Wtorek 16 Stycznia 2018r. - 16 dz. roku,  Imieniny: Mascelego, Włodzimierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.01.17 - 22:35     Czytano: [528]

Dział: Godne uwagi

Orszak Trzech Króli

przypomni o dramacie chrześcijan w SyriiW 515 miejscowościach w Polsce i 21 na świecie, w tym 5 w Rwandzie pod hasłem „Pokój i dobro” 6 stycznia po raz dziewiąty przejdzie Orszak Trzech Króli. Choć to radosne, rodzinne wydarzenia, nie zabraknie podczas niego przypomnienia dramatu prześladowanych chrześcijan w Syrii - zapowiadają organizatorzy.

Tegoroczny centralny Orszak Trzech Króli w stolicy nie rozpocznie się tradycyjnie od kolędy od „Mędrcy świata, monarchowie”, a od odśpiewania kolędy „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolędę wykona na Placu Zamkowym Wioletta Brzezińska. – Przypomnimy dramat mieszkańców Aleppo i wezwiemy do pomocy potrzebującym – poinformowała Jolanta Skwarek, rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli. W ten sposób Fundacja „Orszak Trzech Króli” pragnie zachęcić do włączenia się w akcję „Rodzina Rodzinie”, organizowaną przez Caritas Polska, dzięki której można objąć wsparciem rodziny syryjskie z terenów ogarniętych wojną. – Dziękujemy bardzo kard. Kazimierzowi Nyczowi za to, że Kolęda Polskich i Syryjskich Rodzin, którą podczas świąt Bożego Narodzenia została wykonana w kilkudziesięciu parafiach w Polsce, rozpocznie Orszak Trzech Króli - mówi Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska i zachęca do zaangażowania się w projekt „Rodzina Rodzinie”.

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli „Pokój i Dobro” jest nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Odgrywane sceny podczas Orszaku opowiedzą historię zbawienia, pokazując jej początki oraz biblijne prawdy o stworzeniu świata i życiu pierwszych ludzi w raju. – Chcemy pokazać, że historia zbawienia zaczęła się dużo wcześniej, nie od sceny zwiastowania i Narodzenia Pańskiego – dodaje Jolanta Skwarek.

Scenariusz Orszaku ma być podziękowaniem Ojcu Świętemu za wspomnianą encyklikę oraz wyrazem wdzięczności za wizytę w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Historia stworzenia będzie przypomnieniem o roli człowieka w świecie oraz jego szacunku wobec przyrody i przekazywania tych wartości przyszłym pokoleniom.

Mędrcy będą poszukiwać Króla Stworzenia. Zobaczą między innymi upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmaganie się dobra ze złem. Chóry Anielskie będą wychwalać Boże dzieła, a Brama Anielska zaprowadzi Trzech Królów do narodzonego w stajence Zbawiciela świata.

Na tegoroczny Orszak Trzech Króli przygotowano w sumie 700 tys. koron oraz 350 tys. śpiewników. Każdy z uczestników może skorzystać również ze specjalnej aplikacji mobilnej „Śpiewnik Orszaku Trzech Króli”, która zawiera ponad 200 kolęd. W rolę Świętej Rodziny wcieli się Elżbieta i Wojciech oraz półroczny Krzyś Przybylscy. Trzej synowie Przybylskich, którzy są w wieku 12, 10 i 8 lat, po raz szósty będą uczestniczyć w tych ulicznych jasełkach. Wcielą się w rycerzy w trzech kolorowych orszakach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Uczęszczają oni do męskiej szkoły „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. To właśnie małe szkolne jasełka zorganizowane w tej szkole rozrosły się do największych ulicznych jasełek! – Orszak Trzech Króli to wydarzenie ponad podziałami. Tworzymy w ten sposób wspólnotę i powracamy do pięknej tradycji jasełek i kolędowania – mówi Elżbieta Przybylska.

W największych ulicznych jasełkach w sumie weźmie udział ponad 1500 królów. Kacper Mizołek, uczeń liceum z „Żagli”, od wielu lat odgrywa jakąś rolę w Orszaku Trzech Króli. W tym roku wcieli się w jednego z Trzech Króli. – Nasza szkoła nigdy nie zamykała się na innych, czego dowodem jest wyjście z jasełkami na ulice – tłumaczy Kacper Miziołek.

Największy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy na Plac Piłsudskiego. Jasełka rozpoczną się na Placu Zamkowym w południe 6 stycznia modlitwą Anioł Pański.

Podczas Orszaku Trzech Króli tradycyjnie nie zabraknie wielu atrakcji dla dzieci. W Warszawie po raz pierwszy Trzej Królowie będą zmierzali do stajenki na wielbłądach. Również inne zwierzęta znajdą się w pobliżu stajenki m.in.: kozły, owce, alpaki, osły, koguty czy króliki. Na Placu Zamkowym na warszawiaków , zanim ruszy kolorowy pochód, będzie czekać między innymi pokaz musztry rzymian. Za królami będą podążać miedzy innymi rycerze, dwórki i aniołowie.

Orszaki Trzech Króli odbywają się już na czterech kontynentach. Poza Europą, również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda). To wydarzenie, któremu towarzyszy wiele inicjatyw, między innymi konkurs plastyczny, do którego zgłoszono w minionym roku 900 prac.

Wiele miast ma różne pomysły, w jaki sposób zaprosić całe rodziny na Orszak Trzech Króli. W Bydgoszczy postawiono na przykład udekorować pomniki, aby przypomnieć mieszkańcom tego miasta o zbliżającym się Orszaku Trzech Króli.

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zapowiada się kolejne, wielkie rodzinne święto, o którym na ulicach miast Polski i wielu miejscowości na świecie przypomną kolorowe Orszaki Trzech Króli!

Magdalena Kowalewska
Tyg. Niedziela

Wersja do druku

Lubomir - 06.01.17 13:35
Byłem dumny uczestnicząc w tegorocznym Orszaku Trzech Króli - w swoim mieście. Pośród trzech króli, był Prezydent mojego miasta. W cieniu uroczystości pozostawali księża. Zhańbione przez Hitlera i splugawione przez pachołków Stalina i Lenina miasto - obudowuje swoją religijną tożsamość i poczucie wspólnoty. W takiej atmosferze można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Można uwierzyć, że ktoś zatroszczy się nawet o osiedlową infrastrukturę, o kulturę i o pracę do młodych.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Stycznia 1941 roku
Urodziła się Ewa Demarczyk, piosenkarka, wykonawczyni piosenek literackich


16 Stycznia 1791 roku
Urodził się Henryk Dembiński, polski generał, uczestnik powstania listopadowego (zm. 1864)


Zobacz więcej