Czwartek 18 Stycznia 2018r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.04.17 - 18:38     Czytano: [293]

Dział: Oko Cyklopa

FAŁSZYWE FLAGI … (2)OKO CYKLOPA

Sławomir M. KozakAniutkowi poświęcam…


FAŁSZYWE FLAGI … (2)

Spadkobiercami Irgun są dziś członkowie partii Likud. Tacy, jak Benjamin Netanyahu(1). Jego rodzice Zila i Ben-Zion Netanyahu (Milikowski) byli Żydami z Litwy. On sam urodził się w Izraelu, jednak już w 1962 roku, wraz z całą rodziną przeprowadził się do USA. Do Izraela powrócił w roku 1967 i wstąpił do armii. Służył w elitarnej jednostce komandosów Sayeret Matkal. Armię opuścił w randze kapitana. W 1982 roku Benjamin Netanyahu rozpoczął pracę w misji dyplomatycznej przy Ambasadzie Izraela w Waszyngtonie. Był członkiem pierwszej delegacji prowadzącej rozmowy o strategicznej współpracy pomiędzy Izraelem i Stanami Zjednoczonymi. W roku 1993 został przywódcą Likudu po raz pierwszy. Później kilkakrotnie, z jej ramienia dostawał się do Parlamentu. W latach 1996-1999 był premierem Izraela. W listopadzie Ariel Sharon, ówczesny premier, opuścił partię Likud i założył nową partię Kadima. Miało to miejsce 18 listopada 2005 roku. W łonie Likudu nastąpił poważny rozłam. Nowym przywódcą Likudu został właśnie Netanyahu, nota bene przyjaźniący się z właścicielem WTC – Silverstein’em. Sharon, który w okresie wydarzeń 9/11 był premierem Izraela, już 18 grudnia 2005 roku doznał udaru mózgu i wkrótce został uznany za „tymczasowo niezdolnego do pełnienia swoich funkcji”.

Wróćmy jednak do czasów wcześniejszych. Bardzo szybko działania i efektywność służb specjalnych Izraela zaczęli dostrzegać inni. Wkrótce poczęli garściami czerpać naukę z dokonań młodego państwa.

W 1953 roku agenci CIA wraz z kolegami z MI 6 obalili demokratycznie wybranego przywódcę Iranu, Mohammeda Mossadegha(2). Był on wykształconym na zachodzie proamerykańskim politykiem, który usunął w 1951 roku komunistów z północnych granic Iranu. Później znacjonalizował kompanie naftowe, odmawiając monopolu brytyjskiemu koncernowi BP. To nie mogło się spodobać kartelowi. Dokonano przewrotu. Cała operacja otrzymała kryptonim „Ajax”. Agenci urządzili serię zamachów terrorystycznych, typowych „operacji pod fałszywą flagą”, zrzucając winę na Mossadegha. Materiały dotyczące Operacji „Ajax” odtajniono pod koniec lat 90. Szefem akcji był Kermit Roosevelt, wnuk prezydenta USA, który sam krótko przed śmiercią opowiadał o swoich dokonaniach w Iranie. Jego ludzie między innymi zbombardowali dom przywódcy religijnego, ostrzeliwali ludzi i meczety, rozrzucali ulotki sugerujące, że wszystko co czynią jest dziełem Mossadegha. Ulotki głosiły: „Chwała Mohammedowi Mossadeghowi, chwała komunizmowi, precz z Allahem”. Premier Mossadegh za te nie swoje działania został uwięziony na resztę życia. Członków rządu stracono wkrótce po przewrocie. To właśnie CIA powołała wówczas do życia słynną, irańską tajną policję SAVAK, która terroryzowała ludność Iranu przez następnych 25 lat. Udana operacja, uznana przez szefów tajnych służb za wielki sukces, była od tej pory skutecznie powielana przez CIA w innych podobnych akcjach, we wszystkich państwach, w których obalano rządy i zmieniano przywódców.

Do kanonów operacji pod fałszywą flagą przeszła przeprowadzona rok później operacja „Suzannah”. Znana jako „Lavon Affair”, była tajną operacją izraelskiego Mossadu („Jednostka 131” wywiadu wojskowego). Zbombardowanie amerykańskich instalacji, w tym również kin, w Egipcie, pozorujące udział Arabów, miało spowodować konflikt pomiędzy USA i Egiptem.

Kolejna interesująca akcja nosi nazwę operacji „Northwoods”. Nie doszła do skutku, jednak z zawartych w niej pomysłów czerpano później kilkakrotnie. Również podczas wydarzeń 9/11. Amerykańscy dowódcy wojskowi przedstawili w 1962 roku prezydentowi Kennedy’emu projekt zakładający akty terroru, zabójstw oraz uprowadzenia i wysadzenia samolotu pasażerskiego, którego realizacja miała wywołać oburzenie obywateli amerykańskich i dać przyzwolenie dla wojskowej interwencji na Kubie.(3)

W roku 1964, miał z kolei miejsce tak zwany „incydent w Zatoce Tonkińskiej”. Opierając się na przechwyconych rozmowach, wojskowy wywiad amerykański doniósł, że marynarka wietnamska zaatakowała okręt USS Maddox. To spowodowało, że oburzony Kongres dał zgodę, by prezydent Lyndon Johnson użył amerykańskich sił w Wietnamie. Ta „fałszywa flaga” kosztowała życie dwóch milionów Wietnamczyków i blisko sześćdziesięciu tysięcy obywateli amerykańskich. Skutków psychicznych tej wojny nie da się nigdy już policzyć. Po 40 latach udowodniono na podstawie dokumentów, że informacje wywiadu były sfabrykowane celowo.

8 czerwca 1967 roku, podczas Wojny Sześciodniowej, między Izraelem i krajami arabskimi, prezydent L. Johnson wykorzystał jeden z pomysłów operacji „Northwoods”. Wysłał on okręt wywiadu elektronicznego USS Liberty na wody Morza Śródziemnego. Okręt był wyraźnie oznakowany. Znajdował się około 20 kilometrów od wybrzeża izraelskiego, na wodach międzynarodowych, kiedy został zaatakowany przez samoloty i trzy torpedowce. Na okręt, nad którym wcześniej przeleciał samolot obserwacyjny, skierowały się myśliwce. Trzy Mirage. Samoloty były nie oznakowane, a sygnały wysyłane z okrętu były zagłuszane. Do okrętu strzelano z działek myśliwców, później zaatakował go bombowiec zrzucając ładunki napalmu i białego fosforu. Wkrótce po tym okręt zaatakowały trzy torpedowce z izraelskimi flagami. Co gorsze, do ewakuujących się żołnierzy strzelano również, okładając ogniem szalupy ratunkowe. Wszystko trwało kilka godzin. W tym czasie załoga okrętu wzywała pomocy licząc na ratunek będących w pobliżu lotniskowców i niszczycieli VI Floty. Jak się później okazało, do zaatakowanego USS Liberty wysłano samoloty, które jednak zawrócono na rozkaz Białego Domu. Admirał Geis, będący wówczas Dowódcą VI Floty połączył się z prezydentem, od którego usłyszał: „Chcę, by ten statek poszedł na dno. Żadnej pomocy”. Winą za atak miano obarczyć Egipt i USA mogłyby przystąpić do wojny. Dowodzący okrętem kapitan William L. Mc Gonagle otrzymał po cichu Order Zasługi, wraz z rozkazem milczenia w tej sprawie.

Nie możemy w tym opracowaniu nie wspomnieć o największej, pod względem obszaru, czasu i użytych środków, akcji fałszywej flagi, jaką była operacja „Gladio”. Trwała od 1943 do 1983 roku. Składały się na nią setki zamachów we Włoszech, całej Europie Zachodniej, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej i Azji. Od 1947 do 1981 dokonywano zamachów na cywilów winę zrzucając na komunistów. Całą sprawę ujawnił premier Włoch Francesco Cossiga, obwiniając o zamachy wywiad NATO przy współudziale CIA. 22 listopada 1990 roku Parlament Europejski potępił oficjalnie „Operację Gladio”.(4)

26 lutego 1993 roku kompleks WTC stał się obiektem zamachu bombowego dokonanym przez „arabskich islamistów”. FBI, pomimo pełnej wiedzy pozyskanej od informatora, byłego oficera egipskiej armii, nie zapobiegło atakowi. Podczas śledztwa okazało się, że w podziemiach WTC znajdowało się ponad miliard dolarów w złocie, będących własnością rządu kuwejckiego. Prawdopodobnie jednak, to wtedy już zaczynała się przygrywka do tego, co miało się wydarzyć w tych budynkach osiem lat później. Wiele wskazuje na to, że FBI nie było tylko biernym obserwatorem tych działań.

Operacji tego typu historia zna więcej. Nie zmieściłbym pewnie wszystkich ich opisów w tym opracowaniu. Jednak myślę, że przytoczone powyżej wystarczą dla uświadomienia sobie, że poświęcano czasem życie wielu osób, by osiągnąć efekt przynoszący profity, których nie osiągnięto by innymi sposobami.

1.- Beniamin Netanjahu (hebr. בנימין נתניהו ur. 21 października 1949) Polityk i dyplomata izraelski, premier Izraela w latach 1996-99.
2.- Dr Mohammed Mossadegh (pers. محمد مصدق‎‎ ), ur. 19 maja 1882 w Teheranie, zm. 5 marca 1967. Był demokratycznie wybranym premierem Iranu urzędującym w latach 1951-1953. Doktor prawa. W 1951 r. wybrany Człowiekiem Roku przez tygodnik Time. Lliberałem i demokrata. Negocjował z Wielką Brytanią warunki eksploatacji złóż ropy naftowej, jednak w obliczu braku porozumienia, doprowadził do nacjonalizacji przemysłu naftowego, znajdującego się wówczas w rękach Anglo-Irańskiej Kompanii Naftowej (dziś koncern BP).
3.- Szczegóły w książce „Operacja Dwie Wieże”.
4.- Więcej szczegółów w rozdziale EPILOG.


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 1940 roku
Zmarł Kazimierz Przerwa-Tetmajer, polski poeta, powieściopisarz i dramaturg (ur. 1865)


18 Stycznia 1654 roku
Ugoda perejasławska, została zawarta pomiędzy Rosją a Kozakami podczas powstania Chmielnickiego


Zobacz więcej