Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.11.16 - 12:15     Czytano: [1031]

Dział: WPiS

Nowy Numer miesięcznika WPiS


Do sprzedaży trafił październikowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znaleźć w nim można bogaty zestaw artykułów, reportaży i esejów na najbardziej aktualne, bieżące i historyczne tematy. Piszemy m.in. o zmianie prawa aborcyjnego, problemach frankowiczów, reformie szkolnictwa wyższego i rynkowym sukcesie firmy Polski Cukier. W Roku Sienkiewiczowskim przypominamy kolejny fragment życiorysu Henryka Sienkiewicza, oceniamy najnowszy spektakl Haliny Łabonarskiej i przybliżamy prezentowaną we Wrocławiu wystawę o przedwojennym Lwowie.

Październikowy „Wpis” to prawie 100 stron wyśmienitej lektury!

W bieżącym numerze:

● Parlament i media stanowią o życiu i śmierci – Leszek Sosnowski rozmawia z dr Antonim Ziębą, wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która złożyła w parlamencie projekt zmian w prawie zmierzających do większej ochrony nienarodzonych.

● Państwo śpi, a rynek finansowy działa – relacja z Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszeń Konsumenckich, jaka odbyła się w Sejmie. Jej współorganizatorem było Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. Na konferencji rozmawiano m.in. o wsparciu, jakiego państwo powinno udzielić frankowiczom.

● Sumy bajońskie dziś – o wyzwaniach stojących przez Komisją Nadzoru Finansowego pisze jej były wiceprzewodniczący Marcin Gomoła. Faktycznie niespłacalne kredyty walutowe to największy problem, z jakim musi się uporać KNF i Narodowy Bank Polski.

● Potępia się ideologię narodową w imię europejskości, jak przedtem w imię internacjonalizmu – z okazji listopadowego Święta Niepodległości rozmawiamy z pisarzem, poetą i eseistą dr. Bohdanem Urbankowskim o patriotyzmie, nacjonalizmie i poczuciu polskości.

● Dla polskich uczelni studenci są dojną krową, a profesor obciążeniem finansowym – Adam Sosnowski pisze o niewesołej sytuacji polskiego szkolnictwa wyższego i wysuwa propozycje zmian.

● Jedno ekstremum chce Europy bez ojczyzn, a drugie ojczyzn bez Europy – Leszek Sosnowski rozmawia z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialnym za politykę międzynarodową prof. Krzysztofem Szczerskim o amerykańskim zainteresowaniu sprawami Europy i Polski.

● Walka o polski cukier – reportaż z Cukrowni Krasnystaw, największego i najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego spółki Polski Cukier SA. Wyniki Polskiego Cukru dowodzą, że duża państwowa firma może świetnie sobie radzić na rynku.

● Henryk Sienkiewicz na Czarnym Lądzie – dr Justyna Chłap-Nowakowa przedstawia kolejną część swojej opowieści o życiu Henryka Sienkiewicza. Tym razem wielki pisarz udaje się na wyprawę do Afryki.

● Gnojewo to alegoria współczesnej mentalności – Jolanta Sosnowska recenzuje najnowszą premierę warszawskiego Teatru Dramatycznego – „Powrót starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, z główną rolą Haliny Łabonarskiej.

● Kultura, której nie ma – Marek Klecel pisze o upadku kultury w dzisiejszej Polsce.

● Planowanie musi zastąpić ślepą wiarę w rynek – rozmowa Leszka Sosnowskiego z ekonomistą prof. Arturem Śliwińskim na temat korzyści wynikających z panowania w gospodarce.

● Wyprowadzić wiernych z letargu – uwagi o intronizacji Chrystusa Króla przy okazji zbliżającego się listopadowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

● Ignacy Mościcki – nie tylko prezydent – w 70. rocznicę śmierci Ignacego Mościckiego przybliżamy jego pozapolityczne aktywności. Mościcki był bowiem także konspiratorem, zamachowcem, chemikiem, wynalazcą, wykładowcą akademickim…

● Dlaczego katolik z protestantem pogodzić się nie może – Adam Sosnowski pisze o różnicach teologicznych między katolicyzmem a protestantyzmem.

● Nigdy nie wybaczę tej osobie – najgorsze słowa, jakie możemy powiedzieć – katecheza metropolity Denver abp. Samuela Aquili, wygłoszona podczas lipcowych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

● 800 lat pracy i modlitwy benedyktynek w Staniątkach – wizyta w obchodzącym jubileusz klasztorze sióstr benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, jednym z najstarszych klasztorów benedyktyńskich na ziemiach polskich.

● Przedwojenny Lwów we... Wrocławiu – relacja z prezentowanej w Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawy ukazującej przedwojenny polski Lwów.

● Świato–podgląd – zestaw informacji ze światowych mediów, a w nim m.in. Hillary Clinton planuje rewolucję w Kościele katolickim, polityk Zielonych w Austrii zarabia na imigrantach oraz kolejny atak na Boże Narodzenie.

● Krzyżówka z nagrodami

A poza tym: zapowiedź najnowszej książki Białego Kruka, atrakcyjne promocje na inne nasze wydawnictwa książkowe oraz oferta kalendarzy na nadchodzący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


Zobacz więcej