Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.11.16 - 19:02     Czytano: [1179]

Co dalej z aferą aneksową?





Powołanie sejmowej komisji śledczej to najlepsza droga do poznania prawdy o prawdziwych kulisach afery aneksowej, która w 2007 r. po przejęciu przez PO władzy, miała pogrążyć Komisję Weryfikacyjną ds. Wojskowych Służb Informacyjnych i skompromitować PiS.

Prowokacja miała na celu otworzyć drogę do rehabilitacji, a później reaktywacji WSI. To ostatnie przez znaczną część swojej kadencji planował cichy bohater całej operacji: najpierw marszałek Sejmu, a od 2010 r. prezydent RP Bronisław Komorowski.

Ciche zwycięstwo

Sąd Okręgowy w Warszawie 1 września br. prawomocnie potwierdził wyrok w sprawie afery marszałkowej: dziennikarz Wojciech Sumliński był niewinny zarzucanych mu przez prokuraturę czynów. Skazano natomiast płk. Aleksandra Lichockiego, na surową (dwa razy wyższą niż żądała prokuratura) karę czterech lat bezwzględnego pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 55 tys. zł. Warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła ich o to, że domagali się łapówki od płk. Leszka Tobiasza z WSI w zamian za jego pozytywną weryfikację (czyli przywrócenie do służby). Prokuratura próbowała także udowodnić, że w korupcyjne oferty zamieszani byli członkowie komisji weryfikacyjnej WSI znający Sumlińskiego: autor niniejszego tekstu i Piotr Bączek (obecnie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego). Aby potwierdzić tę tezę, prokuratura 13 maja 2008 r., zatrzymując Sumlińskiego i Lichockiego, dokonała również przeszukań mieszkań weryfikatorów. Bez powodzenia, bo dowodów żadnych przestępstw nie znaleziono. A desperacja szukających była tak wielka, że oficerowie ABW, dokonujący czynności, przeszukali nawet piórnik mojej córki, która miała wówczas 12 lat.

Sądy uznały jednak, że korupcji nie było, a całość sprawy była prowokacją wymierzoną w Komisję Weryfikacyjną. Według sądów obu instancji było to działanie wymierzone nie tylko w instytucję, ale również w bezpieczeństwo państwa. Właśnie z tych względów zasądziły płk. Lichockiemu tak surową karę. Gdy ponad osiem lat temu przeszukiwano nasze mieszkania i pomawiano nas w mediach, pisali o sprawie wszyscy. Gdy 1 września sąd nazwał działania służb i prokuratury za rządów PO po imieniu, to nie było już tłumów dziennikarzy i kamer stacji telewizyjnych. A szkoda. Bo wyrok warszawskich sądów daje mocną podstawę do tego, aby gruntownie zbadać kulisy całej prowokacji wobec Komisji Weryfikacyjnej. Wszystkie tropy prowadzą w niej do Bronisława Komorowskiego, a także szefów ABW za rządów PO.

„Wyborcza” kupowała aneks?

W grudniu 2007 r. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie korupcji wokół Komisji Weryfikacyjnej i handlu ściśle tajnym aneksem do raportu z weryfikacji WSI, jaki KW przygotowała na bazie swoich ustaleń. Ówczesnego Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wówczas w tej sprawie nie było. Pojawił się w niej po 13 maja 2008 r., gdy fakt jego spotkań z Lichockim i ich rozmów na temat aneksu ujawnił ówczesny szef działu krajowego tygodnika „Wprost” (a dziś redaktor naczelny „Gazety Finansowej”) Jan Piński, nota bene także objęty działaniami ABW w tej sprawie (cała operacja nosiła kryptonim „Kupcy”). Według notatek oficerów ABW to właśnie Piński miał handlować aneksem i to – uwaga – z wydawcą „Gazety Wyborczej” Agorą. Ten wątek widniał na wszystkich postanowieniach o zatrzymaniu i przeszukaniu. Nigdy zresztą publicznie prokuratura nie wytłumaczyła, co miała wspólnego z całą tą sprawą Agora i dlaczego ten wątek w ogóle nie został wyjaśniony. Wiele wskazuje na to, że pośpiesznie zmieniano liczbę osób zatrzymanych i nie dostosowano nakazów do rzeczywistości. Co ciekawe, sam Piński nie został w sprawie nawet przesłuchany, mimo że kancelaria tajna śledztwa posiadała stenogramy z jego rozmów. Czyżby prokuratora obawiała się, co może powiedzieć? Zresztą w tej sprawie inwigilowano także innych dziennikarzy, m.in. Witolda Gadowskiego i Przemysława Wojciechowskiego.

Dopiero po publikacji wspomnianego tekstu okazało się, że do marszałka Sejmu Komorowskiego z ofertą nielegalnego dostępu do aneksu przyszedł płk. Lichocki. Jak później przyznał w prokuraturze, Komorowski „wyraził zainteresowanie” dostępem do tego dokumentu. Prokuratorzy nie zauważyli, że takie zainteresowanie jest już działaniem przestępczym. Komorowski przyjmował również kilkakrotnie w swoim biurze poselskim innego bohatera tej afery – płk. Leszka Tobiasza. Dostarczył on Komorowskiemu nagrania, które miały dowodzić korupcji przy weryfikacji jego osoby. Komorowski nie poinformował prokuratury, ale doprowadził do spotkania Tobiasza z szefami służb i ministrem koordynatorem Pawłem Grasiem, wówczas prawą ręką premiera Donalda Tuska. Nikt nie analizował, ile razy Komorowski spotkał się z oficerami WSI, kiedy ich poznał, a także kiedy poinformował organy państwa o rzekomym korupcyjnym procederze.

Komorowski, już jako prezydent RP i wyłączny dysponent aneksu do raportu z weryfikacji WSI, odmówił prokuraturze jego udostępnienia. Gdy zaczął się proces Sumlińskiego i Lichockiego, Komorowski przez wiele miesięcy unikał stawienia się przed sądem, zasłaniając się prezydenckimi obowiązkami. Gdy w końcu w grudniu 2014 r. nadchodząca kampania wyborcza zmusiła go do złożenia zeznań, to zażyczył sobie, aby nastąpiło to… w pałacu prezydenckim. Zeznania, które złożył, tylko pogłębiły różnice z tym, co mówił Paweł Graś i szef ABW Krzysztof Bondaryk. Komorowskiego pogrążyły również zeznania Krzysztofa Winiarskiego, który dwukrotnie na przełomie 2007 i 2008 r. spotykał się z nim. Winiarski w 2010 r. złożył w sprawie tych spotkań zawiadomienie do prokuratury, które zostało umorzono z rażącym naruszeniem prawa (nie rozpatrzono wszystkich punktów zawiadomienia).

To wszystko pozwala przyjąć hipotezę, że Komorowski, obawiając się Komisji Weryfikacyjnej i treści aneksu, postanowił uderzyć wcześniej i pozbawić tę instytucję wiarygodności.

Wielki strach marszałka

Komorowski od początku prac komisji weryfikacyjnej był przekonany, że jej członkowie, studiując dokumenty po byłej WSI, a także przesłuchując jej oficerów, zdobędą wiedzę, której ujawnienie zakończyłoby jego karierę. Zresztą od początku był przeciwny planom rozwiązania WSI i weryfikacji jej żołnierzy. Dał temu czytelny wyraz w maju 2006 r., kiedy jako jedyny poseł wśród PO zagłosował w Sejmie przeciwko rozwiązaniu WSI. Obawiał się również odpowiedzialności za to, że jako szef MON nie sprawował nad nimi odpowiedniego nadzoru. Gdy zaczął się proces weryfikacji żołnierzy tych służb, Komorowski wiele razy atakował weryfikatorów i likwidatorów. Był jedynym politykiem, który nie chciał złożyć swoich wyjaśnień przed komisją. Takie wyjaśnienia, szanując prawo, złożyli m.in. bardzo niechętni procesowi weryfikacji politycy postkomunistycznego SLD. Komorowski przeżył prawdziwy szok w lutym 2007 r. po opublikowaniu wspomnianego raportu z weryfikacji WSI, w którym został wymieniony wśród polityków odpowiedzialnych za brak nadzoru nad WSI, a w konsekwencji za istniejące w nich patologie i przestępstwa jej oficerów.

O tym jak Komorowski bał się wspomnianego raportu z weryfikacji, mogliśmy się przekonać m.in. wiosną 2007 r. gdy Wojciech Sumliński, któremu towarzyszyła ekipa TVP, zaczął wypytywać go o Fundację Pro Civili, kierowaną przez oficera WSI kpt. Piotra Polaszczyka. Jak mówił wspomniany raport, Fundacja wyprowadziła z Wojskowej Akademii Technicznej co najmniej 400 mln złotych. Komorowski zareagował wówczas z niespotykaną wcześniej złością i zagroził dziennikarzowi, że jeśli nie wyjdzie z jego gabinetu, to wezwie straż marszałkowską.

Gdy jesienią 2007 r. zaczęło się powszechnie mówić, że komisja weryfikacyjna kończy prace nad aneksem do wspomnianego raportu, Komorowski chciał za wszelką cenę dowiedzieć się, co będzie w nim na jego temat. I w końcu pojawił się u niego jego były podwładny: płk. Aleksander Lichocki, a potem kolega Lichockiego, płk. Leszek Tobiasz. To był idealny moment i idealni ludzie, aby zainspirować aferę, która miała skompromitować i zablokować cały proces weryfikacji.

Afera aneksowa skutecznie zdezorganizowała pracę komisji weryfikacyjnej, nie pozwalając jej na dokończenie prac, tak jak to planowała i tak jak narzucała to jej ustawa. Ale życie jeszcze raz uśmiechnęło się do Komorowskiego w tej sprawie. Stało się to dokładnie 10 kwietnia 2010 r., gdy w tragicznej katastrofie smoleńskiej zginął Prezydent Lech Kaczyński i cała polska delegacja, a cały naród opłakiwał tę tragedię. Przejmując z mocy prawa obowiązki prezydenta, Komorowski mógł wreszcie przeczytać aneks do raportu z weryfikacji WSI, którego tak mocno się obawiał. Katastrofa smoleńska nie tylko pozwoliła mu przeczytać aneks. Wyniosła go na sam szczyt władzy, czyniąc go niebawem nowym polskim prezydentem. To na trwałe zapewniło mu miejsce w polskiej historii. I to sprawiło, że przez kolejne pięć lat (2010–2015) nikt nie był w stanie zagrozić jego politycznej karierze, pytając o jego faktyczne związki z WSI.

Najwyższy czas wyjaśnić faktyczną rolę Bronisława Komorowskiego w wykreowaniu afery aneksowej. Ale do tego potrzebna jest sejmowa komisja śledcza, wyposażona w niezbędne uprawnienia. Tylko wtedy będziemy mogli poznać pełną prawdę na ten temat. I tylko wtedy sprawiedliwość będzie mogła dosięgnąć Komorowskiego.

Zacznijmy zatem zbierać podpisy społecznego poparcia, aby taka komisja mogła wreszcie powstać! „Warszawska Gazeta” uruchamia akcję zbierania podpisów pod petycją do Marszałka Sejmu RP, domagającą się powołania komisji śledczej w sprawie afery aneksowej.

Leszek Pietrzak
Gazeta Warszawska

Wersja do druku

A. Sołonka - 07.11.16 0:42
Olo, karmisz nas grochem wymieszanym z kapustą.
Piszesz złośliwie o "człowieku roku" czyli o Antonim Macierewiczu, przepisując bzdury z lewackich szmatławców m. in Lisa, Faktów i Gazety Wyborczej, że Macierewicz wypowiedział wojnę z Rosją.
Te szmatławce podchwyciły słowa wypowiedziane 15 kwietnia w Krośnie - "(...) Czymże innym jest sytuacja, w której ginie cała elita, w której odcięta zostaje głowa narodu? To jest wypowiedzenie wojny, nawet jeżeli kolrjny atak będzie odłożony o rok, dwa, pięć, to trzeba sobie zdawać sprawę - to jest wypowiedzenie wojny (...)"
Całe świństwo Ola i tych szmatławców polega na tym, że wyrwali wypowiedź, zamiast zrozumieć ją i cytować w szerszym kontekście.

A ty Olo myślisz
- jak piszesz -
GŁUPI POLACY-
To kupią...
Nie Olo,
To kupią internetowe trole,
Którzy tu piszą, tak głupio!

Ola - 06.11.16 21:00
Cały czas mamy na Polskę nalot szkolonych za granicą "ekspertów". Ile lat wstecz już ich przygotowano. A głupim Polakom się wydaję że obcy z bogatego kraju uczyni ich bogatymi. John Perkins w książce "Hitman - Wyznania ekonomisty od brudnej roboty" opisał zasady działania dużych korporacji i elit, które rządzą w USA. Pod pretekstem pomocy słabszemu krajowi wpędzają jego gospodarkę w zadłużenie nie do spłacenia i tym samym stwarzają gospodarczego niewolnika długu i zależność od USA.

https://pracownia4.wordpress.com/ksiazki/john-perkins-hit-man-wyznania-ekonomisty-od-brudnej-roboty/

Wątpię czy ktoś by się odważył spytać Kwaśniewskiego-Stolzmana gdzie są pieniądze co otrzymał z amerykańskiej ambasady już nie mówiąc, żeby ktoś się odważył szukać na to paragrafów. W kraju mamy pełno wrogów i agentów a "patriota roku" wypowiedział wojnę Rosji.

AdmP - 06.11.16 17:07
(.......) Komentarz zatrzymany z uwagi na niedopuszczalne i prowokacyjne sformułowania dotyczące innych forumowiczów. Bardzo proszę o kulturalne komentowanie treści powyższego artykułu.
Admin

W panasiuk - 06.11.16 16:34
W niedalekiej przeszłości rządy zmieniały się jak rękawiczki i jakoś nikt nie odważył się rozliczyć ani Jaruzelskiego, ani Kiszczaka choć dowody leżały na biurku. Najwięksi zbóje mieli się dobrze. Tylu było prawników i co? i nic. Wszędzie istnieją jakieś układy i nikt nie odważy się rzucić przysłowiowego kamienia, bo sam ma nagrabione. Lista ludzi do rozliczenia jest bardzo długa, a zacząć należałoby od prezydentów, premierów i wszystkich w dół. Nikt jednak tego nie robi, bo zawsze są ważniejsze sprawy, ważniejsze dla kogo? Wszędzie jest to samo, a za przykład można śmiało postawić Amerykę, światową demokrację. Skoro ta zawodzi jakie muszą być inne? Jeśli nie będą ukarani winni sprzedaży Polski nie ma co mówić o żadnej sprawiedliwości, ani dobrej zmiany, bo takiej nie ma. Nie wolno jednak mówić prawdy i domagać się czegokolwiek, bo jest się napadanym przez jakiś zaślepionych fanatyków. Ważniejszych spraw od sprawiedliwości nie ma. Wszystko inne może poczekać. Ciągłe narzekanie na poprzedników nie rozwiąże niczego. Rząd może wszystko mając do tego wszelakie narzędzia. Byłbym niesprawiedliwy, przecież zamknięto jakiego posła Burego na dwie doby czy jakoś tak.

MariaN - 06.11.16 13:35
Wszyscy uczciwi ludzie w Polsce z niecierpliwością czekają, kiedy wreszcie nowa władza przestanie sie patyczkować z aferałami i zacznie ich rozliczać. Redaktor Sumliński już dawno napisał jak to było z Brodzisławem Komoruskim i nic sie nie dzieje. Jeśli dowody leżą na tacy to co lub kto przeszkadza aby sprawy POzałatwiać

Ola - 04.11.16 20:08
odwieczna koncepcja na której opierali się nasi przodkowie polegała na: świadczeniu usług dla Niemców, sprzedawaniu naszych marnej jakości towarów na Wschód i robieniu kasy na tranzycie pomiędzy Niemcami a Rosją.
Dzisiaj mamy inną koncepcję. Polskę się zadłuża i robimy za zapalnik w natowskiej bombie. Gdyby dziś w szkole uczono co przyszłym pokoleniom Polaków chciał przekazać Gomułka to byśmy zobaczyli, że nas właśnie przed tym ostrzegał. Czy dzisiaj w Polsce istnieją siły, które są zdolne temu się przeciwstawić ? Siły te na pewno wywodzą się z poprzedniego układu sił i nie są w stanie przeciwstawić się młodym agentom szkolonym w Usraelu.
Przed każdym działaniem należy się nad tym zastanowić. Nie jesteśmy w stanie wyrwać się z pułapki zadłużeniowej ale możemy przeciwstawić się robieniu za ten zapalnik natowskiej bomby. Dzisiaj w Sejmie wreszcie zaczęto przeciwstawiać się agentowi Macierewiczowi, który ma kolejny pomysł na wojnę z Rosją. Mieliśmy psychiatrę za ministra obrony a teraz mamy jego pacjenta. Po tym jak nas znowu "wyzwolono" w tajemniczych okolicznościach zginęło chyba z 12 generałów. Szybko wymieniono kadrę dowódczą na wytresowane jak Pol Pot dzieci. Agenci dziennikarze kreują nam kandydatów na tzw. demokratycznie wybranych polityków. Kto powiedział: żeby mogła funkcjonować demokracja potrzebne jest ogłupianie społeczeństw na niespotykaną skalę ?

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


Zobacz więcej