawiono ich publicznych i obywatelskich praw, ale obecny rząd z panem Prezydentem Andrzejem Dudą, prawa te im przywrócił. Mieli odejść w niebyt, ale zostali pochowani jako najwięksi bohaterowie polscy. Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, 28 sierpnia bieżącego roku odbył się wspólny pogrzeb Danuty Siedzikówny, ps. Inka i Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk, znanych całej Polsce bohaterów antykomunistycznej konspiracji, zamordowanych w 1946 roku.
Cześć im i chwała


– Wszyscy razem dziś wołamy: „Inko” i „Zagończyku”, cześć i chwała bohaterom, cześć wam i cześć tym wszystkim, których jeszcze zobowiązani jesteśmy odnaleźć i oddać hołd. W imieniu rządu Rzeczypospolitej, wolnej Polski, składam wam hołd, cześć i powiem tak, jak wy mówiliście: Niech żyje Polska! – mówiła pani Szydło.

Wiara w niepodległość Polski

Z kolei Antoni Macierewicz, szef MON powiedział, że.... największym hołdem jaki można złożyć Żołnierzom Niezłomnym jest patriotyzm i wiara w niepodległość Polski, codzienna praca dla niej i determinacja, by państwo polskie było silne”....

Ten wielki marsz

...Marsz, który przywiódł na ulice Gdańska patriotów oddających cześć polskim bohaterom, przypominał o wielkich czynach tych, którzy walczyli o naszą Ojczyznę. Będzie przypominał o czynach porucznik „Inki” i pułkownika „Zagończyka”; będzie przypominał o żołnierzach niezłomnych, ale także o tych wszystkich pokoleniach, które czerpiąc z ich tradycji, nigdy się nie poddały – powiedział Antoni Macierewicz. – Państwo polskie zachowuje się dzisiaj wreszcie jak trzeba, ale pozostaje otwarte pytanie, które było przywoływane, ale trzeba je powtarzać ciągle, ...- dlaczego trzeba było czekać tak długo... – podkreślał pan minister MON-u.

70 lat od ich śmierci... .

70 lat od wykonania wyroku śmierci na Inkę i Zagończyka, miejsce ich pochówku długo było nieznane. Tożsamość odnalezionych szczątków „Inki” IPN potwierdził w 2015 roku, zaś w czerwcu 2016 roku, Instytut poinformował, że męskie szczątki znalezione obok pochówku „Inki”, to szczątki „Zagończyka”. W niedzielę 28 sierpnia minęło dokładnie 70 lat od wykonania przez komunistyczne władze wyroku śmierci na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz na podporuczniku Feliksie Selmanowiczu, dowódcy plutonu 5 Wileńskiej Brygady AK.

Biorąc udział w tej wielkiej ceremonii pogrzebowej naszych bohaterów, oddajmy cześć tym, którzy walczyli i ginęli za nas i naszą narodową tożsamość.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       



Wersja do druku

Lubomir - 10.09.16 21:26
Piięknie jest pamiętać o prawdziwych bohaterach Polski. Jednak pojedyńczy żołnierze to zaledwie skala mikro. Nam chyba bardziej potrzeba o wiele szerszej historycznej pamięci, pamięci o czasach wielkich zdobywców, obrońców i budowniczych potęgi Polski nad Baltykiem. O czasach zbiorowych sukcesów Polaków. O czasach dumnych i zwycięskich wojów Chrobrego, Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Zygmunta Augusta i Stefana Batorego. Rzeczypospolita Polska potrafiła wówczas nie tylko rozszerzać rozpiętość swoich granic ale i potrafiła budować potencjał gospodarczy nad Bałtykiem. Włoscy budowniczowie polskich jednostek pływająch licznie ciągnęli do Gdańska. Czy dzisiaj ich potomkowie nie powinni budować m.in. polskich crocier?. Czy w Gdańsku nie powinno się upowszechniać poezji poety Solidarności Mirosława Krupińskiego - w miejsce liberalnej twórczości niemieckiego degenerata i weterana Waffen-SS, danzigera Guentera Grassa?. Kiedy Niemcy zawłaszczają serce gospodarczo-handlowe Polski - Wielkopolskę, chyba nie czas na rozrywanie koszuli historią sprzed siedmiu dekad. Wielkopolska już jest opleciona fabrykami motoryzacyjnego dziecka Hitlera. Opleciona jest Zakladami 'Volkswagena' i jego niemieckich kooperantów. Na producenta silników okrętowych, na Zakłady Hipolita Cegielskiego - spogląda się jak na przemysłowego trupa. A przecież to był bastion polskiej gospodarki. Dobijanie 'Cegielskiego' oznacza wyrok śmierci dla całej polskiej gospodarki morskiej, od Szczecina po Elbląg. Historii nie można traktować jak zagłuszarki bieżącej rzeczywistości. Bieżąca rzeczywistość to przecież także przyszłość. Polacy z pewnością nie chcieliby żyć w niemieckim obszarze gospodarczym, czy na terytorium zależnym Niemiec. Zrównoważony rozwój ekonomiczno-technologiczny to jest to, czego oczekiwali Polacy po przystąpieniu do jednoczących się infrastrukturalnie państw europejskich. Polacy nie oczekiwali niemieckiego monopolu czy dyktatu. Szczególnie Polacy w Gdańsku i na całym Pomorzu.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


20 Kwietnia 1889 roku
Urodził się Adolf Hitler, malarz, dyktator III Rzeszy Niemieckiej, kanclerz i prezydent Niemiec, ludobójca, prawdopodobnie zmarł śmiercią samobójczą w 1945


Zobacz więcej