Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.12.16 - 22:18     Czytano: [1393]

Nie je, nie pije, chodzi i żyje


Były zegary słoneczne, zegary wodne, a mimo wszystko Seneka pisał: "filozofowie łatwiej się ze sobą godzą niż zegary". W V wieku naszej ery, kto uwierzy, Grecy nie mieli pojęcia, co to jest godzina. W związku z tym nie mogli być ludźmi punktualnymi. Punktualne było, jest i będzie przemijanie. Więc mijamy.

Zegar mechaniczny, taki co to "nie je, nie pije, chodzi i żyje" wynalazł według jednych, Chińczyk: Liang Ling - con w 724 roku, a według innych, Gerbert z Aurilac. To dzięki nim i ich następcom - zegarmistrzom, mogliśmy śpiewać: "Umówiłem się z nią na dziewiątą" i inne piosenki. Mogliśmy się spóźnić akademicki kwadrans. Dane nam było się urodzić o godzinie osiemnastej lub odejść o 21.27 w inne rejony bytowania. Nie bez kozery zwykle przy zegarach kościelnych widoczna jest sentencja "Czas ucieka, Wieczność czeka".

Mało kto wie, że pierwsze na świecie zegarki kieszonkowe, ze względu na ich kształt, nazywano jajami norymberskimi. Jajo symbolizuje zmartwychwstanie. To znak powtarzania się życia o odrodzenia, wyobrażenie zwycięstwa wiosny i Słońca w walce z zimą i nocą w okresie wiosennego przesilenia. Z każdą sekundą, minutą, godziną, dłuższy dzień, więcej światła. "Lux Umbria Dei - Światło jest cieniem Boga" - głosi napis na średniowiecznym zegarze słonecznym. Światło Słońca - to znaczy: natchnienie, intuicja, kontemplacja.

Kto z nas zabiegany, wpatrzony we wskazówki szwajcarskiego zegarka, znajdzie czas na natchnienie i kontemplację?

Kto przypomni sobie, że gdy zegar bije godziny - to nie czas, tylko my mijamy?

"Bije zegar godziny, my wtedy mawiamy: Jak ten czas szybko mija! - a to my mijamy!" - pisał poeta. Rzeczywiście, to my z krwi i kości: od wiosny, poprzez lato i jesień życia - mijamy. Czasu nie można dotknąć, ani zobaczyć - jednak człowiek uparł się, aby go mierzyć - co przez wielu uważane jest za jeden z najdowcipniejszych i irracjonalnych pomysłów homo sapiens.

Lech Galicki

Wersja do druku

emeryt, za 2, 3 i 4 RP. - 13.12.16 11:31
Szanowny Panie Leszku. z tymi zegarami, wszystko zgadza się co do joty. Do niedawna, ostatnie 62 lata, tępo i akuratność mojego życia, wyznaczał mi jak dla muzyka metronom. Zegary, to takie jakby niewidzialne dyrygenty, a wszędzie ich pełno, kilka w domu, na reku i w samochodzie, w miejscach pracy i publicznych. Swoiste ogłupianie aby zdążyć, bo inni mają takie same czasomierze, warte wielkich pieniędzy, kiedy ja za swój wydałem aż $15 - w dniu kiedy skończyłem z moimi pracodawcami, odpoczął w szufladzie na amen. Zamiast być w firmie o 8 rano zjawiłem się po papiery o 10, a co? choć raz. Teraz nareszcie śpię, aż się obudzę sam, cudowne uczucie, jak wtedy kiedy byłem dzieckiem, przeciągnąć się napinając mięśnia i luzując je. Jednak zegarki, materializują się w ekonomi, powiadają że czas to pieniądz, tak może i by było, ale ja ich na pewno ze sobą nie zabiorę, bo niby po co? a ZUS i tak już mnie obskubał.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Kwietnia 997 roku
Zginął śmiercią męczeńską św. Wojciech, biskup praski.


23 Kwietnia 1935 roku
Prezydent RP Ignacy Mościcki podpisał Konstytucję Kwietniową.


Zobacz więcej