Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.12.16 - 15:11     Czytano: [753]

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie, bez klęski

Z początkiem roku, często organizowane są spotkania patriotyczne, na których wspomina się naszych bohaterów narodowych, jak też i wielkie narodowe zrywy. Powstanie Wielkopolskie, należy właśnie do takich, o których warto jest zawsze pamiętać, ponieważ ono jako jedyne nie zakończyło się klęską.

O zwrot ziemi zabranej


- W wielu opracowaniach historycznych, opisane jest Powstanie Wielkopolskie, jako bardzo dobrze zorganizowany wielki zryw Polaków, mieszkających w Prowincjach Poznańskich. Powstanie to, wymierzone było przeciwko Rzeszy Niemieckiej, która ziemie poznańskie od ponad stu lat uważała, za własną wyłączność. Ten ogromnie znaczący zryw narodowy, miał swój przebieg, na przełomie lat 1918-1919, kiedy to w obliczu odzyskanej przez nasz kraj niepodległości, Niemcy nie chcieli nam oddać ziem, na których dobrze prosperował przemysł. Polacy jednak mimo wszystko, definitywnie domagali się zorganizowanym powstaniem zbrojnym, powrotu ziem zaboru pruskiego, do Rzeczpospolitej. Ta ziemia, jak mawia w swoich relacjach telewizyjnych Wojciech Drewniak, od wieków była polską wizytówką. Właśnie dlatego Polacy, chcieli umocnić swoją niepodległość, a także swoją europejską pozycję, gdy odzyskają i do Polski przyłączą ziemie wielkopolskie – mówi Bogusław Wołoszański w programie Sensacje XX wieku.

Przed hotelem Bazar

Powstanie narodowe, zwane potocznie zrywem polskich patriotów na terenie Wielkopolski, zorganizowane było dnia 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Lecz przygotowania do niego, miały miejsce już w listopadzie. Jego wybuch praktycznie doskonale zgrał się z momentem, kiedy to kilka tygodni wcześniej Józef Piłsudski, tuż po opuszczeniu więzienia w twierdzy magdeburskiej, otrzymał władzę w rodzącej się na nowo ojczyźnie od Rady Regencyjnej. Do czasu wybuchu powstania, Wielkopolanie wykorzystali fakt, gdy premier Ignacy Paderewski dnia 26 grudnia, zjawił się w Poznaniu. W tym samym czasie, Paderewski wygłosił piękne patriotyczne, przemówienie do rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem, w którym rezydował kilka dni. Nosił on nazwę, Bazar. Nazajutrz w dniu 27 grudnia, swoją paradę wojskową urządzili Niemcy. Demolowali oni podczas niej polskie obiekty kultury, zrywano polskie flagi, które deptali, a także podpalano polskie instytucje. Polacy nie byli bierni w zaistniałej sytuacji. Dlatego też, szybko doszło do zamieszek, które kierowane były przez Polską Organizację Wojskową.

Polskie zwycięstwo

- Naród polski wyposzczony brakiem ukochanej ojczyzny, w krótkim czasie, zbrojnie opanował całą Prowincję Poznańską. Powstanie Wielkopolskie, zakończyło się w dniu 16 lutego rozejmem, podpisanym w Trewirze, w roku 1919. Było to pierwsze polskie powstanie narodowe, które umożliwiło realizację założonych przez powstańców celów, rodzącego się państwa polskiego. Generał Józef Dowbor- Muśnicki, przejął w Wielkopolsce władzę cywilną i wojskową. Po konsultacjach z Wojciechem Korfantym, podpisał on umowę, ściśle określającą warunki wzajemnej współpracy narodowej - mówi w programie telewizyjnym pod tytułem Sensacje XX wieku, Bogusław Wołoszański.

W obliczu dalszych walk

Jednocześnie, powstańcy odbili z rąk niemieckich miejscowości takie jak Chodzież i Czarnków, odnieśli oni także ważne zwycięstwo w bitwie pod Ślesinem i zajęli miasteczko Sieraków. Polacy tym samym, zamknęli trzy śluzy wodne, leżące między Czarnkowem a Wieleniem, co spowodowało zalanie doliny Noteci i oddalenie tym samym niebezpieczeństwa kolejnego niemieckiego ataku. Niemcy widząc swoje regularne porażki, ze stanowisk urzędowych, które dotąd były pod ich auspicjami, usuwali masowo polskich pracowników. Gdy zwycięstwo polskie przechyliło szalę zwycięstwa, wszystkie niemieckie referaty, podporządkowano polskim pracownikom. Polacy pokazali, że umieją zwyciężać, a przede wszystkim potrafią upominać się o swoje. Generał Józef Dowbor-Muśnicki, zajął się rozbudową Armii Wielkopolskiej. Siły jej, liczyły wówczas 70 tysięcy żołnierzy. W roku 1919, Wojciech Korfanty zgłosił w polskim sejmie wniosek, w którym to postulował on przeprowadzenie ujednolicenia armii narodowej. Siły polskie w byłym Królestwie Polskim i Galicji podlegały Józefowi Piłsudskiemu. Armia w Wielkopolsce, podlegała zaś generałowi Dowbor-Muśnickiemu. W Polsce, musiał zatem powstać jeden rząd i jedna armia.

Powstanie Wielkopolskie, było zatem kluczem do ujednolicenia całego nowo powstałego państwa.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Lubomir - 27.12.16 21:22
Współczesne niszczenie polskiego przemysłu Wielkopolski, nie obyło się bez udziału 'niemieckich ekspertów'. Dzisiaj znów wraca do Wielkopolski niemiecki inwestor. Oby po raz kolejny nie okazał się kolonizatorem i zaborcą. Z historii należy czerpać życiową naukę - na teraz i na przyszłość. Historii nie należy oprawiać w ramki i zostawiać z boku, ponieważ byłoby to zdradą polskich interesów!.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


Zobacz więcej