Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.01.17 - 18:12     Czytano: [1227]

Dział: WPiS

Nowy, styczniowy Numer WPiS już do nabycia


Przestawiany styczniowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nowy rok pismo wchodzi z odświeżonym wyglądem i powiększone do 100 stron. W bieżącym numerze znajdziecie Państwo całe mnóstwo tekstów związanych z wiarą, patriotyzmem i sztuką. Wartości te „Wpis” propaguje od samego początku swojego istnienia. A prócz tego reportaże, rozmowy, felietony… Piszemy o nowym metropolicie krakowskim abp. Marku Jędraszewskim, zakupie przez państwo kolekcji sztuki książąt Czartoryskich i zamieszczamy fragment wyczekiwanego 3 tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka.

● Musimy podnieść głowy do góry i nie lękać się! – rozmowa z nowym metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim. Hierarcha mówi o swoim życiu, korzeniach rodzinnych i kontaktach z kard. Karolem Wojtyłą, a później papieżem Janem Pawłem II.

● Pasterz i myśliciel z ducha Jana Pawła II – książkę abp. Marka Jędraszewskiego „Dialogi w katedrze” przybliża Jolanta Sosnowska.

● Jak Jasiek, Kaźko i Opolczyk mieszali w polityce Królestwa Polskiego – przedstawiamy fragment wyczekiwanego 3 tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka. Autor pisze o sytuacji w Królestwie Polskim po śmierci Kazimierza Wielkiego i objęciu rządów przez Ludwika Węgierskiego.

● Dziedzictwo Rzymu a narodziny państwa polskiego – wykład prof. Krzysztofa Ożoga wygłoszony 3 grudnia ub.r. na premierze książki Wojciecha Roszkowskiego „Świat Chrystusa” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

● Kształtowanie pamięci historycznej – rozmowa z nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego dr. Adamem Buławą o przeszłości placówki, zbiorach i planach jej rozwoju.

● Kiedy zostaną zlikwidowane pralnie polskich mózgów? – Leszek Sosnowski przedstawia kolejną propozycję reformy polskich mediów (w tym regionalnych ośrodków TVP), zmierzającą do objęcia ich większą kontrolą państwa.

● Rocznie 20 mld zł od frankowiczów trafia do banksterów zamiast na polski rynek – rozmowa Leszka Sosnowskiego z posłem Januszem Szewczakiem na temat nieuczciwych działań polskich i światowych banków.

● Właściciele pieniądza kontra właściciele realnego kapitału – prof. Artur Śliwiński opisuje gospodarcze projekty nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

● Zakup kolekcji książąt Czartoryskich – Leszek Sosnowski rozmawia z wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzejem Szczerskim o nabyciu przez państwo polskie rodowych zbiorów książąt Czartoryskich.

● Filomaci w więzieniach i łagrach PRL – artykuł o prześladowaniach młodzieży przez komunistyczne władze w okresie stalinowskim. Młodzi, patriotycznie nastawieni młodzi ludzie, trafiali do więzień, obozów i katowni UB.

● Nie bądźmy naiwni – Adam Sosnowski demaskuje tekst o Polsce zamieszczony niedawno w niemieckim dzienniku „Die Welt”.

● Legionowa epopeja w dziełach sztuki ukazana – przedstawiamy wystawę „Sztuka Legionów Polskich” prezentowaną w krakowskim Muzeum Narodowym w setną rocznicę Legionów i pierwszej wystawy legionowej z 1916 r.

● Nie znał miłości własnej lub zawodowej, gdy w grę wchodził ratunek sprawy ojczystej – w Roku Kościuszki przypominamy postać i zasługi Naczelnika Insurekcji.

● Historia się nie kończy – kolejny odcinek opowieści dr Justyny Chłap-Nowakowej o Henryku Sienkiewiczu. Tym razem badaczka pisze o trwających do dziś sporach o jego twórczość.

● Z ziemi włoskiej do Polski, czyli gen. Dąbrowski i jego żołnierze – w rocznicę tworzenia Legionów Polskich we Włoszech przypominamy ich tragiczną i chwalebną historię.

● Beniowski: zesłaniec, odkrywca, król Madagaskaru (2) – druga część opowieści o niewiarygodnych przygodach hr. Maurycego Beniowskiego na Dalekim Wschodzie.

● Toporów nad Wartą, czyli wiara, przyroda i sztuka – reportaż z Toporowa, niewielkiej parafii w diecezji częstochowskiej, gdzie mieszkańcy żyją wiarą, piękną przyrodą i sztuką.

● Zachód, oczyszczając się ze zgnilizny, będzie patrzył na Polskę z podziwem – przypominamy sylwetkę i nauczanie prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.

● Świato-podgląd – czyli przegląd informacji z zagranicznych mediów, a w nim m.in. socjalistyczna „równość” we Francji, palacze papierosów mocno obciążają budżet państwa i nowy minister sprawiedliwości w USA przeciwko aborcji.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, cenowe promocje na publikacje Białego Kruka oraz zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród Książka Roku w Warszawie.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


Zobacz więcej